پوتین روز جمعه در نشستی برای رسیدگی به مسائل انسان دوستانه در این منطقه، درباره این تصمیم توضیح داده و با تأکید بر اینکه در حال حاضر جنگ در منطقه قره باغ کوهستانی به طور کامل متوقف شده است، یادآور شد: «در طول درگیری‌های مسلحانه در قره باغ، حداقل ۴ هزار نفر کشته شده‌اند که در میان کشته شدگان افراد غیرنظامی نیز وجود دارد. ۸ هزار نفر دیگر هم زخمی شدند. تعداد پناهنجویان در منطقه هم طبق منابع مختلف، به بیش از ده‌ها هزار نفر می‌رسد. با توجه به این واقعیت تلخ، لازم است تا برای رسیدگی به مشکلات در این زمینه یک مرکز بین وزارت خانه‌ای برای واکنش انسان دوستانه در قره باغ کوهستانی ایجاد شود.»

به گفته وی، این مرکز باید شامل نمایندگان وزارت دفاع، وزارت امور خارجه، وزارت حوادث غیرمترقبه و سرویس امنیت فدرال روسیه و همچنین نمایندگان دیگر ارگان‌های دولتی علاقه مند به کمک رسانی سریع و حل مشکلات موجود به مردم این منطقه باشد.

پوتین افزود: «از جمله وظایف این مرکز هماهنگی فعالیت ساختارهای دولتی، حمایت عملیاتی از روند بازگشت پناهندگان به محل اقامت دائم آنها، تعامل با ارگان‌های دولتی آذربایجان و ارمنستان برای بازسازی زیرساختارهای مدنی تخریب شده و ایجاد شرایط مناسب برای زندگی عادی در منطقه قره باغ خواهد بود.»

رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: «من امیدوارم که دیگر هرگز از عبارت" درگیری نظامی در قره باغ "استفاده نکنیم و امیدوارم که به زودی به بحث و گفتگو درباره  سایر موضوعات بپردازیم.»

طبق دستور وی، تصمیم گیری درباره مسائل سازماندهی اقدامات و سایر موارد مربوط به ایجاد و فعالیت این مرکز بین وزارتخانه‌ای به وزارت دفاع فدراسیون روسیه سپرده می‌شود.

پوتین همچنین روی حمایت بین‌المللی از فعالیت مرکز واکنش انسانی برای سرو سامان دادن به وضعیت قره باغ کوهنورد حساب می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند