دادگاهی در ونزوئلا، روز پنجشنبه ۶ مقام سابق پالایشگاه آمریکایی «سیتگو» در خاک این کشور را به جرم فساد مالی به تحمل حبس محکوم کرد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «دویچه وله»، پنج نفر از این افراد به هشت سال و ده ماه حبس و «خوزه پریرا» رئیس وقت این شرکت آمریکایی به سیزده سال و هفت ماه حبس محکوم شدند.

پلیس کاراکاس بهمن ماه سال گذشته این ۶ مقام اجرایی شرکت سیتگو، زیرمجموعه آمریکایی کمپانی نفتی دولت ونزوئلا را بازداشت کرد. این افراد پیش‌ از آن به اتهام پول‌شویی، توطئه‌چینی و اختلاس در حبس خانگی به سر می‌بردند.

«الیوت آبرامز» نماینده آمریکا در امور ایران و ونزوئلا، همان موقع این اقدام را «ظالمانه و غیر قابل توجیه» عنوان کرد و گفت این افراد «توسط مأموران اطلاعاتی رژیم [ونزوئلا] از محل حبس خانگی خود برده شده‌اند و به باور ما به زندان هلیکوید منتقل شده‌اند».

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز شنبه آزادی این زندانیان آمریکایی را خواستار شده بود. به گفته پامپئو، آن‌ها حین شرکت در نشستی تجاری در کاراکاس توسط مأموران امنیتی نقاب‌دار، به اشتباه بازداشت شده و به یکی از خطرناک‌ترین زندان‌های ونزوئلا منتقل شدند.

روابط دیپلماتیک کاراکاس و واشنگتن سال گذشته میلادی پس از اقدام دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا و تلاش برای خلع «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا از قدرت، به طور کامل قطع شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند