در نخستین هفته نوامبر، علاوه بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا برگزار می شود و آمار مهمی شامل اشتغال ماهانه اکتبر آمریکا منتشر خواهد شد. طلا آخرین هفته اکتبر را با نوسان شدید قیمت سپری کرد و این ماه را در پایین مرز ۱۹۰۰ دلار به پایان برد. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی نیویورک در ۱۸۷۹ دلار و ۹۰ سنت بسته شد و برای کل هفته بیش از ۱.۵ درصد کاهش نشان داد که سومین کاهش هفتگی متوالی بود و همچنین ۰.۸ درصد کاهش ماهانه در اکتبر به ثبت رساند.

به گفته تحلیلگران، فضای طلا شاهد حجم بسیار اندک معاملات است و حرکت قیمت بر اساس معاملات الگوریتمی است و سرمایه گذاران در انتظار کنار رفتن ابهامات، در حاشیه بازار قرار گرفته اند.

با توجه به ابهامات فراوانی که وجود دارد، تحلیلگران فروش طلا در آستانه انتخابات را توصیه نمی کنند و در واقع اکثر آنها می گویند منتظر رویدادهای پس از انتخابات و عوامل کلان بلندمدت باشید که از قیمت طلا حمایت می کنند.

به گفته پیتر هاگ، مدیر معاملات جهانی کیتکو متالز، هر کدام از دو نامزد انتخابات آمریکا که پیروز شود، تاثیر مثبتی بر طلا خواهد داشت اما مهمترین ریسک، نتایج نامعلوم یا اعتراض به نتیجه انتخابات خواهد بود. بازارها پیامهای متضاد درباره امکان پیروزی بایدن در برابر ترامپ دریافت کرده اند. در معاملات روز دوشنبه و سه شنبه نوسان غالب خواهد بود اما روزهای معامله واقعی، چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه خواهند بود.

هر کسی در این انتخابات برنده شود، بسته محرک مالی بزرگی در برابر بازار قرار داده می شود که برای فلزات بسیار مثبت خواهد بود.

هاگ در ادامه خاطرنشان کرد: مهمترین موضوع نامعلوم این است که آیا نتیجه انتخابات فورا مشخص خواهد شد. اگر برنده واضحی وجود داشته باشد، سهام و فلزات در سه شنبه شب صعود خواهند کرد. اگر به نتیجه انتخابات اعتراض شود یا برنده واضحی وجود نداشته باشد یا اعلام نتایج چند روز به تاخیر بیافتد، در این صورت بازار سهام تحت فشار قرار خواهد گرفت و همه متقاضی نقدینگی خواهند شد و این موضوع برای فلزات می تواند منفی باشد.

به گفته تحلیلگران، حمایت کوتاه مدت اونس طلا در حدود ۱۸۵۰ دلار و مقاومت آن در حدود ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۵ دلار قرار دارد.

به گفته هاگ، اگر طلا بتواند قیمت ۱۹۲۵ دلار را بشکند، می تواند تا سطح ۱۹۷۰ دلار پیشروی کند. همچنین احتمال صعود طلا تا مرز ۲۰۰۰ دلار در هفته جاری وجود دارد.

بازارها تمایل دارند انتخابات را مهمتر از آنچه که هست در نظر بگیرند. انتخابات سال ۲۰۱۶ که طی آن دونالد ترامپ پیروز شد، مثال فوق العاده ای است. بازارها در آن زمان نوسانات زیادی را تحمل کردند اما سرانجام این روند معکوس شد.

در نهایت آنچه برای بازار طلا اهمیت دارد، بازده واقعی اوراق قرضه دولتی است که امسال طلا کاملا تحت تاثیر آن قرار داشته است یعنی حرکت قیمت طلا به شدت به اقتصاد آمریکا و بانک مرکزی این کشور بستگی دارد.

پرسش واقعی برای طلا این است که برای بازده واقعی چه اتفاقی خواهد افتاد؟ موسسه کپیتال اکونومیکس انتظار دارد که با کاهش بازده واقعی، قیمت اونس طلا تا پایان سال به ۲۰۰۰ دلار صعود کند که بیش از ۱۰۰ دلار بالاتر از قیمت فعلی این فلز ارزشمند است.

بازارها علاوه بر انتخابات در روز سه شنبه، منتظر آمارهای اقتصادی و تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا در روز پنج شنبه هستند. تحلیلگران انتظار دارند که بانک مرکزی آمریکا همچنان بر نیاز برای اقدامات محرک مالی تاکید کند.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، همچنین روز جمعه آمار اشتغال آمریکا در اکتبر منتشر می شود. تحلیلگران برآورد کرده اند که اقتصاد آمریکا ماه میلادی گذشته ۶۰۰ هزار شغل جدید اضافه کرده است.

این مطلب برایم مفید است
20 نفر این پست را پسندیده اند