«گابی اشکنازی» وزیرخارجه رژیم صهیونیستی امروز در پیامی توئیتری از تلاش تل آویو برای ایجاد ائتلافی منطقه‎ای با یونان و قبرس خبر داد.

وی پس از دیدار همتایان یونانی و قبرسی خود در آتن، افزود: «در دیدار با وزیرخارجه قبرس از وی خواستم که مقدمات استفاده اسرائیل از حریم هوایی قبرس فراهم شود، البته امیدوارم این توافق به میزان توافقی که با یونان داشتیم، موفقیت آمیز باشد».

از طرف دیگر، «نیکلاس دندیاس» وزیرخارجه یونان پس از این دیدار سه جانبه گفت: «ما خواهان توسعه همکاری‎ها با اسرائیل در زمینه‌های تجاری، انرژی و نظامی هستیم تا با سیاست خصمانه ترکیه مقابله کنیم».

وی با اشاره به اینکه شرایط منطقه هرگز به وضعیت قرن نوزدهم باز نمی‌گردد، افزود: «روابط سه جانبه یونان، قبرس و اسرائیل ضامن امنیت در منطقه است».

وزیرخارجه یونان در ادامه گفت: یونان، قبرس و اسرائیل جغرافیای جدیدی را برای تفاهم ایجاد می‌کنند که با وضعیت کلیشه‌ای قدیم کاملا متفاوت است، در این شرایط نقشه جدید منطقه شکل خواهد گرفت».

وی ضمن انتقاد از فشارهای ترکیه بر یونان افزود: «همتایان قبرسی و اسرائیلی من به توسعه دایره این همکاری‌ها کاملا اعتقاد دارند و خواهان پیوستن دیگر کشورها به جمع این توافق سه جانبه هستند».

یکی از پروژه‌های مهم اضلاع این توافق ایجاد شبکه خطوط انتقال برق میان رژیم صهیونیستی تا قبرس و از آنجا به جزیره یونانی کریت تا پایان سال ۲۰۲۳ است.

همچنین یونان، قبرس و رژیم صهیونیستی در سالهای اخیر در پی ایجاد یک خط انتقال گاز از رژیم صهیونیستی به اروپا بوده اند.

مقامات آتن، نیکوزیا و تل آویو در ماههای اخیر همکاری‎های خود در راستای مقابله با ترکیه را افزایش داده‌اند و این در شرایطی است که با ترکیه اختلافات متعددی درباره منابع انرژی در دریای مدیترانه دارند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند