وزیر خارجه اتریش روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با یک نشریه آلمانی گفت، که کشورهای اروپایی موافق حفظ برجام هستند.

«آلکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش در گفت‌وگو با نشریه «دی پرسه»گفت که  انتظار ندارد «جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا  در برهه کنونی نسبت به خروج ایالات متحده از برجام قصد تجدید نظر داشته باشد.

وی در این باره گفت: «این مسئله طبق قوانین بین‌الملل  و از نظر سیاسی و سطح اعتماد جای سئوال دارد».

شالنبرگ درباره توافق هسته‌ای ایران گفت: «اروپا به وضوح طرفدار توافق هسته‌ای است، اما ما باید با آمریکایی‌ها و ایرانی‌ها صحبت‌های زیادی بکنیم.»

شالنبرگ پیش بینی کرد که بایدن به نسبت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا در برخی موارد از جمله «چین» مواضع سختگیرانه ای تری داشته باشد.

این در حالی است که نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران دوشنبه گفت دولت  کنونی این کشور طی هفته‌های آتی تحریم‌ها علیه ایران را افزایش خواهد داد. «الیوت آبرامز» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران که در فلسططین اشغالی حضور دارد گفت: «برنامه ما فشار حداکثری از طریق برنامه تحریم‌ها است. این برنامه در ماه‌های نوامبر و دسامبر هم ادامه خواهد داشت، چون ارتباطی با انتخابات ندارد؛ این سیاست خارجی آمریکا است و به رفتار ایران مرتبط است.»

آبرامز گفت: «از این لحاظ که در هر صورت قرار است با ایران مذاکره انجام شود واقعاً اهمیتی ندارد چه کسی در روز ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰ رئیس‌جمهور باشد؛ [مذاکره] هدف دولت ترامپ هم بود. در این خصوص، اختلاف نظر وجود ندارد، اما اینکه بازگشت به برجام ممکن است یا خیر مسئله‌ای است که باید در آینده مشخص می‌شود.»

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند