«نیکل پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان در دیدار با «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه ضمن تقدیر از حمایت مسکو از ایروان در دوران جنگ‌ اخیر  با جمهوری آذربایجان در خصوص منطقه قره باغ کوهستانی گفت: «تمایل دارم تأکید کنم که در دوران جنگ (با جمهوری‌ آذربایجان)، همشیه حمایت فدراسیون روسیه، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر روسیه، حمایت شخصی شما را حس کردیم. می‌خواهم از شما بخاطر این حمایت‌ها قدردانی کنم».

بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس»، پاشینیان همچنین ابراز اطمینان کرد که در آینده‌ای نزدیک، روابط ارمنستان با روسیه عمیق‌تر شده و «همکاری میان دو کشور نزدیک‌تر و راهبردی‌تر شود».

امروز (شنبه)، هیأتی از روسیه از جمله شویگو، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه، «الکسی اورچوک»، «میخائیل موراشکو» وزیر بهداشت وارد ایروان شدند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه روز گذشته اعلام کرد که هیأتی‌ روس را به جمهوری آذربایجان و ارمنستان اعزام می‌کند تا موضوعات مهمی درباره اجرای توافق سه‌جانبه ایروان، باکو و مسکو درباره منطقه قره باغ کوهستانی را مورد بررسی قرار دهند.

پیش از این نیز، لاوروف امروز (شنبه)، طی یک کنفرانس خبری در ایروان تأکید کرد تلاش برای بازنگری در توافقنامه قر‌ه‌باغ قابل‌قبول نیست.

در تاریخ نهم نوامبر (۱۹ آبان ماه)، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، «الهام علی اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و «نیکل پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان بیانیه‌ مشترکی را در خصوص آتش بس کامل در منطقه قره باغ کوهستانی به امضا درآورند.

روسای‌جمهور روسیه، جمهوری آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان پس از آن یک توافق ده بندی برای توقف درگیری‌ها بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی امضا کردند و قرار شد تا نیروهای حافظ صلح روسیه در خط تماس میان منطقه قره‌باغ و جمهوری آذربایجان مستقر شوند. نظامیان روسیه از هفته گذشته روند استقرار خود را به همراه تجهیزات نظامی آغاز کرده‌اند. 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند