به گزارش آسوشیتدپرس، کلی کوری، نماینده آمریکا در امور زنان با اشاره به گزارش های ادعایی از جایی که مراکز بازداشت در استان سین کیانگ چین نامید، گفت چنین اقداماتی بیانگر "الگوی فراگیر از هدف گرفتن زنان" است.

 

او که پیشتر نماینده آمریکا در کمیسیون وضعیت زنان در سازمان ملل بود، ادامه داد: به عنوان شخصی که سابقه فعالیت در سازمان ملل را دارم، این بی تفاوتی کامل سازمان ملل در رابطه با ادعاهای جدی  از نقض های حقوق بشری، جالب توجه است.

این مقام آمریکایی به خبرنگاران گفت: سازمان ملل از بررسی وضعیت در سین کیانگ ناکام مانده، نتوانسته به روشی معنادار به آنجا دسترسی پیدا کرده و این ادعاهای بسیار جدی را مورد بررسی قرار دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر در گزارشی مدعی شد که چین کمپینی برای کنترل نرخ جمعیت در میان جمعیت اویغورها به جریان انداخته است.  

روز سه شنبه گروهی از سناتورهای آمریکایی هم قطعنامه ای ارائه دادند تا آنچه به زعم خودشان در سین کیانگ رخ می دهد، "نسل کشی" بنامند. این در حالیست که چین بارها تاکید کرده است هیچ نوع نقض حقوق بشری در سین کیانگ وجود ندارد و این گزارش ها را ساختگی دانسته است.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین هم چهارشنبه گفت: این به اصطلاح "نسل کشی" در سین کیانگ شایعه ای است که عمدا از سوی برخی نیروهای ضد چینی به راه افتاده و نمایش مسخره ای برای تهمت زدن به چین است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند