«هوآ چونیینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه ادعای آمریکا درخصوص نقض تحریم‌های کره شمالی از سوی پکن را رد کرد.

به نوشته روزنامه «سیاتل تایمز»، چونیینگ در نشستی خبری گفت: «چین به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و یک قدرت بزرگ مسئولیت پذیر، همواره به طور جدی قطعنامه‌های شورای امنیت را اجرا کرده و به تعهدات بین‌المللی خود پایبند است».

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین افزود: «در شرایط فعلی، تمام طرفین باید زمان و انرژی بیشتری برای تقویت روند حل و فصل سیاسی مسائل شبه جزیره کره صرف کنند و به تأثیر منفی تحریم‌ها بر روی این جامعه و زندگی آن‌ها توجه داشته باشد».

این دیپلمات چینی در ادامه گفت: «با تداوم گسترش اپیدمیک کووید-۱۹، یک بار دیگر از شورای امنیت می‌خواهیم در سریع‌ترین زمان ممکن گفت‌وگوهایی درباره بندهای برگشت‌پذیر این قطعنامه آغاز کند و اصلاحات لازم را درخصوص تحریم‌ها، به‌خصوص در زمینه زندگی عادی مردم [کره شمالی] ایجاد کند تا شرایط برای رسیدن به راه‌حل سیاسی در شبه جزیره [کره] فراهم شود».

ژونیینگ این توضیحات را در واکنش به اظهارات روز گذشته (سه‌شنبه) «الکس وانگ» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور کره شمالی بیان کرد. وانگ مدعی شده بود چین در حال دور زدن تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی است.

«کیم جونگ اون» کره شمالی و «دونالد  ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا  تاکنون سه بار با یکدیگر دیدار داشته‌اند تا در ازای خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره، تحریم‌ها علیه کره شمالی لغو شوند اما این دیدارها هیچ نتیجه‌ای نداشته‌اند.

«برایان مک‌کئون» مشاور امور خارجه «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات، پیش از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفته بود، در صورت دستیابی به پیروزی آمادگی دارد با کیم دیدار کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند