«جنین هنیس پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق در گزارش سه شنبه شب خود به شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره اوضاع عراق گفت که "آیت الله سیستانی بر اهمیت رای دادن آزادانه و بدون هرگونه فشاری در انتخابات تاکید کرده اند".

وی افزود که ایشان همچنین "بر ضرورت سلامت و شفافیت و نظارت (بر انتخابات) تاکید کرده اند".

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق در بخش دیگری از گزارش خود به شورای امنیت گفت که "سازمان ملل از کاهش حملات به مراکز دیپلماتیک در عراق استقبال می کند".

پلاسخارت گفت: کاهش سطح خشونت ها در عراق تا حد زیادی دلگرم کننده است.

وی در عین حال وضعیت اقتصادی عراق را نگران کننده توصیف کرد و گفت: منتظر اجرای طرح اصلاحات از طریق توافق بین دولت و پارلمان و طرف های سیاسی هستیم.

پلاسخارت همچنین بر اهمیت تداوم گفت وگوها بین بغداد و اربیل تاکید کرد.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق افزود: "مرکزیت عراق در ایجاد ثبات منطقه ای یک واقعیت است.. این کشور باید از رقابت های قدرت های خارجی در امان باشد و باید به عراقی ها فرصت داده شود تا روی قدرت خود در داخل تمرکز کنند".

وی افزود: رهبری عراق به تاکید بر استقلال و حاکمیت خود ادامه می دهد و برای باز نگه داشتن همه کانال های تماس تلاش می کند زیرا در حال اتخاذ یک سیاست خارجی است که منافع ملی عراق را تامین می کند."

پلاسخارت گفت: درحالی که می فهیم که مسئولان عراقی زیر فشار زمانی گسترده ای قرار دارند، باید روشن باشد که بستن اردوگاه های آوارگان نباید سبب بحران دیگری مثلا کوچاندن دوباره شود که عملا روی می دهد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند