با بسته شدن بازار‌های جهانی قیمت اونس طلا با ۴ دلار افزایش به ۱۹۰۶ دلار رسید. بازار روز سه شنبهمانند روز‌های گذشته نیز نوسانی حداقلی، در حدود ۱۵ دلار داشت. قیمت اونس نقره نیز که در زندان انتظار نتایج انتخابات محصور شده است تنها ۰.۱۳ دلار افزایش یافت و بر روی ۲۴.۳۷ قرار گرفت.  

اونس طلا

کامبک پالادیوم

در بازار فلزات دیگر هر اونس پلاتین با 1.6 درصد افزایش به 884 دلار رسید. اما پالادیوم بر روی 2340 دلار قرار گرفت و 0.5 درصد کاهش قیمت یافت. پالادیوم که یکی از سه دلیلی است که به طلا، گران‌بها ترین فلز نمی‌گویند (دلایل دیگر رادیوم و ایریدیم هستنداین فلز) در چند روز اخیر بسیار مورد توجه بوده است.

بانک سرمایه‌گذاری یو‌بی‌اس امروز در پیش‌بینی خود گفت: پالادیوم می‌تواند تا اواسط سال 2021 سقف 2600 دلار را آزمایش کند. این درحالی است که قیمت پالادیوم در سه سال گذشته از 900 دلار به قیمت فعلی رسیده است. اما با توجه به این‌که در اوایل امسال، بعد از 3 سال صعود قیمت، پالادیوم یک اصلاح چشم‌گیر داشته است، سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران اکنون دوباره نسبت به این فلز مثبت شده‌اند. در اوایل سال، اونس پالادیوم پس از رسیدن به 2875 دلار، اصلاح 1000 دلاری داشت اما توانست به حد و حدود قبلی نزدیک شود. دلیل افزایش قیمت پالادیوم در چند سال گذشته اندک نشانه‌های از منابع جدید این فلز بوده است.

نمودار پالادیم قیمت پالادیوم از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۰

پالادیوم علاوه بر جواهرات و سرمایه‌گذاری، مصرف صنعتی بسیاری دارد. تقریباً ۸۰ درصد پالادیوم در اگزوزهای وسایل نقلیه جهت خنثی کردن گاز‌های مضر، مصرف می‌شود. این تقاضا صنعتی قوی به این معنی است که با بهبود اقتصادی و جان گرفتن صنعت، سفارس برای آن نیز افزایش می‌یابد.

این مطلب برایم مفید است
52 نفر این پست را پسندیده اند