حجت‌الاسلام و المسلیمن حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به انتخابات آمریکا،گفت: برای ما مهم نیست در امریکا چه کسی انتخاب می شود،برای ما فرد و حزب مهم نیست، بلکه شیوه ای که لحاظ می شود مهم است.

وی تاکید کرد: آنچه برای ما مهم است، این است که امریکا به قانون و احترام به ملت ایران  برگردد.

اهم اظهارات رئیس جمهور را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* خدا در قرآن، اساس جاذبه پیامبر را اخلاق نیکوی او می‌داند. این نشان می‌دهد شیوه حکومت در اسلام چگونه است.

*کسانی که نسبت به پیامبر جملات ناصحیح به کار می‌برند با اخلاق و سیره ایشان آشنا نیستند. اگر کسی در دنیای امروز دنبال ترور یک انسان یا حمله به یک معبد یا دانشگاه است، نشان می‌دهد که با سیره پیامبر آشنا نیست. این روزها حوادث عجیبی می‌بینم؛ حمله به عبادتگاه، حمله به یک مدرسه و یک دانشگاه. با ادعای اینکه این‌ها می‌خواهند حامی اسلام و پیامبر باشند. همه این‌ها دروغ می‌گویند. این‌ها حامی پیامبر نیستند. آن‌هایی که حمایت کردند کار غلطی انجام دادند.

*{با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور} باید طوری برنامه‌ریزی شود که مردم مطمئن باشند که کالاهای ضروری در اختیار آن‌ها خواهد بود.

*در هفته گذشته واردات ما نسبت به قبل ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده؛ البته این در مقیاس یک هفته است، امّا نشان می‌دهد روند در ماه‌های اخیر هم در واردات کالاهای مورد نیاز هم در صادرات افزایش داشته‌ایم و روند رو به رشد است.

*در طول هفته‌های گذشته تصمیماتی مهمی را برای ۹ ماهه پایانی دولت گرفته‌ایم؛  هماهنگی های لازم بین بانک مرکزی، وزارت صمت، کشاورزی و اقتصاد صورت گرفته است و مصوبه‌اش ابلاغ شده است.

* تصمیمات اقتصادی ما از چند هفته پیش بدون توجه به  اینکه در آمریکا چه می‌گذرد یا چه کسی انتخاب می‌شود اتخاذ شده و مبنای ما تولید داخل و صادرات بوده است.

*برای ما مهم نیست در آمریکا چه کسی انتخاب می‌شود؛ انتخابات اخیر آمریکا از جهات مختلف عبرت آمیز بود که فعلاً‌ نمی‌خواهیم به آن وارد شوم. برای ما حزب و فرد مهم نیست، شیوه‌ای که در دولت بعد اتخاذ می‌شود مهم است. آمریکا برگردد به قانون، این برای ما مهم است. آمریکا به تمام معاهدات بین‌الملی یا چندجانبه‌ برگردد.

*مهم است که آمریکا برای احترام به ملت ایران، برگردد؛ ما می‌خواهیم به جای تحریم احترام باشد، هر کسی باشد. اگر آمریکا تحریم را کنار گذاشت و احترام را جایگزین آن کرد شرایط ما فرق می‌کند. اگر آمد به جای تهدید، تکریم و احترام ملّت ایران را پیشه کرد، شرایط ما فرق می‌کند.

*اگر تهدید را کنار گذاشت و احترام و تکریم را انجام داد، شرایط فرق می کند. اگر به جای عهدشکنی و قانون شکنی، ‌ به دنبال اجرای تعهدات بود شرایط فرق می کند. برای ما اصول، ‌ شیوه و سیاست مهم است وگرنه فرد و حزب برای ما اهمیتی ندارد. 

*ما بر فرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا به شیوه درست برنگردد، برنامه ریزی کردیم اگر آمریکایی ها فهمیدند و عبرت گرفتند و باید راه دیگر را انتخاب کنند چه بهتر، در غیر این‌صورت تصمیمات ما بر این مبنا است که اگر شرایط سخت بود، کشور چگونه اداره شود.

**{با اشاره به شرایط منطقه و مرزهای شمالی و شمال غرب کشور } همانطور که می‌دانید درگیری نظامی میان دو همسایه ما در اوایل مهرماه آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد. وزارت خارجه ما در این زمینه فعال بوده و نیروهای مسلح ما برای امنیت مرزها حواسشان کاملاً جمع بوده و هم به خوبی نظارت و برنامه‌ریزی کردند.

*امنیت مرزها و اینکه تروریست‌ها و گروهک‌های تروریستی در نزدیک مرز ما به هیچ عنوان حضور نداشته باشند و مرزهای جغرافیایی تغییر نکند، برای ما اهمیت دارد. البته تمامیت ارضی حق ملت‌های منطقه و حق جمهوری آذربایجان است اما می‌خواهیم که از راه غیرنظامی و غیرجنگ به این حقوق خودشان دست یابند اما در عین حال نکات اساسی برای ما مهم است.

*به همه این کشور گفته و ابلاغ شده و وزارت خارجه طرح بسیار خوبی را برای پایان درگیری‌ها و صلح تهیه کرده است که امیدواریم آن طرح‌ها بتواند سر جای خودش به موفقیت برسد.

*{با اشاره به مراسم افتتاح طرح های حوزه آب در روز پنجشنبه}: فردا طرح های افتتاحی ما با هفته های گذشته متفاوت است، با افتتاح های فردا کشور وارد استفاده از فناوری های جدیدی می شود و از این طریق به تامین آب شیرین برای مناطقی که خشکسالی ها در آنجا تاثیر بیشتری دارد دست می یابیم.

* در واقع ما می خواهیم فناوری نمک زدایی از آب را به صورت گسترده در کشور استفاده کنیم و آنجاهایی که نیازمند آب هستند با استفاده از این فناوری به تامین آب بپردازند.

* وزارت نیرو مطالعات لازم را برای ۱۷ استان در فلات مرکزی ایران  و مناطق ساحلی خلیج فارس و دریای عمان انجام داده است. برخی از این استان ها نیازمند تامین آب حتی آب شور برای پرورش آبزیان و مصارفی اینگونه هستند و برخی دیگر از استان ها نیازمند  آب نمک زدایی شده هستند تا آب مناسب در اختیار آنها قرار بگیرد.

* فردا اولین مرحله این طرح آغاز می شود و آن رساندن آب به استان کرمان است، با اجرای این طرح از فردا خلیج فارس به کرمان متصل می شود و ان شا الله در مراحل بعد به استان یزد و استان های دیگر متصل می شود.

*طرح فردا مربوط به طرح تامین آب ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب شور که به ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین تبدیل می شود است. البته فردا فاز اول این طرح ایجاد می شود که طی آن ۷۰ میلیون متر مکعب آب شیرین تامین می شود تا دو استان هرمزگان و کرمان از این آب شیرین شده بهره مند شوند. امیدواریم با سرمایه گذاری و از طرق مختلف معضل تامین آب در کشور را حل کنیم.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند