رویترز گزارش داد، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان گفت: آمریکا بیش از یک نمایش تک نفره است. هرکسی در این وضعیت در این آتش بنزین بریزد کار غیرمسئولانه ای انجام داده است. در حال حاضر باید خونسردی خود را تا زمان مشخص شدن نتایج این انتخابات حفظ کنیم.

وی گفت: نتایج که البته هنوز مشخص نشده باید مورد قبول واقع شود و همه باید در ابتدای امر خویشتنداری خود را حفظ کنند. این مساله به ما هم مربوط می شود. بازندگان شایسته برای دموکراسی مهم تر از برندگان درخشان هستند. در یک رقابت تنگاتنگ ممکن است فرد خود را در سمت بازندگان ببیند و این نشان می‌دهد از بین بردن شکاف‌های سیاسی چقدر اهمیت دارد.

وزیر خارجه آلمان افزود: رییس جمهور آینده هر چه بتواند لحن خود را آرام ‌تر کند به همان نسبت به نفع کل آمریکا خواهد بود، زیرا این کشور فراتر از نمایش یک نفره است.

ماس ادامه داد: با چنین اکثریت های محدودی، یافتن خود در سمت بازنده بسیار آسان است. این مساله مهم است که چطور به رفع اختلافات سیاسی بپردازیم. البته باید به این مساله هم اشاره کرد که همزمان با اعلام آرا، آمریکا به طور قطع نمی تواند بلافاصله با انرژی کامل به عرصه بین المللی برگردد. جهان به آمریکا به عنوان نیرویی برای نظم و نه فاکتوری برای آشوب نیاز دارد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند