رضا ملک‌زاده  معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: با گذشت حدود ۸ ماه از انجام بزرگترین مطالعه کارآزمایی بالینی سازمان بهداشت جهانی برای درمان بیماری کووید۱۹ نتایج نهایی بررسی‌ها بر روی اولین گروه از بازو‌های درمانی تحت کارآزمایی بالینی اعلام شد که بر اساس آن چهار داروی ضد ویروس «رمدسیویر»، «لوپیناویر»، «اینترفرون - بتا» و «هیدروکسی کلروکین» تاثیری بر درمان، کاهش طول مدت بستری، نیاز به تهویه مکانیکی و مرگ و میر ناشی از بیماری مبتلایان به کووید -۱۹ بستری در بیمارستان نشان ندادند.

او افزود: تعداد مرگ‌ها در طول این مطالعه ۱۲۵۳ مورد بوده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: مطالعه جهانی Solidarity Clinical Trial for Covid -۱۹ Treatments که با مشارکت بیش از ۱۱ هزار بیمار بستری مبتلا به کووید۱۹ بستری در حدود ۵۰۰ بیمارستان از ۳۰ کشور از شش منطقه جهان از جمله ایران (۳۵۰۰ بیمار از ۲۹ بیمارستان) صورت گرفته نشان داد این دارو‌ها نه تنها هیچ تاثیری در بهبود بیماران بستری مبتلا به کووید۱۹ و کاهش طول بستری یا مرگ و میر آن‌ها نداشته بلکه وضعیت بهبودی بیمارانی که درمان‌های ذکر شده را دریافت نکرده بودند همانند بیماران دریافت کننده این رژیم‌های درمانی بوده است.

او نوشت: این نتایج اثبات می‌کند برای دستیابی به داروی قطعی درمان کووید ۱۹ نیازمند انجام مطالعات کارآزمایی بالینی وسیع با حداقل یک هزار بیمار (نمونه) هستیم؛ همان طور که مشارکت بیش از ۱۱ هزار بیمار به این نتیجه گیری درباره ۴ داروی تحت کارآزمایی بالینی کمک کرد و بی اثر بودن این دارو‌ها را نشان داد.

ملک‌زاده یادآوری کرد: دارو‌های جدیدتر برای کارآزمایی بالینی با تصمیم سازمان بهداشت جهانی وارد مطالعه و جایگزین دارو‌های بی اثر نشان داده شده در آزمایشات بالینی خواهند شد.

او اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی بنا بر توصیه کمیته نظارت بر داده‌ها و ایمنی مطالعه کارآزمایی بالینی درمان کووید۱۹ تحت نظارت خود می‌تواند بر اساس تجزیه و تحلیل موقت داده‌ها میزان تاثیر دارو‌ها بر روند بهبودی و کاهش مرگ مبتلایان، برخی رژیم‌های درمانی را حذف و برخی را جایگزین کند. این آزمایشات تماماً با مجوز‌های اخلاقی و نظارت کامل و دقیق سازمان بهداشت جهانی صورت می‌گیرد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: ایران در حال اجرای یک طرح تحقیقاتی با همکاری چند کشور است و مطالعاتی را بر روی دارو‌هایی مانند Famotidin (داروی معده)، Acalabrutini (داروی ضد سرطان) و سوفوسبوویر و داکلاتاسویر (ترکیب دارویی ضد ویروس هپاتیت سی) برای درمان بیماران مبتلا به علائم متوسط بیماری کووید۱۹ که نیازی به بستری در بیمارستان و تهویه مکانیکی ندارند انجام می‌دهد.

او تاکید کرد: تاکید فراوان می‌شود که هیچیک از دارو‌ها نباید به خاطر عوارض احتمالی خودسرانه مصرف شوند.

کرونا

 

این مطلب برایم مفید است
22 نفر این پست را پسندیده اند