«گاربریل آتال»، سخنگوی دولت فرانسه، با وجود این در یادداشت خود در نشریه «پولیتیکو» نوشته، «حملات تروریستی اسلام‌گرایانه» در فرانسه طی سال‌های اخیر جان بیش از ۳۰۰ نفر را گرفته است.

او نوشته است: «تنها ایدئولوژی که مسئول این اتفاق است، اسلام‌گرایی رادیکال، خشونت‌آمیز و فاسد است. به رسمیت شناختن این به معنی لکه‌دار کردن اسلام نیست. عاملان این حملات، نماینده مسلمانان فرانسه نیستند که خودشان به همان اندازه از این حملات هراسان و شوکه می‌شوند.»

آتال در بخش دیگری از این یادداشت از سکولاریسم فرانسه دفاع کرده و مدعی شده است: «سکولاریسم فرانسه به کسی حمله نمی‌کند بلکه از همه محافظت می‌کند. این جوهر سکولاریسم فرانسه است.»

سخنگوی دولت فرانسه از انتشار کاریکاتورهای موهن هم حمایت کرده است. او نوشته است: «همزمان ما از آزادی مطبوعات و آزادی بیان که حق انتشار فکاهی را هم شامل می‌شود حمایت می‌کنیم.»

چند روز پیش هم «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در گفت‌وگویی با شبکه قطری «الجزیره» از اظهارات اسلام‌ستیزانه قبلی خود عقب‌‌نشینی کرده بود.

وی افزود: «کاریکاتورهای مذکور یک پروژه دولتی نیستند بلکه برآمده از روزنامه‌های آزاد ، مستقل و غیر وابسته به دولت هستند.»

ماکرون ادامه داد، عده‌‌ای هستند که اسلام را تحریف می‌کنند و به نام این دین ادعای دفاع از آن را دارند.

وی تصریح کرد، آنچه به اسم اسلام انجام می‌شود آفتی برای مسلمانان در جهان است و ۸۰ درصد از قربانیان تروریسم، مسلمان هستند.

انتشار کاریکاتوری موهن در یک نشریه فرانسوی در دو هفته گذشته خشم جوامع اسلامی را برانگیخته است. پیش‌تر، در پی افزایش احساسات ضد فرانسوی در میان کشورهای اسلامی، رئیس جمهورفرانسه در پیامی در توئیتر به دو زبان عربی و انگلیسی گفت که هیچ چیزی سبب عقب‌نشینی فرانسه نخواهد شد (جزئیات بیشتر).

ماجرا از آنجا شروع شد که یک معلم فرانسوی که سر کلاس درس کاریکاتورهای موهن را نشان داده بود، کشته شد و پس از آن ماکرون اعلام کرد، جلوی انتشار این کاریکاتورها را نمی‌گیرد و برخی دیگر از مقامات فرانسه نیز اظهاراتی ضد اسلامی مطرح کردند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند