سفارت آمریکا در سوریه با انتشار بیانیه‌ای از «جیمس جفری» نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه در حساب کاربریش در شبکه توئیتر، دمشق، تهران و مسکو را به برهم زدن ثبات متهم کرد.

در بیانیه آمریکا -کشوری که نظامیان خود را به شکل غیرقانونی در خاک سوریه مستقر کرده و دمشق این اقدام را نقض حاکمیت و سبب بی‌ثباتی سوریه اعلام کرده-، آمده است: «ما از [بالاگرفتن] تنش خطرناک از سوی نیروهای وابسته به نظام [سوریه] و نقض آشکار آتش‌بس در ادلب که در تاریخ پنجم ماه مارس به امضا رسید، بسیار نگران هستیم». 

در ادامه این بیانیه واشنگتن با اتهام‌زنی به دمشق، روسیه و ایران مدعی شده است که این کشورها با ادامه آنچه تلاش برای کسب پیروزی نظامی خوانده شده، ثبات منطقه را تهدید می‌کنند.

واشنگتن  همچنین مدعی شده است که نیروهای وابسته به دولت سوریه زمان جنگ را به درازا می‌کشانند و رنج مردم سوریه را شدیدتر می‌کنند.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که مردم مناطق مختلف سوریه در رد اشغالگری‌های آمریکا در خاک سوریه و قاچاق نفت این کشور توسط آمریکا، بارها دست به تظاهرات زده‌اند و خواستار اخراج نظامیان آمریکا از خاک این کشور شده‌اند.

در این بیانیه همچنین ادعا شده است که واشنگتن حمایت خود را از فراخوان «آنتونیو گوترش»‌ دبیرکل سازمان ملل متحد و «گیر پدرسون» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه درباره آتش‌بس فوری مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت تکرار می‌کند.

در بند پایانی این بیانیه با اتهام‌زنی به دولت سوریه و هم‌پیمانان این کشور گفته شده است که دمشق و هم‌پیمانان آن باید آنچه «جنگ وحشیانه غیر موجه علیه مردم سوریه» خوانده شده، پایان دهند.

واشنگتن که خود یکی از ناقضان اصلی قطعنامه‌های بین‌الملی در سوریه است، در پایان این بیانیه راه حل سیاسی تأکید شده در قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت را تنها راه برقراری صلح و امنیت پایدار برای مردم سوریه عنوان کرد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند