«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان از حزب سوسیال دموکرات (SPD) ابراز امیدواری کرده است که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در روز سه شنبه توسط نامزد شکست خورده پذیرفته شود.

خبرگزاری فرانسه امروز (سه شنبه) نوشت: هایکو ماس امروز برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آرام در آمریکا ابراز امیدواری کرد و افزود که برلین پس از نتایج به دنبال توافق جدیدی در روابط با واشنگتن است. وی طی سخنانی در برلین تاکید کرد: «ما برای همه آمریکایی ها آرزوی یک انتخابات عادلانه ، خوب و مهمتر از همه یک روز صلح آمیز را داریم. این یک رأی گیری مهم است که جهت و نقش ایالات متحده در جهان را نیز تعیین می کند.»

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد که در صورت حل مشکلات جهانی «یک مشارکت عملیاتی در دو سوی اقیانوس اطلس» مورد نیاز است. «ما خواهان توافق جدیدی در این مشارکت هستیم و آماده هستیم تا به عنوان یک همپیمان برای آینده سرمایه گذاری کنیم تا با هم این مشکلات جهانی را برطرف کنیم.»

در سخنانی جداگانه «اولاف شولتز» معاون صدراعظم آلمان نیز برای آمریکایی ها «آینده با آشتی و نه تفرقه» آرزو کرد و گفت: «آلمان همیشه در کنار کسانی است که برای رسیدن به آزادی ، یک نظم جهانی و چند جانبه بر اساس قوانین و ارزش تلاش می کنند.»

مااس روز یکشنبه نیز در گفتگو با نشریه تاگس اشپیگل آلمان ابراز امیدواری کرد که روند انتقال قدرت در انتخابات ریاست جمهوری این دوره آمریکا به خوبی و به شکل مسالمت آمیز پیش برود.

این سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات آلمان تاکید کرد: «این بدان معنی است که نه تنها برندگان درخشان ، بلکه بازندگان خوب نیز وجود دارند و این شامل فرهنگ رفتار مدنی دموکراتیک است.»

این در حالی است که دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ایالات متحده این سوال را که آیا شکست احتمالی اش از جو بایدن رقیب دموکرات را می پذیرد یا نه، بی پاسخ گذاشته است و همین امر نگرانی هایی را در خصوص فردای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده به وجود آورده است.

وزیر امور خارجه آلمان پیش از این تاکید کرده که پس از انتخابات ریاست جمهوری ۳ نوامبر در آمریکا، روی یک شروع جدید در روابط بین برلین و واشنگتن حساب می کند. وی گفته است: ما به زودی پس از انتخابات پیشنهاد یک توافق جدید دو سوی اقیانوس اطلس را به واشنگتن ارائه خواهیم کرد.»

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند