در ادامه مخالفت‌های مسکو با اصرار مقامات ترکیه‌ای مبنی بر مشارکت در نیروهای صلح‌بان در منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ کوهستانی»، وزارت خارجه روسیه نیز به این ادعاها واکنش نشان داد.

به نوشته وبگاه شبکه المیادین، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) گفت: «ناظران ترکیه‌ای به منطقه قره‌باغ وارد نخواهند شد».

لاوروف با رد ادعای ترکیه مبنی بر حضور نظامیان این کشور در نیروهای صلح‌بانی که قرار است در منطقه قره‌باغ مستقر شوند، تصریح کرد: «صلح‌بانان نیز وارد منطقه قره‌باغ نخواهند شد».

بر این اساس، وی همچنین افزود: «مرکز مشترک روسیه-ترکیه برای نظارت بر آتش‌بس [بین باکو و ایروان]، از راه دور و به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین فعالیت خواهد کرد».

پیش از این نیز «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین ضمن رد ادعای ترکیه درباره مشارکت نظامیان این کشور در نیروهای صلح‌بان در قره‌باغ، تاکید کرد صلح‌بانانی که در این منطقه مستقر می‌شوند فقط متشکل از نظامیان روس خواهند بود.

این در حالی است که روز گذشته «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه مُصرانه ادعا کرد: «ما در کنار روسیه، در نیروهای صلح‌بان ناظر بر اجرای توافق [باکو و ایروان] مشارکت می‌کنیم». 

بامداد سه‌شنبه بود که «نیکل پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرد توافقنامه‌ای را با روسیه و جمهوری آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در قره‌باغ امضا کرده است. 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند