«مایکل جورج لینک» هماهنگ‌کننده ویژه هیأت نظارتی سازمان امنیت و همکاری اروپا بر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در گفتگویی با روزنامه "زوددویچه سایتونگ"، در پاسخ به این پرسش که آیا انتخابات آمریکا آزاد و منصفانه برگزار شد گفت: ما دقیقا این مسئله را مورد توجه قرار می دهیم که آیا این انتخابات با قوانین آمریکا مطابقت داشت و آیا قوانین آمریکا با استانداردهای بین المللی منطبق است؟

وی در توضیح این گفته خود اظهار داشت: در روز انتخابات همه چیز روان و درست پیش رفت. با این حال در آستانه انتخابات موانع زیادی برای ثبت نام وجود داشت. البته این چیز جدیدی نیست. جورج لینک همچنین گفت: بر خلاف آنچه ترامپ ادعا می کند در آراء الکترال هیچ مسئله ای از نظر ما وجود ندارد.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که اگر رئیس جمهور از تقلب در انتخابات سخن بگوید این چه مفهومی برای روند انتخابات دارد از چند جنبه به رفتارهای ترامپ انتقاد وارد کرده و گفت: اول اینکه ترامپ زمانی خود را به عنوان برنده اعلام کرد که نتیجه واضح نبود. ترامپ درباره انتخابات تصمیم نمی گیرد بلکه ناظران و ماموران انتخاباتی در ایالات مختلف این کار را انجام می دهند. وی همچنین انتقاد شدیدی به درخواست ترامپ برای توقف شمارش آراء و تلاش وی برای اجرایی کردن آن وارد کرد.

وی اظهارات رئیس جمهور آمریکا که کل روند انتخابات را زیر سوال برده و حتی قبل از برگزاری درباره آن ابراز تردید کرده را مورد انتقاد قرار داده و گفت: ترامپ چندین بار گفته است که کل این سیستم انتخاباتی فاسد و متقلب است. به این ترتیب وی اعتماد به کل روند انتخابات را از بین می برد. این یک مشکل قابل توجه است. ما در گزارش انتخاباتی خود به وضوح و با سند و مدرک این رویکرد ترامپ را مورد انتقاد قرار داده ایم.

وی از احزاب انتخاباتی آمریکا خواست از روند انتخابات شکایت نکنند و با این کار در روند شمارش آراء آشفتگی ایجاد نکنند.

لینک در عین حال سیستم انتخابات آمریکا را نیازمند اصلاحاتی دانسته و در عین حال گفت: البته نه به این دلیل که شواهدی مبنی بر تقلب وجود دارد بلکه به این دلیل که این سیستم انتخاباتی فوق العاده پیچیده و غیر متمرکز است.

وی در بخش دیگری از این گفتگو رفتارهای ترامپ در شب انتخابات را واقعا آزاردهنده دانست و توقف شمارش آراء که ترمپ آن را درخواست کرده است را از نظر کارشناسان سازمان امنیت و همکاری اروپا قابل تصور ندانست.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند