در دهه‌های اخیر داشتن شماره‌های خاص و رند خط تلفن، پلاک ماشین، تاریخ عقد و عروسی و چیز‌هایی از این قبیل برای برخی افراد جامعه نمادی از تشخص و لاکچری بودن محسوب می‌شود. متاسفانه تاریخ‌های شناسنامه‌ای نیز از این موضوع بی نصیب نمانده و گروهی از والدین برای درج تاریخی خاص در شناسنامه فرزند شان به خود می‌بالند و سعی دارند با دخالت در زمان زایمان، تاریخ تولد فرزندشان لاکچری باشد،  مثلا ۹/۹/۹۹ که به گفته خودشان رندترین تاریخ این دهه است. غافل از این که دخالت در تاریخ زایمان و زایمان زودرس چه خطرات و عوارض و عواقبی می‌تواند برای نوزادشان تا آخر عمر به دنبال داشته باشد. این مداخله ممکن است به تجربه تلخی مبدل شود که تا پایان عمر پشیمانی برای والدین به ارمغان بیاورد.

 پریچهر پورانصاری، فلوشیپ پریتانولوژی بیمارستان شهدای تجریش وعضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که طول دوره بارداری در انسان ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته است افزود: اغلب زنان باردار که کاندید زایمان طبیعی هستند در فاصله ۳۹ تا ۴۰ هفته زایمان می‌کنند، اما در حدود ۱۰ درصد آنان ممکن است حاملگی فراتر از ۴۰ هفته ادامه پیدا کند که حداکثر تا ۴۲ هفته باید انجام شود.

این فلوشیب زنان و زایمان ادامه داد: گاهی به دلایل مختلفی نظیر بیماری، نداشتن شرایط زایمان طبیعی، مشکلات مادر و جنین و مواردی از این قبیل زایمان به تجویز پزشک به صورت برنامه ریزی شده انجام می‌گیرد. اما این زایمان برنامه ریزی شده نیز در پایان ۳۹ هفتگی حاملگی توصیه می‌شود و هر گز قبل از ۳۹ هفته توصیه نمی‌شود.

 او گفت: بچه‌هایی که زودتر از ۳۹ هفته تمام و بدون اندیکاسیون یا مورد اورژانسی متولد می‌شوند، معمولا در معرض یکسری عوارض به ویژه عوارض تنفسی و سندرمی به نام دیسترس تنفسی قرار می‌گیرند که این سندرم اغلب در نوزادانی که بین ۳۷ هفته تا ۳۹ هفته متولد می‌شوند بروز می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که عوارض تنفسی ایجاد شده گاهی منجر به بروز عوارض ماندگار در نوزاد می‌شود اظهار کرد: گاهی این دیسترس تنفسی بسیار مقاوم به درمان است و به درمان‌های رایجی که برای این نوزادان انجام می‌شود پاسخ نداده و متاسفانه منجر به مرگ نوزاد می‌شود.

پورانصاری ضمن هشدار به والدین بیان کرد: از دخالت و دستکاری در زمان زایمان مگر در موارد اورژانسی که ادامه حاملگی برای جان مادر و جنین خطر دارد باید جدا اجتناب کرد.

زایمان زودتر از ۳۹ هفته به هیچ وجه توصیه نمی‌شود

این فلوشیب زنان و زایمان بیمارستان شهدای تجریش با بیان این مطلب که زایمان زودتر از ۳۹ هفته به هیچ وجه توصیه نمی‌شود گفت: متاسفانه این روز‌ها باب شده است که والدین می‌خواهند تاریخ تولد فرزندشان را یک زمان مشخص و روز خاصی قرار دهند که اگر سن بارداری کمتر از ۳۹ هفته کامل باشد اصلا کار پسندیده‌ای نبوده و کاملا غیر علمی است و اصلا توصیه نمی‌شود.

اودر پایان عنوان کرد: عوارض تنفسی که در نوزادان نارس ایجاد می‌شود علاوه بر این که ممکن است باعث بروز عوارض ماندگار و ناتوانی در نوزاد شود، بار اقتصادی سنگینی برای خانواده و اجتماع خواهد داشت و گاهی نیز ممکن است منجر به مرگ نوزاد شود.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند