به گزارش تارنمای وزارت خارجه فرانسه، «ژان ایو لودریان» با تاکید بر ضرورت پایان دادن به درگیری‌ها گفت: این تعهدی است که در هفته‌های اخیر چندین بار توسط طرفین انجام شده است. این اولویتی به شدت مورد حمایت ماست و ما در چارچوب ریاست مشترک گروه میسنک انتظار داریم جمهوری آذربایجان به شدت به تعهدات خود پایبند بوده و حملات بلافاصله متوقف شود.

لو دریان همچنین به ترکیه هشدار داد که اقدامی مغایر با این هدف انجام ندهد.

او با اشاره به اعلام توافق آتش‌بس میان دو کشور که با میانجی‌گری روسیه صورت گرفت، تصریح کرد: فرانسه در حال تجزیه و تحلیل موارد و پیامدهای آن است.

کاخ کرملین روز گذشته اعلام کرد که «الهام علی اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان، «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر جمهوری ارمنستان و «ولادیمیرپوتین» رئیس جمهوری روسیه بیانیه ای را مبنی بر اعلام آتش بس کامل و رفع تمام خصومت ها در منطقه درگیری قره باغ از ابتدای بامداد ۱۰ نوامبر (روز سه‌شنبه) به وقت مسکو امضا کردند.

وزیر خارجه فرانسه با تاکید مجدد کشور متبوعش بر دوستی خود با ارمنستان با توجه به پیوندهای تاریخی و فرهنگی گفت: فرانسه در این شرایط سخت، در این زمینه دراماتیک در کنار ارمنستان است تا به طور ویژه از بابت در اختیار قرار گرفتن تمام حمایت‌های بشردوستانه مورد نیاز اطمینان حاصل شود.

لودریان با اشاره به شرایط میدانی، جمعیت آواره و درگیری در مراکز شهری و پیامدهای انسانی قابل توجهی که این درگیری به دنبال داشته، حضور مقام‌های فرانسوی به همراه کمک‌های پزشکی این کشور در اواخر هفته گذشته را یادآوری کرد و گفت: در روزهای آینده اقدام‌های اولیه دیگری به منظور تامین کمک‌های مورد نیاز ارمنستان انجام می‌شود.

وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: فراتر از توافق نامه آتش بس شروع مجدد مذاکرات بین طرفین در مورد حل و فصل پایدار درگیری همچنان ضروری است.

لودریان گفت: در آنجا، فرانسه تحت ریاست مشترک گروه میسنک سازمان امنیت و همکاری اروپا نقش کامل خود را ایفا خواهد کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه با تاکید بر از سرگیری بدون تاخیر گفت و گوها میان دو طرف گفت: به افرادی که در درگیری‌های هفته‌های اخیر آواره شدند باید اجازه بازگشت داده شود.

ارمنستان و جمهوری آدربایجان در حالی با میانجی‌گری روسیه به توافق جدیدی برای برقراری آتش‌بس در قره‌باغ دست یافته‌اند که تردیدها درباره پایداری این توافق وجود دارد و این در حالی است که حصول این توافق موجب بروز اعتراض‌هایی در جامعه ارمنستان نیز شده است.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند