در این گفت و گو رئیس جمهور کوبا بر مواضع کشورش در ضدیت با تحریم ها و اقدامات آمریکا علیه ملت ایران و همچنین حق ایران در بهره‌برداری از انرژی صلح آمیز هسته‌ای تأکید کرد.

ظریف نیز از با تشکر از حمایت کوبا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دعوت حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان از همتای کوبایی برای دیدار از جمهوری اسلامی ایران را تجدید کرد.

در این گفت و گوی ویدئو کنفرانسی همچنین  روابط خوب سیاسی بین دو کشور مورد اشاره قرار گرفت و به ظرفیت های موجود برای گسترش روابط و همکاری های اقتصادی دو کشور ایران و کوبا پرداخته شد.

دو طرف آمادگی خود را برای همکاری در زمینه تولید واکسن و از جمله واکسن ویروس کرونا اعلام کردند.

موضوع انرژی و همکاری‌های نفتی بین دو کشور نیز از دیگر موضوعات مورد مذاکره ظریف با رئیس جمهور کوبا میگل دیاز کانل بود.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این سفر با همتای کوبایی دیدار و ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد. وی همچنین به صورت ویدئو کنفرانس با رئیس جمهور کوبا به گفت‌وگو پرداخت.در این گفت‌وگو آمادگی دو‌ کشور برای همکاری در زمینه تولید واکس کرونا اعلام شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در این سفر از دو مرکز مطالعات پزشکی و دارویی در هاوانا بازدید کرد و در جریان پیشرفت های به دست آمده برای تولید انواع واکسن از جمله واکسن کووید-۱۹ قرار گرفت.

وزیر امور خارجه ایران پیش از این نیز سفری به کاراکاس (اینجا بخوانید) داشت و با مقامات ونزوئلا دیدار و گفت‌وگو کرد و قرار است در سومین مقصد این سفر به بولیوی برود تا در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید این کشور شرکت کند.

سعید خطیب‌ زاده پیش از انجام این سفرها در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس درباره دلایل سفر ظریف به دو کشور کوبا و ونزوئلا بیان کرده بود: کوبا و ونزوئلا از جمله شرکای سیاسی جمهوری اسلامی ایران در منطقه آمریکای لاتین هستند که از دیرباز همکاری‌های گسترده سیاسی در بخش‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر داشته‌اند.

وی کوبا و ونزوئلا را از کشورهای مهم و با مواضع مترقی در آمریکای لاتین برشمرد که به خاطر مقابله با مداخلات و سیاست‌های مخرب آمریکا در منطقه آمریکای لاتین همواره تحت فشارها و مداخلات ایالات متحده قرار داشته و به خوبی مقاومت کرده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند