به نوشته روزنامه «واشنگتن تایمز» «ینس استولنتبرگ» دبیر کل ناتو در توییتی گفت که این سازمان به ماموریت خودر افغانستان ادامه می‌دهد. سخنان وی درست یک روز بعد از آن بیان شد که وزیر دفاع موقت آمریکا از کاهش شمار نظامیان این کشور در افغانستان و عراق به ۲۵۰۰ نفرتا ۱۵ ژانویه خبر داد.

به نوشته واشنگتن تایمز، استولنتبرگ گفت که با «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان درباره ماموریت کنونی ناتو در این کشور گفت‌وگو کرده است.

وی گفت: «ما از فرایند صلح در افغانستان حمایت می‌کنیم و به عنوان بخشی از آن، به حضور خود در این کشور  ادامه می‌دهیم. حتی با کاهش شمار نظامیان آمریکا، ناتو مأموریت آموزش، مشاوره  و کمک‌رسانی به ارتش افغانستان و نبرد با تروریسم بین‌المللی را ادامه خواهد داد.»

«ضمیر کابالوف» نماینده ویژه «ولادیمیر پوتین»در افغانستان  نیز روز چهارشنبه  در واکنش به کاهش شمار نظامیان  آمریکا گفت، سروصدای زیادی درباره اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا در خصوص خروج سریع نیروهای آمریکایی از افغانستان وجود دارد، در حالی که این مسئله بعید است که اوضاع را به شکل قابل توجهی در واقعیت تغییر دهد.

کابالوف گفت: ترامپ واقعاً قصد دارد نیروها را بیرون بکشد اما علی‌رغم اظهارات قبلی خود، نه همه آن‌ها را و ۲۵۰۰ نیرو باقی خواهند ماند؛ و بگذار اینطور بگوییم که علاقه‌مندان (به ادامه حضور آمریکا) در کابل امیدوارند بایدن بتواند بعد از روی کار آمدن آن (دستور خروج) را لغو کند. بنابراین هیاهو برای هیچ است.

این دیپلمات روس درباره ادعاهای ناتو در خصوص تضعیف وضعیت امنیتی در افغانستان در نتیجه اقدام ترامپ هم ابراز تردید کرد و گفت: «باید از استولنتبرگ (دبیرکل ناتو) پرسید آیا حضور ناتو موقعیت را بهبود بخشیده؟ همه چیز در زمان حضور آن‌ها رخ داده پس بهتر است نورافکن‌ها را روی خود بیندازند.»

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند