«جان دیمرز» معاون دادستان کل آمریکا روز چهارشنبه در یک نشست خبری مشترک با «کریس ری» رئیس پلیس فدرال این کشور اعلام کرد نیروهای امنیتی آمریکا صبح امروز به وقت محلی پنج فرد مظنون به مشارکت در پروژه اطلاعاتی «شکار روباه» که به گفته وی تحت هدایت دولت چین در حال انجام بوده است را دستگیر کرده‌اند.

معاون دادستان کل آمریکا همچنین مدعی شد که اعضای تیم اطلاعاتی مشارکت‌کننده در پروژه "شکار روباه" هشت نفر بوده‌اند که به نظر می‌رسد که سه عضو دستگیر نشده هم‌اکنون در چین حضور دارند.

این مقام ارشد قضائی آمریکا درباره پروژه شکار روباه نیز گفت: از سال 2014 به دستور شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین و دبیرکل حزب کمونیست این کشور، چینی‌ها یک عملیات بین‌المللی تحت عنوان «شکار روباه» را آغاز کردند که به گفته آنها هدف عملیات این است که افرادی که مرتکب فساد شده و پس از آن از کشور گریخته‌اند را به چین بازگردانده و در اختیار مراجع قضائی قرار دهد. اما مطمئناً این همه ماجرا نیست.

وی افزود: شاید برخی از افرادی که در این پروژه اطلاعاتی تحت پیگرد قرار می‌گیرند جرمشان دقیقاً همان چیزی باشد که اعلام می‌شود اما در موارد زیادی این افراد در واقع مخالفان، منتقدان و رقبای سیاسی دبیرکل حزب کمونیست چین هستند. در هر دو صورت، انجام چنین عملیاتی نقض آشکار قوانین و هنجارهای بین‌المللی محسوب می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند