فتح اله بیات در ارزیابی لایحه بودجه ۱۴۰۰ و سهم کارگران و بازنشستگان از آن اظهار کرد: با مطالعه ای که در خصوص لایحه بودجه داشتیم، مبلغ ۹۰ هزار میلیارد تومان جهت پرداخت به سازمان تامین اجتماعی، حمایتهای اجتماعی، بیمه شدگان خاص و معلولان و ... در نظر گرفته شده است ولی مشخص نیست که چه میزان از این اعتبار بابت بدهی دولت به تامین اجتماعی یا بخشهای دیگر است، در حالی که طبق قانون و تعهداتی که دولت دارد باید سالانه مبلغی از این بدهی پرداخت و به طور شفاف اعلام شود که قرار است از طریق مبالغ ریالی پرداخت شود یا از طریق واگذاری دارایی ها و املاکی که بازدهی ندارد.

وی افزود: تامین اجتماعی یک سازمان عریض و طویل است که هم باید حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را بپردازد، هم بخش درمان کارگران و بازنشستگان را تامین کند و هم حق بیمه کارگران و کارفرمایان را برای سالهای آینده پس انداز کند. طبعا حساب و کتاب چنین سازمانی باید مشخص شود و شاهد نباشیم که مطالبات سازمان در هر دولتی در حال افزایش است.

بیات گفت: اگر این بدهی پرداخت شود مباحث مربوط به همسان سازی حقوق بازنشستگان، افزایش حقوق کارگران و بازنشستگی بیمه پردازان برطرف می شود لذا تکلیف سازمان تامین اجتماعی در خصوص بیمه شدگان آن باید روشن و مشخص شود که در هر سال چه میزان از این بدهی بابت اشتغال و کارآفرینی، کمکهای معیشتی،  پرداخت حقوق بازنشستگان و بازنشستگی بیمه پردازان صرف خواهد شد.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در عین حال رفع تبعیض از بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان لشگری و کشوری را خواستار شد و گفت: متاسفانه در زمان افزایش حقوق یا پرداختی به بازنشستگان تامین اجتماعی با تبعیض هایی روبه رو هستیم و بحث نبود اعتبار مطرح می شود به نحوی که بازنشستگان تامین اجتماعی مدام از ما می پرسند که چرا حقوق آنها افزایش نمی یابد یا در حق آنها احجاف می شود در حالی که منابع و مصارف سازمان از محل پرداخت حق بیمه های کارگران و کارفرمایان و بازنشستگان است و بخش اعظم منابع از بخش درآمدی شرکتهای شستا تامین می شود.

وی در پایان شفاف سازی بودجه ۱۴۰۰ در خصوص تعهدات دولت به سازمان تامین اجتماعی و همسان سازی حقوق بازنشستگان را خواستار شد و ابراز امیدواری کرد: بودجه ۱۴۰۰ امنیت شغلی و معیشتی خانوارهای کارگری و مستمری بگیران تامین اجتماعی را فراهم کند.

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند