به گزارش رسانه های روسیه سارقان در جریان روند تعمیر یک فروند هواپیمای «ایلیوشین ایل -۸۰» (Ilyushin Il-80) موفق به نفوذ به داخل آن شدند. این حادثه هفته گذشته در یک پایگاه هوایی در شهر تاگانروگ در جنوب روسیه روی داد. هواپیمای «ایلیوشین ایل -۸۰» برای استفاده در جنگ هسته ای طراحی شده است.

بنا به گزارش ها سارقان از طریق دریچه بخش حمل بار هواپیما وارد آن شدند و ۳۹ قطعه از تجهیزات رادیویی را دزدیدند. تاکنون گزارشی مبنی بر شناسایی هویت سارقان یا دستگیری احتمالی آنها منتشر نشده است.

خبرگزاری اینترفاکس گزارش داده است که کارشناسان فنی هنگام بازرسی یکی از هواپیماهای «ایلیوشین ایل -۸۰» متوجه رخنه سارقان به بخش حمل بار آن شدند.

مقامات محلی اعلام کرده اند که تحقیق درباره این حادثه در جریان است. هنوز مشخص نیست که تجهیزات دزدیده شده تا چه حد از نظر امنیتی اهمیت داشته است. با این حال وقوع این حادثه پرسش هایی را در مورد میزان امنیت و شیوه نگهداری تجهیزات نظامی روسیه پدید آورده است.

«ایلیوشین ایل -۸۰» یکی از چهار هواپیمایی است که در روسیه به هواپیماهای «روز محشر» معروف شده اند. این هواپیمای نظامی برای فرماندهی هوایی در زمان جنگ هسته ای طراحی شده است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیشتر از این هواپیمای نظامی که هیچ پنجره ای ندارد برای سفر استفاده کرده بود.

شهر بندری تاگانروگ در استان روستوف روسیه و در کرانه دریای آزوف واقع شده است.

این مطلب برایم مفید است
64 نفر این پست را پسندیده اند