«یونی بن مناخم» شرق‌شناس و کارشناس جهان عرب در رسانه‌های صهیونیستی با اشاره به دیدار «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسرائیل و «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی، این دیدار را در راستای مقابله با ایران و ممانعت از بازگشت «جو بایدن» به توافق هسته‌ای تحلیل کرد.

به نوشته وبسایت عربی۲۱، یونی بن مناخم مدعی شد که دیدار روز یکشنبه فصل تازه‌ای در روابط تل آویو و ریاض محسوب می‌شود و این دیدار محرمانه را باید در چارچوب چند هدف مهم‌تر نگاه کرد. پی گفت این دیدار در شرایطی صورت گرفت که غروب دولت دونالد ترامپ فرا رسیده و جو بایدن قرار است وارد کاخ سفید شود.

این کارشناس صهیونیستی که سابقه حضور در بخش اطلاعات ارتش رژیم اسرائیل را نیز دارد و از روابط خوبی با محافل امنیتی و نظامی صهیونیستی بهره می‌برد، افزود: « این نشست محرمانه، صرفا بخشی از روابط دیرینه اسرائیل و عربستان سعودی را در حیطه نظامی و امنیتی روشن کرد. علی‌رغم اینکه عربستان سعودی انتظار امضای توافق رسمی با اسرائیل را ندارد، اما اکنون در راستای تشکیل ائتلاف‌های میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و اسرائیل تلاش می‌کند.»

او این راهبرد سعودی را با هدف ارسال نامه‌ای به ایران و «جو بایدن» دانست که به اعتقاد وی مضمون آن این است که صهیونیست‌ها و سعودی‌ها هماهنگی خوبی دارند.

«یونی بن مناخم» در ادامه گفت که در حال حاضر پتانسیل بالایی برای برقراری روابط رسمی میان تل آویو و ریاض وجود دارد، اما تا زمانی «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی در قید حیات است، دشوار می‌تواند از امضای رسمی روابط میان دو طرف سخن گفت، اما گام‌های دیگر بسیار محتمل است؛ مانند افتتاح دفتر نمایندگی یا دفتر حافظ منافع در تل آویو و ریاض که از آن می‌توان به عنوان مرحله میانی برای ورود به روابط رسمی نگریست.

این کارشناس صهیونیستی همچنین گفت که برخی محافل می‌گویند که یکی از اهداف دیدار، رفع نگرانی سعودی‌ها از روی کار آمدن جو بایدن بود، از این رو که بایدن نوع روابط آمریکا با عربستان سعودی که در دوره ترامپ جریان داشت را تغییر خواهد داد. رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در خلال تبلیغات انتخاباتی خود گفته بود که قصد دارد به دلیل نقض حقوق بشر در عربستان، در روابط با رژیم ریاض بازبینی کند و از سیاست ترامپ در قبال سعودی‌ها و فروش گسترده سلاح انتقاد کرده بود.

او به نگرانی‌های محمد بن سلمان از احتمال بازگشت جو بایدن به توافق هسته‌ای نیز اشاره کرد و گفت که سعودی‌ها ایران را تهدید موجودیتی برای خود می‌پندارند و عقیده دارند که بازگشت آمریکا به برجام موجب تقویت ایران خواهد شد. از این رو یک مسأله محتمل دیگر که انتظار می‌رود در نشست اخیر مطرح شده باشد، رایزنی در خصوص وضع تحریم‌های حداکثری علیه ایران تا زمانی که ترامپ در کاخ سفید حضور دارد، است تا بازگشت بایدن به برجام را دشوار سازد.

«یونی بن مناخم» در پایان گفت که سازمان اطلاعات سعودی به جو بایدن در خصوص بازگشت به برجام و رفع تحریم‌های ایران هشدار داده و مدعی شده است که توافق هسته‌ای مانع اقدامات ایران در منطقه نشده است.

 منابع رسانه‌ای صهیونیستی صبح روز دوشنبه (سوم آذر) از دیدار «بنیامین نتانیاهو» و «محمد بن سلمان» در خاک عربستان خبر دادند. دیداری که برای اولین بار رسانه‌های اسرائیلی به طور گسترده آن را علنی کرده و وزیر آموزش رژیم صهیونیستی نیز این دیدار را تأیید کرد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند