به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، اخیرا آنکارا اقدام به انتشار یک اعلامیه Navtex جدید برای کشتی تحقیقاتی خود موسوم به "اوروج رئیس" (Oruc Reis) در اواخر ۱۱ اکتبر کرد. طبق این سند ماموریت این کشتی تا روز پنج‌شنبه ادامه پیدا می‌کند و مقام‌های ترکیه‌ای گفته‌اند که مطالعات لرزه‌نگاری به اجرا درآمده است.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه‌ای با یک روزنامه یونانی در ضمن تداوم در شرق دریای مدیترانه اظهار کرد: این موضوع همچون یک سورپرایز بود، یک سورپرایز خیلی بد. این نوسان در کاهش تنش و ایجاد تنش درکش دشوار بوده و منجر به یک بن بست می‌شود.

تنش‌ها بین آنکارا و آتن در تابستان بعد از اجرای چندین مطالعه لرزه نگاری از سوی کشتی‌های تحقیقاتی ترکیه در شرق دریای مدیترانه بالا گرفت. اتحادیه اروپا شدیدا از اقدامات ترکیه انتقاد کرده هر چند که بروکسل هنوز آنکارا را هدف تحریم قرار نداده است.

وزیر خارجه آلمان اظهار کرد، ممکن است در ماه دسامبر در خصوص اعمال تدابیر تنبیهی علیه ترکیه تصمیم گرفته شود.

او گفت: آنها (تحریم‌ها) بخشی از جعبه ابزار دیپلماتیک ما هستند اما آنها با احتیاط مورد استفاده قرار بگیرند. آیا ما در حال حاضر به چنین مقطعی در قبال ترکیه رسیده‌ایم؟ آیا ممکن است به آنجا برسیم؟ این بستگی به آنکارا دارد. ما یک مسیر واضح و سنجیده را تا زمان برگزارش نشست ماه دسامبر شورا مشخص کرده‌ایم. این به عهده ترکیه است که همراه شود. در ماه دسامبر ماه مجبور به تصمیم گیری خواهیم شد.

اقدام اخیر ترکیه در انتشار اعلامیه جدید Navtex برای کشتی تحقیقاتی‌اش چند روز بعد از آن صورت گرفت که وزیر خارجه یونان با همتای ترکیه‌ای خود در حاشیه یک اجلاس در شهر براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی دیدار کرد.

ماس عنوان کرد، چنین نشست‌هایی یک نقطه آغاز مثبت به جهت حفظ گفت‌وگو هستند.

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند