طرفین در این ملاقات در خصوص آخرین تحولات سوریه از جمله فرآیند سیاسی و کمیته قانون اساسی، وضعیت میدانی بویژه اوضاع ادلب و همچنین ابتکارات دو طرف جهت کمک به بهبود وضعیت اقتصادی و انسان دوستانه سوریه گفتگو و تبادل نظر کردند.

در این دیدار لاورنتیف با تاکید بر دستاوردهای مثبت ناشی از همکاری های ایران و روسیه در سوریه به صورت دو جانبه و همچنین در چارچوب روند آستانه، بر ضرورت تداوم و تقویت رایزنی ها و همکاری ها فی مابین در سطوح مختلف سیاسی و میدانی تاکید کرد. 

وی از پیشرفت های حاصله در نشست های کمیته قانون اساسی استقبال و ابراز امیدواری کرد این کمیته بتواند به فعالیت های خود تا رسیدن یه نتیجه نهایی ادامه دهد. 

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه با اشاره به موضوع بازگشت آوارگان به عنوان یک مسئله انسان دوستانه، از کارشکنی های برخی از کشورها در اجرای این موضوع انسانی انتقاد کرد.

علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی در این دیدار با اشاره به تلاش های دو کشور ایران و روسیه جهت پیشرفت کار کمیته قانون اساسی و نقش اصلی روند آستانه در تشکیل این کمیته، این روند را مهمترین فرمت در حل و فصل سیاسی بحران سوریه دانست و حمایت از پیشرفت کار کمیته قانون اساسی بدون مداخله خارجی و اعتمادسازی میان اعضای کمیته را موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران برشمرد. 

خاجی همچنین به همکاری های راهبردی ایران و روسیه در سوریه در سطوح میدانی و سیاسی اشاره و از تقویت و توسعه آن به بویژه در امور بشردوستانه و بازگشت صلح و آرامش به سوریه استقبال کرد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند