حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در آئین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در پاسخ به گزارش وزیر آموزش و پرورش، اظهارداشت: ۱۳ هزار قبلاً و امروز ۳۰ هزار، یعنی مجموعاً ۴۳ هزار واحد آماده می‌شود که در اختیار فرهنگیان ما قرار بگیرد.

وی افزود بسیار خوشحالم که پنجشنبه دیگری فرا رسید و افتتاح پروژه‌هایی را داریم. از آغاز دولت دو کار مهم را بر دوش داشتیم یکی بحث ساماندهی بافت‌های فرسوده بود که این کار بطور وسیع در دولت یازدهم و دوازدهم انجام شده است. مسئله دوم ساختن شهرک‌هایی بود که این کار هم انجام شده است. شهرک سازی را باید دنبال کنیم.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر بخوانید؛

*{ با اشاره به به برنامه‌های دولت در حوزه مسکن}: از آغاز دولت دو کار مهم را بر دوش داشتیم، یکی بحث ساماندهی بافت‌های فرسوده بود که بسیار با اهمیت است این کار به طور وسیع در دولت یازدهم و دوازدهم انجام شده است که از آقای مهندس اسلامی می خواهم اقدامات انجام شده در این حوزه را توضیح دهد، اما همچنان بحث احیای بافت‌های فرسوده به عنوان سیاست دولت باید ادامه پیدا کند.

* ساخت شهرک‌های جدید را یکی دیگر از اقدامات دولت است و ساخت شهرک از ابتدای دولت آغاز شد و این شهرک‌ها با امکانات بسیار خوبی ساخته می‌شود، شهرک سازی از جمله مواردی است که باید دنبال کنیم، در طول سال تعداد زیادی از جوانان ما ازدواج می کنند و نیاز به مسکن دارند پس باید برای مسکن آنها اقدام کنیم.

* تکمیل طرح مسکن مهر را یکی دیگر از مسائل بر دوش دولت است. مسکن مهر طرح بسیار بزرگی بود که در دولت نهم و دهم شروع شد و طراحی آنها برای حدود دو ملیون ۲۰۰ واحد مسکونی بود که وقتی دولت یازدهم را شروع کردیم حدود ۶۹۰ هزار واحد آن تمام شده و بقیه باقی مانده بود و در مراحل مختلف قرار داشت. دولت یازدهم و دوازدهم یک میلیون و ۳۵۰ هزار واحد را تکمیل کرده است.

* پرونده این واحدها تمام شده و ۵۰ هزار واحد دیگر را تا پایان دولت به اتمام خواهیم رساند.

*حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر نیز هست که دارای مشکل است حدود ۷۰ هزار واحد آن متقاضی ندارد، یعنی جایی ساخته شده که کسی متقاضی نیست، بخش دیگر نیز دارای مشکلات حقوقی است که در دادگاه‌ها ها باید به مشکلات آن رسیدگی شود.

* طرح اقدام ملی مسکن از اساس این است که خانه توسط مردم ساخته شود نه اینکه دولت بسازد، البته یک اصولی را باید در ساخت از نظر شهر سازی باید رعایت کنند. ساختمان‌های شهر باید چشم نواز باشد، همچنین استحکام بنا، باید مد نظر باشد. ما در زلزله سر پل ذهاب دیدیم که چقدر خانه‌ها ویران شد زیرا همه اصول مهندسی رعایت نشده بود.

* در کشور مبانی استحکام خانه‌ها باید ۸ ریشتر باشد، همچنین در طرح اقدام ملی، مبنای ما این است که زمین را آماده و در اختیار گروه‌ها و افراد بگذاریم. این زمین یا باید رایگان باشد و یا با اجاره ۹۹ ساله و به صورت مشارکت با انبوه سازان باشد. قرار ما با آقای مهندس اسلامی این است که ایشان ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در دولت دوازدهم بسازد و این در کنار سایر طرح‌ها در حال اقدام است.

*{ با اشاره به طرح‌های افتتاح شده امروز}: طرح اقدام ملی مسکن از سال ۹۷ به خوبی آغاز شده است و با امضا تفاهم نامه با بخش‌های مختلف ان شاءالله تا پایان دولت همه ۴۰۰ هزار واحد مسکن حداقل سفت کاری آن انجام شده باشد. البته بانک‌ها و سازمان برنامه و بودجه در این پروژه مهم باید یاری کنند تا بتوانیم این کار عظیم را به نتیجه برسانیم.

* امروز ۵۲ هزار واحد مسکونی را تقدیم به مردم کردیم؛ خوشحالیم و امیدواریم این روند تا پایان دولت ادامه داشته باشد، در مجموع آنچه دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه مسکن انجام داده قابل قبول است اگرچه به نظر من می‌توانستیم قدم‌های بهتری را در زمینه مسکن برداریم.

* مسکن را پیشگام بسیاری از صنایع و اشتغال است. اشتغال زایی که در طرح‌های امروز اعلام شده یک و نیم میلیون نفر است. ما در ساخت مسکن خود کفا هستیم و تمامی مصالح ساختمانی و … در داخل انجام و بسیاری از این مصالح ساختمانی صادر می‌شود. امسال سال جهش تولید است و بخش مهم جهش تولید ما در بخش مسکن است، جهش در مسکن می‌تواند تحول مهمی را در تولید و اشتغال ایجاد کند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند