«غلامرضا مصباحی مقدم» درباره اینکه کدام جناح در انتخابات ریاست جمهوری پیروز می‌شود، گفت: به شکل قطعی نمی‌توانم بگویم. ۷ ماه تا انتخابات مانده و در یک نگاه اجمالی به نظر می‌رسد شرایط برای اصولگرایان فراهم‌تر است اما اینکه چه اتفاقی در ماه‌های آینده رخ می‌دهد نمی‌دانم. اینکه می‌گویند هرچه مشارکت بیشتر شود جریان چپ برنده انتخابات می‌شود القا است. احمدی نژاد در انتخابات سال ۸۴ و ۸۸ با بالاترین نرخ مشارکت انتخاب شد. چرا دائما القا می‌کنند که اصولگرایان در پی مشارکت کمتر هستند؟ این خلاف واقع است البته تاثیر خود را روی افکار عمومی جامعه هم گذاشته است. مگر مردم همه تابع یک جریان سیاسی هستند؟ البته تعبیر راست و چپ را مناسب نمی‌دانم ولی تقریبا جا افتاده است.

سخنگوی جامعه روحانیت درباره اهمیت مشارکت پرشور و گسترده در انتخابات ۱۴۰۰ در جایگاه کشورمان در سطح بین المللی، گفت: در این باره عملکرد نهادهای میدانی و اجرایی و تقنینی خیلی تاثیرگذار است. به علاوه نباید از نقش وسایل ارتباط جمعی و رسانه‌ها در یاس و امیدواری مردم به سادگی گذشت.

انتخابات آینده رقابت بین دو جریان سیاسی خواهد بود

مصباحی مقدم درباره فضای رقابت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و احتمال رقابت درون جریانی اصولگرایان در غیاب اصلاح طلبان، گفت: از جریان اصلاح‌طلب به دلیل رعایت نکردن مصالح ملی واقعا گلایه دارم. آنها با القائات خود از رد صلاحیت نامزدهای خود سخن می‌گویند. «آخر نه به دار نه به بار است چرا چنین حرفی می‌زنید و مرتب می گویید و واگویه می‌کنید؟ خود این از نظر مصالح ملی غلط است.»

این فعال اصولگرا ادامه داد: «نامزدی را معرفی کنید که صلاحیت لازم برای مدیریت کشوررا داشته و پیشینه منفی نداشته باشد. دائما می‌روند سراغ کسانی که از گذشته زخم خورده‌اند و می‌گویند اگر فلانی نامزد شود رای می‌آورد. چرا کادر و افراد مناسبی را تربیت نکردید؟ ضمنا افرادی دارید که شورای نگهبان آنان را تایید می‌کند. مگر دور قبل اسحاق جهانگیری را شورای نگهبان تایید نکرد و کسانی که شورای نگهبان برای انتخابات ریاست جمهوری تایید کرد از جریان اصلاح طلب نبودند؟ اگر محمد رضا عارف نامزد شود تایید نمی‌شود؟ »

مصباحی‌مقدم از اصلاح طلبان پرسید: وقتی فردی را به عنوان نامزد معرفی می‌کنید ببینید سابقه منفی نداشته یا قبلا رد صلاحیت نشده باشد. «بعد می‌گویید آقا ما همین را می خواهیم و شورای نگهبان هم بگوید که تایید نمی‌کنیم [بعد بگویید] چون نامزد ما رد شد شرکت نمی‌کنیم. این نوع برخورد غلط است.» معتقدم انتخابات آینده رقابتی میان دو جریان سیاسی کشور خواهد بود. سید محمد خاتمی در چه شرایطی انتخاب شد؟ سال ۷۶ همه تصور می‌کردند که علی اکبر ناطق نوری رای می‌آورد ولی این گونه نشد. حسن روحانی در چه شرایطی با همراهی اصلاح طلبان رای آورد؟

وی افزود: وقتی چنین تجربه هایی داریم آنرا ادامه دهیم نه اینکه القا کنیم که انتخابات آینده انتخابات با مشارکت پایین، یک سویه و یک قطبی است. البته تعبیر دوقطبی مناسب نیست چون جامعه را دوقطبی می‌کند. امریکا در انتخابات دوقطبی شد و دچار خسارت شد. معتقدم انتخابات ۱۴۰۰ می‌تواند رقابتی میان دو جریان باشد.

عضو جامعه روحانیت مبارز درباره نامزدهای بالقوه جریان اصولگرا و احتمال نامزدی سید ابراهیم رییسی و محمدباقر قالیباف، گفت:  شنیده ام که جناب رییسی با توجه به ریاست قوه قضاییه اعلام کردند برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری امادگی ندارند شاید قالیباف تمایل به حضور در انتخابات داشته باشد که از برخی نمایندگان شنیدم که او این موضوع را نفی کرده است. هم اکنون نسبت به گزینه مناسب به جمع بندی نرسیدیم.

جامعه روحانیت در انتخابات مجلس در حاشیه قرار گرفت

مصباحی مقدم درباره آخرین جلسه جامعه روحانیت با تشکل‌های اصولگرا درباره حضور در انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: در این جلسه از ۴۳ تشکل اصولگرا ۴۰ حزب حضور داشتند. جبهه پایداری و جبهه رفاه، پیشرفت و عدالت به ریاست شهاب الدین صدر حضور نداشتند. زریبافان از طیف احمدی نژاد، مهدی چمران، سید محمد حسینی، عبدالحسین روح الامینی، محمد رضا باهنر رییس جبهه پیروان خط امام (ره) و رهبری و اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی حضور داشتند. جامعه روحانیت در انتخابات دوم اسفندماه گذشته در حاشیه قرار گرفت و آمادگی ورود به میدان را نداشت.

این فعال اصولگرا یادآور شد: در انتخابات ریاست جمهوری قبلی هم نامزد جامعه روحانیت با تاخیر به عنوان نامزد اصلی جبهه اصولگرا برگزیده شد. جامعه روحانیت برای اقدامی فراگیر هم اکنون عقبه تشکیلاتی خود را شکل داده است. ۱۰ منتخب مناطق تهران عضو شورای مرکزی هستند و تاکنون از منتخبان سه مرکز استان دعوت کردیم در جلسه شورای مرکزی شرکت کنند و بقیه استان‌ها منتخبان خود را معرفی خواهند کرد.

اگر نماینده‌ای موضعی گرفت پای مجلس ننویسید/حرمت رییس جمهوری باید حفظ شود

مصباحی‌مقدم درباره رویکرد تقابلی مجلس یازدهم مقابل دولت و تاثیر سیاه نمایی علیه دولت بر نرخ مشارکت مردم نیز یادآور شد: این رویکرد مسلما در سطح امید مردم نقش مهمی ایفا می‌کند. بنابراین انتظار می‌رود قوا با استفاده از تمام ظرفیت‌ها همکاری داشته باشند. در غیراین صورت افکار عمومی واکنش منفی نشان می‌دهد. در این باره هم رسانه‌ها همکاری داشته باشند. اگر اتفاقی در مجلس افتاد و نماینده ای موضعی گرفت آنرا بزرگ نکرده و به پای مجلس نگذارند.

این نماینده ادوار مجلس در پاسخ به اینکه چرا مواضع برخی نمایندگان علیه رییس جمهوری و وزیر امور خارجه با واکنش جدی رییس مجلس مواجه نشد، گفت: «بله! البته انتظار می‌رود تا رییس مجلس در چنین جاهایی تذکر دهد باید حرمت رییس جمهوری و وزرا رعایت شود و شکی نیست، این را قبول دارم. »

مصباحی مقدم افزود: موضع مجلس از سوی رییس مجلس به عنوان سخنگوی نمایندگان بیان می‌شود. اگر نماینده ای حرفی زد نباید گفته شود این مجلس مقابل دولت ایستاده است. نماینده ای اظهارنظری کرده و با آن برخورد شده است. به نظرم رسانه‌ها نباید این موضوعات را برجسته کنند چون اثر منفی دارد. حضرت امام (ره) به مسوولان می فرمودند حرفی نزنید که مردم نسبت به اسلام و نظام بدبین شوند. این موارد هزینه دارد و افراد در حرف ها، موضع گیری‌ها و اظهار نظرها باید مراقب باشند. در عین حال دستگاه‌های تبلیغاتی، روزنامه ها و صدا و سیما، فضای مجازی و سایت ها باید منافع ملی را در اولویت قرار دهند.

در مدت کوتاه نباید منتظر عملکرد «مشعشعی» از مجلس بود

مصباحی‌مقدم درباره عملکرد مجلس یازدهم گفت: گذشت ۵ ماه برای اظهار نظر در این باره مقداری زود است. بیش از ۸۰ درصد نمایندگان تازه وارد هستند و در ماه‌های نخست گرفتار مسائل شعب، آیین نامه داخلی و ترکیب و کارکرد کمیسیون‌ها هستند و نمی‌توان منتظر عملکرد «مشعشعی» از آنها بود اما در کل رویکرد این مجلس مردمی و خوب است.

اگر فردی بالای ۷۵ سال توانا و روی پا بود چه اشکالی دارد نامزد ریاست جمهوری شود؟

مصباحی‌مقدم در پاسخ به پرسشی درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس گفت: از برخی جهات موافق کلیات این طرح هستم اما باید روی تعیین شرط سنی مقداری کار شود. الان جو بایدن با ۷۸ سال به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شده است. اگر فردی بالای ۷۵ سال توانایی دارد و روی پا هست چه اشکالی دارد نامزد ریاست جمهوری شود؟ میانگین سن امید به زندگی و میانگین عمر در ایران بالا رفته و ۷۹ سال است. اگر میانگین سن بالا رفته نباید بگوییم که آن فرد بالای ۷۵ سال پخته و باتجربه کاری ازش برنمی‌آید!

این فعال اصولگرا افزود: حرفی نداریم بروید سراغ نامزد رییس جمهوری، وزیر یا نماینده جوان اما نه هر جوانی! بلکه باید تجربه داشته باشد. ۲۵ سال، سن ورود به خدمات نسبتا بالاتر مدیریتی است.  اگر فردی در این سن مدیر شده باشد با ۲۰ سال سابقه مدیریت، ۴۵ ساله می‌شود. ممکن است فردی ۴۰ ساله شایستگی ریاست جمهوری را داشته باشد اما این اتفاق است و ندرت دارد. از آن طرف افراد با تجربه و پخته یا فردی که دارای مقبولیت مردمی است را نباید از نامزدی محروم کرد.

مصباحی مقدم درباره ملاک سنجش برخی از مواد این طرح چون داشتن روحیه جهادی نامزد ریاست جمهوری، گفت: این موضوع ایرادی ندارد جهادی بودن افراد را باید درسابقه آنها جست. فرد جهادی پویا، متحرک، پرکار و مسوولیت پذیر و همیشه در صحنه است. شهید سردار سلیمانی اوج نماد شخصیت جهادی است که هنگام شهادت ۶۳ سال داشت و اگر بالای ۷۰ سال هم عمر می‌کرد هر روز تحرک داشت و فعالیت و خدمت می‌کرد.

وی درباره تاثیر عملکرد مجلس یازدهم در نتیجه انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ریاست جمهوری گفت: قطعا تاثیرگذار است و افکار عمومی بالاخره در این باره قضاوت می‌کند. اگر یک مجلسی کارآمدی خود را نشان داد این روی انتخابات هم تاثیرگذار است. ما رییس جمهوری که می خواهیم که کارآمد، مدیر و مدبر باشد اگر مقابلش مجلس ضعیفی قرار بگیرد نمی تواند تحرک و هماهنگی لازم را داشته باشد.

نهادهای دینی بیشترین همکاری را در مقابله با کرونا کردند

مصباحی مقدم در پاسخ به این پرسش مبنی بر «در این ۸ تا ۹ ماه تحت شدیدترین فشارهای کرونا بودیم که تمام انرژی کشور را به خود معطوف و فشارهای زیادی به دولت وارد کرد چه ارزیابی از عملکرد دولت دارید؟» گفت: معتقدم در قضیه کرونا باید به دولت نمره بهتری داد چون همین مدیریت موجب شد یکبار شاهد روند رو به کاهش ابتلا و مرگ و میر ناشی از شیوع ویروس کرونا باشیم بطوریکه در سطح جهانی آمارهای خوبی از کشورمان را شاهد باشیم. البته مقداری «شل‌گیری» صورت گرفت و این قضیه باعث شد که این طور مردم تصور کنند که این اپیدمی رو به پایان است و رعایت موارد بهداشتی ضعیف شد و دوباره شاهد رشد ابتلا و فوت شهروندان شدیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: مثلا اگر ابتدای شیوع کرونا یک تا ۲ شهر را قرنطینه می‌کردند اتهامات دروغی چون مخالفت حوزه و مراجع با قرنطینه شایع نمی‌شد در حالی که کسی مخالفتی با قرنطینه نداشت و بیشترین همراهی را نهادهای دینی در رعایت دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا داشتند آن زمان باید این دستورالعمل‌ها سفت و سخت اعمال می‌شد. چین و کره جنوبی چطور این همه‌گیری را جمع کردند؟ ما هم می‌توانستیم عمل کنیم. متهم کردن دولت به ناکارآمدی روی افکارعمومی و دولت اثر منفی می‌گذارد اتفاقا در این دوران دولت تحرک بیشتری را نشان داد.

جریان اصولگرا انتظارش این بود که ترامپ بماند! این حرف بسیار بیهوده است

مصباحی مقدم درباره تهدید یا فرصت بودن انتخاب جوبایدن به عنوان رییس جمهوری آمریکا و دخالت دعواهای جناحی در مسائل حیاتی و کلان سیاسی، گفت: «اگر ترامپ اوت شده باشد بسیار بسیار خوشحالیم. بالاخره فرد عجیب و غریبی بود» او در داخل آمریکا، سطح بین المللی، منطقه خاورمیانه و خروج از برجام و تحریم‌های حداکثری عملکرد بدی داشت. گاهی در مطبوعات می‌بینم که گفته می‌شود جریان اصولگرا انتظارش این بود که ترامپ بماند! این حرف بسیار بیهوده است لااقل چنین اعتقاد و برداشتی را نداریم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: عده ای نسبت به بایدن ساده اندیش هستند البته امیدواریم خوب رفتار کند اما طراح تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، بایدن بود. او ۴۸ سال تجربه سیاسی دارد یا معاون رییس جمهوری یا نماینده سنا بوده و در تمام محدودیت‌هایی که در چهاردهه گذشته علیه کشورمان اعمال شده، مشارکت داشته است. خام اندیشی است که تصور کنیم «بایدن روی کار بیاید در باغ سبز و سرخی به روی ما گشوده می شود.» درست است که ترامپ کنار رفت و از آن جهت خدا را شکر می کنیم و ولی اینطور نباشد با آمدن این آقا خیال کنیم مشکلات ما حل خواهد شد.

مصباحی مقدم یادآور شد: نباید انتظار داشته باشیم مشکلات از طریق آمریکا و وابستگان به آن حل شود. شعار ما از ابتدای انقلاب اسلامی «نه شرقی و غربی» است و الان یک قدرت بزرگ هستیم. وقتی می‌توانیم پهپاد بسیار گران‌قیمت امریکایی را هدف قرار داده و سرنگون کنیم و وقتی توانستیم بعد از شهادت سردار سلیمانی پایگاه آمریکایی مستقر در عراق  را هدف قرار دهیم و بطوریکه نتوانست پاسخ دهد این یعنی چه؟ یعنی ابرقدرتیم. اگر ما ابرقدرتیم چرا خودمان را متاثر از یک قدرت رو به زوال بدانیم؟ آمریکا قدرت قبل از انقلاب را ندارد. قدرت آن زمان آمریکا «فائق» بود به طوری که در سقوط اتحاد شوروی تاثیرگذار بود اما الان سلطه خود بر خاورمیانه را از دست داده است.

وی ادامه داد: آمریکا، عراق و سوریه و یمن را از دست داده و در افغانستان ۱۹ سال است می‌جنگد و نتوانسته این کشور را در اختیار بگیرد و ملت افغانستان را درگیر جنگ کرده است. دلار آمریکا را نگاه کنید طی این سال‌ها چقدر ضعیف شده است؟ تضعیف دلار را مقابل طلا در نظر بگیرید. سال ۱۹۴۴ هر ۳۵ دلار یک اونس طلا بود و الان ۲ هزاردلار نزدیک به یک اونس طلا است.  دلار ۶۷ درصد ارز جهانی را تشکیل می‌دهد یکی از اشتباهات دولت و مردم ما این است که همچنان دلار میان آنها رواج دارد. «اینها گلوله‌های آمریکاست که به جان ما می‌خورد. »

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند