علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (سه شنبه) در نشست خبری با اهالی رسانه گفت: در روزهای اخیر یکی از دستاوردهای دولت در عرصه بین‌الملل را تجربه کردیم. این دستاورد که بر اساس حقانیت جمهوری اسلامی ایران و نتیجه مقاومت مردم ایران به دست آمد، برداشته شدن محدودیت های تسلیحاتی ایران است.

 او افزود: به رغم مخالفت‌ها و فشارهای سیاسی و زیاده خواهی‌های آمریکا، اسرائیل و متحدان منطقه‌ای آنها این محدودیت‌ها برداشته شد این یک علامت هم برای جامعه بین‌الملل هم مردم عزیز ماست.

 سخنگوی دولت یادآورشد: جامعه جهانی در یک سال اخیر استقلال و عدم تبعیت در مقابل زورگویی‌های آمریکایی‌ها را از خود نشان داد این هم یک اتفاق بدیع در عرصه نظام بین‌الملل بود.

ربیعی ادامه داد: این دستاورد نشان داد به رغم تصمیمات نادرست و جنگ‌آفرینانه ترامپ و مفروض دانستن خروج ایران از برجام در زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، ما سیاست درست اتخاذ کردیم.

اهم صحبت‌های ربیعی به نقل از مهر،ایرنا و فارس را بخوانید؛ 

* سیاست درست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم خروج از برجام امروز خاصیت خود را نشان داد. به طوری که علاوه بر کنترل کردن نقشه دولت آمریکا در به انزوا کشاندن ایران و بازگرداندن قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران، آثار مثبت خود را به مرور نشان می‌دهد.

*شکسته شدن حصر تسلیحاتی کشورمان به نوبه خود نویدبخش عقب‌نشینی های دیگر از جمله رفع سایر تحریم های ظالمانه در همه عرصه‌های اقتصادی مالی بانکی و سایر اقلام انسانی است. به بیان روشنتر همان مقاومت و همان ایستادگی بر مواضع اصولی و حقوقی که زمینه‌ساز رفع تحریم تسلیحاتی شد در منت‌های منطقی خود ثمرات دیگری در عرصه‌های اقتصادی به دنبال خواهد داشت.

ایرانی‌ها عاشق سلاح نیستند

* ایرانی‌ها عاشق سلاح نیستند عاشق صلح و ثبات و همزیستی و همکاری های منطقه برای توسعه پایدار هستند. سلاح ایرانی فقط یکی از مولفه های ضرور در حوزه های دفاعی بوده است.  

*قدرت دفاعی ایران یک قدرت ترکیبی و چند وجهی است که در سایه قدرت معنایی و تمدنی آن مفهوم اصلی خود را می یابد؛ ما بر این اساس در همه حوزه های منطقه‌ای در شمال و جنوب و شرق جغرافیای زیست خود، نقشی سازنده داشتیم. طی همین روزها، جهان و منطقه ما شاهد رفتار سازنده و صلح طلبانه ما در مناقشات منطقه ای قفقاز است.

همه کشورهای منطقه را به پیمان‌های صلح دعوت کرده‌ایم

* در یمن نیز ما توسعه طلبی و تجاوز را محکوم کرده‌ایم و خواهان مذاکره طرفین برای صلح پایدار شده‌ایم؛ همه کشورهای منطقه را به پیمان‌های صلح دعوت کرده‌ایم و با تروریسم و خشونت و افراطی‌گری مبارزه بی امان و واقعی کرده ایم.  بنابراین هراس آمریکا یک هراس تسلیحاتی نیست هراس از این است که رفع تحریم تسلیحاتی رفع کلیه تحریم‌های ظالمانه دارویی و بانکی و اقلام بشری را در چشم‌انداز قابل رویت قرار داده است.

*در شرایط فعلی، روند شیوع کرونا در ۱۲ استان سیر صعودی و ۹ استان هم در شرایط هشدار قرار دارند و تهران هم در مرحله صعودی قرار دارد.

*به رغم همه تاکیدها رعایت دستورالعمل های بهداشتی از ۴۲ درصد در دو هفته قبل به ۵۴ درصد رسیده است و امیدواریم با همکاری همه مردم عزیز این روند افزایش یابد و رعایت دستورالعمل ها به بالای ۹۰ درصد برسد.

*همچنین تزریق رایگان واکسن آنفولانزا برای مادران باردار و مراکز نگهداری سالمندان و افراد دارای بیماری سرطان در هفته گذشته دنبال شده است. از همه مادران باردار می خواهم برای حفظ سلامت خود و فرزندان در راه، حتما به مراکز بهداشت مناطق خود مراجعه کنند.

* این روزها فشار بسیار زیادی بر کادر درمان ما وارد می شود. از همه هموطنان می خواهیم ضمن حمایت خود با مراعات پروتکل ها، به اقدامات حمایتی که توسط آحاد مردم و نهادهای اجتماعی و خیریه ای در روزهای اول شکل گرفته بود ادامه دهند.

*همچنین مجددا ضمن تشکر و قدردانی از تلاشهای کادر بهداشت و درمان در سراسر کشور درگذشت جناب آقای دکتر زارع رییس فقید بیمارستان لبافی نژاد را به خانواده ایشان و همه بازماندگان خانواده بهداشت و درمان تسلیت عرض می کنم.

* کنترل قیمت ها و افزایش نظارت ها از مهمترین مواردی بود که در جلسات دولت مورد بحث، بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت. دولت به هدف توسعه سرمایه گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته و ایجاد اشتغال، با صدور مجوز سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در طرح های رسیدگی جدید و بافندگی در استان خراسان جنوبی موافقت کرد.

*بر این اساس ایمیدرو و باید نسبت به سرمایه گذاری در طرح های ریسندگی و بافندگی با ظرفیت تولید سالانه ۳ هزار و ۹۶۰ تن انواع نخ و ۵.۱۶ میلیون مترمربع پارچه در مناطق توسعه یافته استان خراسان جنوبی از محل منابع داخلی اقدام کند.

* در تصمیم جلسه یکشنبه دولت به منظور جبران افزایش هزینه های آسیابانی و کمک به صنعت آرد و نان کشور به میزان یازده درصد (۱۱%) قیمت آرد طی سه سال اخیر را به محاسبه سازمان حمایت و مصرف کننده میزان ریالی را تعیین می‌کند. و این افزایش از سوی دولت تامین خواهد شد.

آرزوی درآمد ارزی بدون نفت را تا حدودی محقق کردیم

* تحریمگران  فکر می کردند با تحریم‌های بی‌سابقه ایران به زانو در خواهد آمد. اما خوشبختانه امروز تلاشهای صنعتگران، کارآفرینان و دیپلماسی اقتصادی فعال ما باعث شده که دولت دوازدهم آرزوی دیرین مبتنی بر درآمد ارزی بدون نفت را تا حدود زیادی محقق سازد.  

* این یک خواست ملی همیشگی دلسوزان ایران بوده است که ارز لازم برای زندگی روزمره و کالاهای اساسی و توسعه کشور ناشی از تولید و کار ایرانی محقق شود نه با ارز حاصل از خانم فروشی از منابع زیرزمینی.

* یکی از هدف‌های اصلی تحریم کاهش صادرات و عدم دستیابی ایران به منابع ارزی برای تامین موارد مورد نیاز بوده است؛ با این تحریم‌ها، دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی در کانون تهدید جدی قرار گرفت، اما دولت استراتژی افزایش صادرات غیرنفتی را در دستور کار قرار داد که این استراتژی نتیجه بخش بود.

*از دشواری‌های کار دولت در این دوره، علاوه بر تحریم پدیده کرونا و بسته شدن مرزها هم بود.

افزایش ۲۴ درصدی صادرات شهریور نسبت به مرداد ۹۹

*امسال دنیا با شیوع پاندمی کرونا، با بزرگترین رکود اقتصادی ۷۰ سال اخیر پس از جنگ جهانی دوم روبه رو شد و تجارت جهانی آسیب شدیدی دید. بعضی کشورهای صادرکننده بزرگ تا ۷۰% کاهش صادرات را در بعضی ماه‌ها تجربه کردند.

*کشور ما هم در ابتدا با بسته شدن مرزها و اعمال محدودیت های کشورهای واردکننده با کاهش صادرات روبه رو شد که خوشبختانه صادرات شهریور نسبت به مرداد ۲۴% افزایش یافت و با تداوم این رشد، امیدواریم آمار صادرات به سطح مطلوب مورد نیاز برسیم. 

ارزهای صادراتی برگردد، بیثباتی ‌ارزی کاهش می‌یابد

*صادرات کالاهای غیرنفتی در دولت های نهم و دهم در سال‌های بدون تحریم یا تحریم سست در جمع ۲۱۷ میلیارد دلار بود ولی در دولت یازدهم حدود ۱۸۰ میلیارد دلار و دولت دوازدهم به ۱۵۰ میلیارد دلار رسید که مجموعا با ۳۳۰ میلیارد دلار بیشترین میزان صادرات انجام شده است،این آمار بدون احتساب مدت باقیمانده از دولت دوازدهم است که قطعا آمار نهایی را بهبود خواهد بخشید. 

* اطمینان داریم با بازگشت کامل ارز صادرکنندگان غیرنفتی، بی ثباتی‌های ارزی اخیر کاهش یافته و سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا شکست خواهد خورد، این آثار نماد روشنی از اهتمام و تلاش دولت برای فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و صادرات غیرنفتی است.

*{با تبریک روز ملی صادرات به تلاش گران صادرات و  صادرکنندگانی که با تحویل به موقع ارز به بانک مرکزی نگاه ملی دارند} دولت در ماه‌های اخیر سیاست‌هایی برای تشویق صادرکنندگان و بازگرداندن ارزهای بدست آمده از قبیل سیاست‌های مالیاتی اتخاذ کرده است و حمایت خود را از صادرات کنندگان ارائه خواهد داد.

 تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بورس/ ابهامات دستگاه‌های نظارتی برطرف شد

*{ در پاسخ به سوالی مبنی بر تزریق مبلغی از منابع صندوق توسعه ملی به بازار بورس و تقویت بازار سرمایه} من چندین بار این موضوع را دنبال کرده‌ام چرا که کمک زیادی به بورس خواهد کرد و خوشبختانه اکنون به فرآیند اجرایی خوبی رسیده است.

*{ درباره علت تاخیر در تزریق این مبلغ به بازار بورس} پیچیدگی و ابهامات زیادی پیرامون این تصمیم از جمله اینکه این سپرده‌گذاری به چه نرخی و چه مدتی صورت گیرد و نحوه بازگشت منابع به صندوق توسعه ملی چگونه خواهد بود، وجود داشت. به منظور رفع این ابهامات و ابهاماتی که برخی از دستگاه‌های نظارتی داشتند، هیات امنای صندوق در دوم مهر ۹۹ تشکیل جلسه داد و ابهامات مطرح و برطرف شد.

*بنابر اظهار رییس صندوق توسعه ملی و رییس سازمان بورس از طرف صندوق توسعه ملی تفاهمنامه و قرارداد امضا و به سازمان بورس ارسال شده است.

*یکی از نگرانی‌ها این بود که اختصاص ارز موجب افزایش پایه پولی نشود که با تدبیری که انجام گرفت، این کار از منابع مالی که برگشت به صندوق است، آغاز می‌شود و یکهزار میلیارد تومان هم تمهید شده که در مرحله اول در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شود. این روند آغاز شده و امیدوار هستیم که این تصمیمات به شادابی و حفظ بورس در دراز مدت کمک کند و کسانی که در دراز مدت به بورس رفته‌اند نه تنها متضرر نشوند بلکه به علت کار درستی که انجام داده‌اند، تشویق شود.

حساسیت تست‌های کرونا ۵۰ تا ۷۰ درصد است

*{ درباره اظهارات اخیر  «ایرج حریرچی» معاون کل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اینکه شمار جانباختگان کرونا بیشتر از دو برابر آمار اعلام شده است} اظهارات آقای حریرچی جدید نبود و فقط زمانی این اظهار نظر مطرح شد که خوانش جدیدی از آن استنباط می‌شود. یش از این هم مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هم در ستاد ملی مبارزه با کرونا این موضوع بحث شد بود. اما موضوع این است که در ستاد ملی مبارزه با کرونا طبق پروتکل‌های جهانی مسائل لازم گفته می‌شود از طرفی حساسیت تست‌های کرونا نیز ۵۰ تا ۷۰ درصد است.خودم برای اطمینان از منفی بودن کرونا ۲ بار در فاصله ۴۸ ساعت تست داده‌ام؛  این روال حساسیت تست‌ها بین ۵۰ تا ۷۰ درصد در دیگر کشورها نیز وجود دارد و تا امروز تست‌هایی که  ۱۰۰ درصد توانایی پاسخ دارند، نداشتیم.

* بر اساس پروتکل‌ها و دستورعمل‌های سازمان بهداشتی  جهانی، فقط مواردی که تست پی سی آر آنها مثبت می‌شود فوت کرونایی محسوب می‌شوند و پیش از این نیز در جلسات قبلی به این موضوع اشاره کرده بودم. اما آنچه که دوستان گفتند برای افزایش هوشیاری در جامعه بوده و البته می‌توان این آمار را هم در اعدادی ضرب کرد.

* رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم به ویژه در ادارات افزایش یافته است؛ در مراکز عمومی که مسوول وجود داشته و قابلیت نظارت و تنبیه نیز بوده، رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزایش یافته است. همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بخش صنعت و خدمات عمومی بالا بوده و در نانوایی‌ها و بانک‌ها نظارت و سختگیری بیشتری صورت می‌گیرد. ولی رعایت مسائل بهداشتی هنوز رضایت بخش و کافی نیست.

خسارت جان باختگان هواپیمای اوکراینی بر اساس عرف و رویه‌های منصفانه پرداخت می‌شود

*{ درباره موضوع غرامت ایران به بازماندگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی} ما ابعاد کیفری پرونده را از ابعاد حقوقی و جبران خسارت خانواده قربانیان تفکیک کردیم.  درباره جنبه کیفری این پرونده، دادسرای نظامی در حال رسیدگی است و با اتمام آن، کیفرخواست صادر و به دادگاه نظامی ارجاع خواهد شد.

*{ درباره جبران خسارت به خانواده‌های قربانیان } معاونت حقوقی رییس جمهوری موضوع پرداخت‌ها را از جنبه‌های حقوقی و عرف‌های مختلفی که وجود داشته بررسی کرده‌ است. پرداخت خسارت براساس عرف و رویه‌های منصفانه بین‌المللی و با هدف حمایت از زیان‌دیدگان و براساس رفتار مساوی و بدون تبعیض، قطع نظر از تابعیت افراد صورت خواهد گرفت.

*با همکاری دیگر کشورها و در مذاکرات با اوکراین نتیجه نهایی شده را اعلام خواهیم کرد. هیات اوکراینی از روز گذشته وارد تهران شده‌ و مذاکرات پیرامون جنبه‌های مختلف از جمله غرامت را با این هیات اوکراینی دنبال خواهیم کرد و نتیجه‌گیری و تفاهمی هم صورت بگیرد را اعلام می‌کنیم.

* این حادثه به عنوان تاسف و داغ برای ایرانیان است  قطعاً، هم از جنبه کیفری و هم بحث غرامت براساس عرف، رویه و انصاف از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران این کار دنبال خواهد شد.

مواضع نامزدهای انتخابات‌آمریکا درباره ایران را به دقت دنبال می‌کنیم

*{ در پاسخ به این سوال که با توجه به اظهارات بایدن و ترامپ، نگاه دولت ایران به انتخابات آمریکا چیست} واقعا علاقه ای برای مداخله در سیاست داخلی آمریکا نداریم و همینطور که اظهاراتی که داخل امریکا صورت می‌گیرد و به صورت بی‌نظیری رییس جمهور آمریکا از تخلف و از اینکه رای بیاورد یا نیاورد چه رفتاری خواهد داشت و اینها بی سابقه است.  احتمالات و تنش‌های مختلفی در داخل آمریکا در این دوره از انتخابات وجود دارد که البته برای ما تفاوتی از این منظر ندارد.  

*مواضع نامزدهای انتخاباتی را درباره ایران به دقت دنبال می‌کنیم در عین حال اهمیتی نمی‌دهیم کدام حزب و نامزد کنترل کنگره و قدرت را به دست خواهد گرفت. هر دو حزب می‌توانند سیاست های مخربی را علیه صلح جهانی دنبال کنند و همین که سیاست‌هایی در پیش بگیرند که به نفع صلح جهانی باشد.  

* برای ما سیاست‌های کاخ سفید در قبال ایران تعیین کننده است،تا وقتی سیاست‌های آمریکا درباره ایران همین طور خصمانه و کینه توزانه باشد، هیچ تغییری در سیاست‌های ما صورت نمی‌گیرد. اما اگر پیروز انتخابات آمریکا سیاست‌های خصمانه علیه ایران را متوقف کند و به حقوق مردم ایران و جمهوری اسلامی احترام بگذارد، در این شرایط پیشنهادات قابل بررسی است.  

* همه گفت‌و گوها در چارچوب برجام قابل پیش بینی است، چگونه دولت آمریکا می‌خواهد به مذاکره برسد؛ رییس جمهور فعلی آمریکا اظهارنظر کرده که من ظرف یک ماه تمام خواهم کرد و این سوالی است که باید از خودش پرسید چگونه ظرف یک ماه تمام خواهد کرد.  

* مواضع ما روشن است و همان مواضع را دنبال می‌کنیم. اگرچه ترامپ علیه برجام وارد کارزار انتخاباتی شد و بایدن با نقد ترامپ درمورد برجام وارد این کارزار شد. اینها متفاوت است اما به هرحال برای ما سیاستی که آن روز برنده انتخابات در کاخ سفید نشسته نسبت به ایران اعمال می‌کند مهم است؛ مهم برای ما درباره روش‌های خصمانه کسی که در کاخ سفید می‌نشیند و هم چنین اتخاذ کم کردن این روش‌ها و عقب نشینی درباره رفتار خصمانه علیه ایران  است.  

واکنش به شکایت علیه دولت

* { درباره اینکه آیا دولت شکایتی بابت اظهارات و توهین های اخیر به رییس جمهور به مجلس ارجاع داده است یا نه} بنای دولت بر تعامل با مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه است.

*معاونت امور مجلس و معاونت حقوقی از منظر قانون اساسی در حال پیگیری موضوع از طریق هیات نظارت بر رفتار نمایندگان است، گفت: معتقدیم که موضوع از منظر عمومی و جرم عمومی باید مد نظر قرار گیرد و قوه قضاییه براساس اینکه به طور آشکار از جنبه عمومی برخی حرف از اعدام رییس جمهور یک کشور می‌زنند، موضوع را پیگیری کند.

*توهین های مختلفی انجام می شود، استیضاح وظیفه مجلس است و در این مورد حرفی نداریم. برخی نمایندگان فرمایشات مقام معظم رهبری را اساسا درونی نکردند یا به آن اعتقاد ندارند چون رهبری در فرمایشات شان، توهین را جایز نمی‌دانستند.

* از معظم له تشکر می کنیم که فاصله بین نقد و توهین را مشخص کردند.  الگویی که رهبری گذاشتند می‌تواند رویه عادلانه برای تشخیص اظهارات محفلانه یا دلسوزانه باشد. معتقدم این توهین ها نیاز به شاکی خصوصی ندارد و اهانت به رییس جمهور در حیطه جرایم عمومی قرار دارد.

 برخی اظهارات در مجلس از متوسط اخلاقی کشور هم کمتر است

* انتظار این است مانند بسیاری از زمینه های دیگر مدعی‌العموم اقدامات لازم را انجام دهد. هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس هم برای این گونه موارد تشکل شده است. گزارش توهین‌ها را ارسال کردیم. به کلیت مجلس احترام قائلیم و از کلیت مجلس می‌خواهیم که اجازه ندهند جملات این‌چنینی از این مکان که امام عصاره فضائل مملکت نامیدند، بیان شود. این جملات از متوسط اخلاقی کشور هم کمتر است.  

*{ درباره این اظهار نظر که رییس جمهور نفوذی است} این گونه اظهارات را یک خجالت ملی و به نوعی توهین به شعور ملت و صندوق رای است؛ شاید در روزهای آتی یادداشتی درباره اینکه نفوذی‌ها در کجا هستند، بنویسم.

* نفوذ در افراط و به هم‌زدن اوضاع نهفته است و اجازه می‌خواهم بیشتر از این وارد این بحث نشوم چون معتقدیم در شرایطی که درد و رنج مردم از تحریم زیاد است و دولت به آرامش نیاز دارد،  از مجلس و مدعی‌العموم درخواست می‌کنیم تا تلاش کنند این گونه اقدامات صورت نگیرد.  

برخی منتقدان و مخالفان، گویی درجنگ با دولت وارد شده‌اند

* دو گروه عامدانه به سوء‌برداشت‌ها از سخنان رییس جمهوری دامن می‌زنند، مدتی است که با این بیماری تحلیلی روبه‌رو شده‌ایم؛ گروه اول اتاق فکرهای تحریم که در کنار جنگ افروزان کاخ سفید قرار دارند برخی از آنها در «تیرانا» هستند و با پترودلارها کار می‌کنند.

*این افراد از هر فرصت و سخن و کلامی برای حمله به دولت ایران استفاده می کنند و رسیدن به اهداف ضد ایرانی و ضد انسانی خود را در قالب یک اتفاق، یک کلمه و یا یک تصویر و هر چیزی که بدست می‌آورند با یک بهانه جویی آن را بزرگنمایی می کنند، و تفاسیر خاص خود را انجام می دهند.

* هدف این گروه القای بی ثمربودن مقاومت مردم و دولت و القای به هم‌ریختگی امور در ایران و تضعیف دولت است و این گونه نتیجه گیری می کنند که ایران مسیری جز تن دادن به خواستهای ترامپ ندارد را دنبال می‌کنند و عملیات روانی بزرگی انجام می‌دهند.

* گروه دوم طیفی از مخالفان و معارضان دولت هستند البته نمی‌خواهم واژه مخالف و منتقد دولت استفاده کنم، و بر پایه اینکه نقد راهگشای کشور است به مخالف و منتقد احترام می گذاریم.  برخی منتقدان و مخالفان، گویی در یک جنگ خصمانه با دولت وارد شده‌اند، انتقاد و مخالفت طبیعی نمی‌کنند و گرنه منتقد و مخالف همیشه قابل احترام هستند.

* از سخن یک نفر در دولت یا رییس جمهوری برای تخریب غیر اخلاقی و غیر اسلامی برای حمله به دولت و شخص رییس جمهوری استفاده می کنند.

برخی بدنبال پشیمان کردن مردم از صندوق رای هستند

* شاید هدف این گروه از مخالفان و منتقدان کوتاه مدت سیاسی و کسب قدرت دارند، اما باید دید هدفشان پشیمان کردن مردم از صندوق انتخابات است؟

*{با اشاره به سخنان رییس جمهوری که «مرد جنگ باشیم به روز جنگ و مرد صلح باشیم به روز صلح»} آیا طرح یک بیان علمی پیرامون یک واقعه تاریخی صلاح امام حسن (ع) در شب شهادت ایشان اینقدر حاشیه داشت و این همه خوانش‌های محفلی و خطی و سیاسی و جناحی باید صورت می‌گرفت؟

* هیچ صفتی روی این اقدامات برخی مخالفان و منتقدان نمی توان گذاشت؛ در شرایطی که بیش از هر زمانی در تلخ ترین فشارهای بین المللی قرار داریم و تلخ ترین فشارها به زندگی مردم وارد می شود از این «دولت‌زدایی» چه کسی نفع می برند؛ – خوشبینانه بگویم- از این رفتارهای «بچه گانه» تعجب می‌کنم.  

مواضع ایران در مذاکره با آمریکا تغییر نکرده است

*هیچ تغییری در موضع دولت درباره مذاکره با آمریکا انجام نشده است؛ شرایط تعیین شده جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت آمریکا به مسیر دیپلماسی کاملا روشن است. در این زمینه رییس جمهوری یک موضع اصولی گرفته و موضع ما هیچ گاه تغییر نکرده است.

*بدون بازگشت آمریکا و دولت ترامپ به برجام و رفع همه تحریم ها و جبران خسارت‌هایی که به ملت ایران تحمیل کرده اند شانسی برای موفقیت و موقعیت دیپلماسی با دولت ترامپ حتما وجود ندارد.

*{ درباره اظهارات وزیر نیرو  درباره  نقش افرینی برخی افراد در مراودات تجاری و اقتصادی با کشورهای دیگر و اینکه‌ آیا پشت اقدام این‌ها اهداف انتخاباتی نهفته است آیا اتاق فکر این افراد با کسانی که آروزی اعدام رییس جمهوری می‌دانند یکی می دانید} اجازه بدهید خیلی اخلاقی به این  سوال جواب بدهم مبهم نگذارم. این موضوع هیچ ارتباطی با مساله جناحی، گروه و سیاسی ندارد.

* نگرانی ما از این اظهارات جداست این موضوع هیچ ارتباطی با این افراد ندارد من با آقای اردکانیان صحبت کردم ایشان میگفت بحث من معطوف به رفتارهای غیر اخلاقی و سود جویانه برخی از شرکتهاست برخی از شرکت های خصوصی  فعال در حوزه های مختلف از جمله صنعت برق  منافع شخصی خود را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند تا ما می رویم با برخی از کشورها مذاکره کنیم قیمت های متفاوت می دهند و عملا هم سوبسید آنها را دولت می دهد و با یارانه خود اینها کار می‌کنند.

برجام ثمرات خود را نشان داد

*{ درباره نارضایتی برخی کشورها و بی‌توجهی برخی منتقدان به  لغو محدودیت‌ تحریم تسلیحاتی ایران} مخالفت این دولت‌ها در پایان محدودیت‌های تسلیحاتی ایران تعجب آور نیست؛ ترامپ موفق به تحریم تسلیحاتی ایران نشد و اعضای شورای امنیت سازمان ملل در این قضیه از وی حمایت نکردند وعده ای سعی می‌کنند این موفقیت را نادیده بگیرند.

* برجام ثمرات خود را نشان داد؛ برجام یک موفقیت تاریخی است که با پشتوانه رهبری شکل گرفت و هنوز هم برکات خود را دارد.  

*آمریکا در تلاش بود که ما در رفع محدودیت‌های تسلیحاتی موفق نشویم، اما موفق شدیم؛ تحریم تسلیحاتی ایران برداشته شد و امیدوارم همه تحریم‌ها هم برداشته شود.

* بی دولت کردن جامعه را تهدید بزرگ امنیتی است؛ یکی از تهدیدهای امنیتی کشور «دولت زدایی» است؛ همه جریانات سیاسی را دعوت کنیم که در کنار دولت باشند و منافع ملی را قربانی منافع محفلی نکنند.

*عده ای متوجه نمی‌شوند که دولت زدایی جز به خطر انداختن امنیت ملی ثمره ای ندارد؛  امیدوارم که با عقلایی که در طیف‌های سیاسی وجود دارد این حرکات کنترل شود. باید همه تلاش کنیم که بتوانیم فروش نفت داشته باشیم و درآمد حاصل از این فروش را  در خدمت توسعه کشور به کار گیریم و مانع رشد نرخ ارز شویم و بتوانیم مشکلات معیشتی مردم را حل کنیم.

*{درباره مخالفت‌های عده‌ای با برجام } ما از دولت های انگشت شماری که از همان روز اول با برجام مخالف بودند، انتظاری غیر از این نداریم اما تعجب ما از کسانی است که شاهد شکست های آمریکا، رژیم صهیونیستی و متحدان منطقه اش در به زانو انداختن مردم ما هستند و شاهدند که چگونه برجام به رغم همه تلاش های رژیم ترامپ موفق به لغو رفع تحریم تسلیحاتی ایران نشد ولی همچنان سعی در نادیده گرفتن این دستاوردها دارند.

* برجام یک میراث ملی است و امروز که می بینیم به رغم فشارهای بی سابقه هنوز می تواند ثمراتش را نشان دهد، باید یک افتخار ملی هم شمرده شود. آمریکا به بهای تلف کردن همه قدرت و اعتبارش موقتاً توانسته ملت ما را از فرصت های اقتصاد جهان و آثار اقتصادی برجام محروم کند اما همان برجام که موفق شده تحریم تسلیحاتی ایران که زمانی بیشترین حساسیت جهانی را برمی انگیخت، در هم بشکد، بزودی سایر تحریم ها را نیز در هم خواهد شکست.

*ما همه جریان های سیاسی را دعوت می کنیم که از زمانه ای که به سرعت در حال تغییر به نفع منافع ملی ایران است عقب نیفتند و بخاطر منافع جناحی و محفلی، منافع ملی را قربانی نکنند. شرایط کشور اولویت های مهمتری دارد که تمایل نداریم وارد این حاشیه ها شویم ولی مخالفان دولت یادشان باشد دولت زدایی ثمره ای جز به خطر انداختن امنیت ملی ما ندارد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند