به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا در مصاحبه‌ای که با یک مستند جدید شبکه سی.ان.ان داشته توضیح داد، این توصیه را که از سوی رئیس جمهور سابق عملی نشد، به جهت "فضا دادن به او" مطرح کرده است.

این مستند تحت نام "رئیس جمهور در انتظار" حاوی مطالبی از جانب همه پنج معاون زنده روسای اسبق رئیس جمهور شامل بایدن، دیک چنی، ال گور، دن کویل و والتر موندیل است.

به نوشته گاردین، بایدن در این مستند گفت: رئیس جمهور دور اتاق راه رفت...من فکر می‌کنم دور میز ۱۷ نفر بودند؛ مشاور امنیت ملی، وزیر امور خارجه، سیا، رئیس ستاد مشترک، همین طور بگیرید تا وزیر دفاع و غیره. سه نفر با او حرف زدند. شما فکر می‌کنید ما باید چه کار کنیم؟ وضعیت در اتاق به نحوی بود که انگار درصد مخالفان و موافقان ۶۰ به ۴۰ یا ۴۹ به ۵۱ است. دو نفر گفتند که برویم و یک نفر گفت که نرویم. و من شخص آخر بودم.

بایدن گفت که احساس می‌کرد هنوز یک گزینه دیگر هم مطرح است.

او ادامه داد: شما می‌توانستید یک پرواز دیگر در ارتفاع خیلی پایین انجام بدهید و از محل جاسوسی کنید تا تعیین کنید آیا این بن لادن است، زیرا بار دیگر اطمینانی وجود نداشت.

این معاون رئیس جمهور سابق دراین مستند بیان کرد، همچنان که نگاهی به اطراف اتاق انداخت نظرش را به جهت اینکه به باراک اوباما "فضا" بدهد، مطرح کرد.

او اظهار کرد: من گفتم آقای رئیس جمهور من فکر می‌کنم شما باید صبر کنید. و یک گشت دیگر بزنید. در حالی که می‌دانستم اگر شما گشت ارتفاع پایین‌تر را بزنید آنها ممکن است آن را ببینند و او فرار کند.

به گفته بایدن، او و اوباما متعاقبا یک صحبت شخصی دیگر با هم داشتند و در جریان آن این معاون رئیس جمهور سابق به اوباما توصیه کرد از غریزه‌اش پیروی کند و اضافه کرد که این تصمیم "کلیت ریاست جمهوری او را با ریسک روبرو می‌کرد".

وی گفت: گرفتن این تصمیم شجاعتی واقعی، واقعی و واقعی لازم داشت. و اگر این تصمیم غلط اجرا می‌شد او دیگر آنجا نبود و اگر که شکست می‌خورد تردید دارم که ۱۷ نفر دور میز می‌گفتند که "به او گفتم که او باید برود".

بایدن خاطرنشان کرد: من تلاش می‌کردم فضا را برای او حفظ کنم. او در ادامه این صحبتهایش گفت: این تصمیمی مهم بود که شجاعت و عزم این مرد را با ریسک کلیت ریاست جمهوری او نشان می‌داد. او بن لادن را تا دروازه‌های جهنم تعقیب کرد تا او را بگیرد.

باراک اوباما اخیرا در کتاب خاطرات جدیدش تحت عنوان "یک سرزمین موعود" نوشت: جو بایدن نظر مخالف نسبت به این حمله داشت. وی افزود که بایدن و رابرت گیتس، وزیر دفاع اسبق نگران "تبعات عظیم شکست" حمله بودند و توصیه کردند که رئیس جمهور "باید تا زمانی که جامعه اطلاعاتی نسبت به حضور بن لادن در آن مجتمع مطمئن‌تر شود هر گونه تصمیم در این مورد را به تعویق بیندازد".

این مطلب برایم مفید است
18 نفر این پست را پسندیده اند