وی روز جمعه در حالی که سیاست‌های سلطه جویانه آمریکا را مورد انتقاد قرار می‌داد، تاکید کرد که دوران تحقیر چین دیگر تکرار نخواهد شد.

وی با اشاره‌ای تلویحی به مساله تایوان گفت که هرگز انفکاف تمامیت ارضی در چین اتفاق نخواهد افتاد.

این هشدارهای رییس جمهوری خلق چین در حالی است که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آخرین مناظره خود بارها چین را مورد انتقاد قرار داده و گفتند این کشور را پاسخگو خواهند کرد.

«شی» که همزمان دبیرکل حزب حاکم و فرمانده کل قوای چین است، در مراسم بزرگداشت هفتادمین سالگرد ورود ارتش چین به جنگ کره، در تالار بزرگ خلق پکن افزود: در آن دوران رهبران چین دشوارترین تصمیم را برای اعزام نیرو  و کمک به کره شمالی، دفاع از میهن و مبارزه با قدرتمندترین کشور جهان ( آمریکا ) گرفتند. 

رییس جمهوری هشدار داد باید با مهاجمان به زبانی که می‌فهمند سخن گفت، یعنی جنگ برای جلوگیری از حمله باید انجام شود و زور باید با زور پاسخ داده شود.

وی افزود: پیروزی برای به دست آوردن صلح و احترام ضروری است.

شی گفت که چین هرگز به دنبال سلطه و توسعه طلبی و برتری جویی نخواهد بود و کاملاً مخالف سیاست سلطه و قدرت است.

وی تاکید کرد، مسیر یک جانبه گرایی‌ و خودخواهی شدید راه بجایی نمی‌برد و سیاه نمایی، محاصره و فشار حداکثری به هیچ وجه موثرنیست. هر اقدام سلطه و برتری جویی و قلدری در هر جایی که رخ دهد، بی پاسخ نخواهد ماند. این مسیری است که جز بن بست نخواهد رسید. 

رییس جمهوری چین تصریح کرد که جنگ بزرگ برای مقاومت در برابر تجاوزات ایالات متحده و کمک به کره ، مقابله‌ با گسترش امپریالیسم و راهی برای حراست از امنیت چین بود. این جنگ وضعیت شبه جزیره کره را تثبیت و صلح را در آسیا و جهان حفظ کرد.

شی گفت: پیروزی بزرگ جنگ برای مقاومت در برابر تجاوزات و کمک به کره در مقابل آمریکا، برای همیشه در تاریخ ملت چین و تاریخ صلح، توسعه و پیشرفت بشریت حک خواهد شد.

وی بر حراست از دستاوردهای این کشور، پیشبرد توسعه، اصلاحات و درهای باز و همچنین بر وحدت همه اقشار و نهادها تاکید کرد و گفت که مسیر رشد باید با نوآوری به پیش رود. 

رییس جمهوری چین تصریح کرد مردم چین دربرابر زور تسلیم نخواهند شد. 

روزنامه گلوبال تایمز چین با اشاره به سخنان شی جین پینگ نوشت: هنگامی که امنیت، حاکمیت و منافع  چین به خطر بیفتد، مهم نیست که ۷۰ سال پیش یا اکنون باشد، مردم این کشور از مبارزه با مهاجمان و شکست آنها دریغ نخواهند کرد.

«لو شیانگ» محقق مرکز مطالعات آمریکا از آکادمی علوم اجتماعی چین در پکن نیز گفت: "این یک پیام کاملاً واضح برای ایالات متحده به رهبری دولت ترامپ است. زیرا همه این اصطلاحات نماد و خصوصیات سیاست خارجی آن دولت را نشان می‌دهد".

وی افزود: این هشدار همچنین برای رییس جمهوری آینده آمریکا است مبنی بر اینکه واشنگتن باید تحرکات و اقدمات خصمانه را متوقف کرده و به راه همکاری باز گردد و فرصت توقف استکبار و سلطه طلبی را از دست ندهد.

این مطلب برایم مفید است
51 نفر این پست را پسندیده اند