به نقل از مجله فارن پالیسی، قانون گذاران دموکرات آمریکا در حال مخالفت با برنامه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای اقدام به افزایش تحریم ها علیه ایران و دیگر رقبای آمریکا هستند و از رئیس جمهور می خواهند ملایمت نشان داده و اجازه ارسال کمک ها برای مبارزه با بیمار کرونا را بدهد. 

در نامه این نمایندگان به استیون منوچن وزیر خزانه داری آمریکا و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا،  هفتاد و پنج نماینده دموکرات سنای آمریکا و مجلس نمایندگان از دولت ترامپ خواستند یک مجوز موقت کلی که دربرگیرنده مجاز بودن ارسال کیت های تشخیص، دستگاه تنفس مصنوعی و تجهیزات شخصی محافظتی لازم برای مبارزه با همه گیری بیماری کرونا است را صادر کنند. 

این قانون گذاران در نامه یاد شده نوشتند: این بیماری همه گیر نشان داده است که چگونه به کارگیری گسترده تحریم ها توسط ما در حال تضعیف نظام سلامت عمومی است و مجازات‌های قانونی را اعمال می کند که تجارت در زمینه مواد و تجهیزات لازم برای مقابله با ویروس کرونا را محدود کرده و به مردم عادی آسیب می زند. مسدود کردن یا کند کردن جریان منابع پزشکی نه واکنشی موثر به این بیماری را در جهان ایجاد می کند و نه در راستای منافع ملی ما است. 

بنا بر این گزارش، دولت جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا احتمالا مجوز معافیت هایی را خواهد داد که کمک رسانی های آمریکا در زمینه این بیماری را تسهیل کند اما چند ماه آینده مهم خواهد بود.

بایدن از ترامپ خواسته است مجوزهایی را برای ارسال کالاها از شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی به ایران بدهد و کانال هایی مخصوص را برای بانک ها و شرکت های خدماتی ایجاد کند تا ایرانی ها به درمان های حیاتی و ضروری دسترسی داشته باشند. مجوزهای مشابهی از سوی دفتر کنترل دارایی های وزارت خزانه داری آمریکا در دولت جورج دبل یو بوش و باراک اوباما داده شده بود تا در زلزله های دو دهه گذشته به ایران کمک رسانی شود. 

بر اساس این گزارش، درخواست این قانون گذاران در پی این مطرح می شود که دولت ترامپ گفته است قصد دارد تحریم های جدیدی تا زمان روی کار بودن علیه ایران اعمال کند. 

هدف این تحریم ها سخت کردن کار دولت بعدی آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای است که دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ با ناقص تلقی کردنش، از آن خارج شد. 

این مطلب برایم مفید است
28 نفر این پست را پسندیده اند