به نوشته پایگاه خبری «آکسیوس»، «اسکات گوتلی‌یِب»، عضو هیئت مدیره شرکت داروسازی فایزر که اخیراً چند میلیون دُز از این واکسن را تولید کرده، روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» این خبر را تأیید کرد.

آکسیوس نوشته در حالی که دو شرکت آمریکایی «فایزر» و «مودرنا» تنها شرکت‌هایی هستند که تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را برای واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، اما تعداد واکسن‌های تولید شده در آمریکا انتظار می‌رود که برای جمعیت کلی این کشور کافی نباشد.

بعد از اینکه شرکت آمریکایی فایزر قرارداد تولید ۱۰۰ میلیون دُز واکسن کرونا‌ را برای دولت آمریکا به امضا رساند، این شرکت متعهد شد که چند دُز از این واکسن را نیز به دیگر کشور‌ها بفروشد، از جمله توافقی که با اتحادیه اروپا به منظور تولید ۲۰۰ میلیون دُز واکسن داشت. فایزر همچنین ۴۰ میلیون دُز از واکسن کرونای خود را به انگلیس فروخت.

بنابر گزارش نیویورک تایمز، شرکت فایزر در حال مذاکره با دولت ترامپ است تا واکسن کرونای بیشتری را تولید کند، اما این شرکت تولید و عرضه این واکسن بیش از ۱۰۰ میلیون دُز را نمی‌تواند تضمین کند.

نیویورک تایمز همچنین نوشته ترامپ با رد این پیشنهاد این شک را به وجود آورده که احتمالاً دیگر کشور‌ها را برای دریافت واکسن کرونای شرکت فایزر ترجیح داده است.

ترامپ روز گذشته (سه‌شنبه) یک دستور اجرایی را امضا کرد که بر اساس آن واکسن کرونا نخست در اختیار شهروندان آمریکایی قرار بگیرد و پس از آن به دیگر کشورها انتقال داده شود. با این وجود اولین کشوری که این واکسن را روی شهروندان خود امتحان کرد انگلیس بود.


 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند