دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پی اعلام توافق صلح سودان و رژیم صهیونیستی به خبرنگاران در کاخ سفید گفت، روند فروش جنگنده‌های پیشرفته اف۳۵ به امارات را پیش می‌بریم.

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و بنی گانتس، وزیر جنگ این رژیم در بیانیه مشترکی اعلام کردند، تل‌آویو با فروش "سلاح‌های مشخصی" از سوی آمریکا به امارات مخالفتی ندارد.

در این بیانیه آمده است: توافقی که گانتس در واشنگتن با مارک اسپر، همتای آمریکایی خود امضا کرد، می‌تواند برتری نظامی اسرائیل را تضمین کند. دولت ترامپ به گانتس طرح خود را برای فروش "سامانه‌های تسلیحاتی مشخصی" به امارات اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است: نتانیاهو و گانتس توافق دارند که در سایه تقویت توانایی‌های نظامی اسرائیل از سوی آمریکا و حفظ برتری نظامی آن، اسرائیل مخالفتی با فروش این سامانه‌ها به امارات ندارد.

دفتر نتانیاهو اعلام کرد، توافق‌های جدید بخشی از توافق صلح با امارات نبود و بررسی آن تنها از یک ماه پیش آغاز شد و روز گذشته بعد از بررسی عمیق از سوی طرف‌های ذیربط در وزارت جنگ بررسی به پایان رسید.

در این بیانیه مستقیما به اف۳۵ اشاره نشده است اما به نظر می‌رسد نشانه تغییر مهمی در موضع رسمی تل‌آویو است که تاکنون با فروش سلاح‌هایی که برتری نظامی اسرائیل را در منطقه تهدید می‌کند، مخالفت می‌کرد.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند