در ادامه تقابل جمهوری‌ آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ کوهستانی، باکو چهارشنبه بعد از ظهر از کنترل بر چند بخش دیگر(روستا) در قره باغ خبر داد.

خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از «الهام علی ف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان نوشت که نیروهای مسلح این کشور کنترل چند منطقه دیگر در قره باغ را در دست گرفتند. رئیس جمهوری آذربایجان همچنین گفت که دولت ارمنستان با برقراری آتش‌بس به دنبال خرید وقت است. علی اف تاکید کرد که اقدام ارتش ارمنستان برای توسعه مناطق درگیری و حمله به غیرنظامیان یک «اقدام تروریستی» است. 

«خبرگزاری فرانسه» نیز به نقل از رئیس جمهوری آذربایجان گزارش داد که ارتش این کشور یک سایت موشکی را در ارمنستان هدف قرار داده است.

این در حالی است که «نیکل پاشینیان» نخست وزیر جمهوری ارمنستان روز چهارشنبه مدعی شد که هدف ارتش جمهوری آذربایجان اشغال کامل قره باغ کوهستانی است. به نوشته خبرگزاری «رویترز» پاشینیان در سخنان خود با اتهام زنی علیه آذربایجان و ترکیه گفت که این دو کشور خواستار توقف تهاجمشان نیستند. نخست وزیر ارمنستان وضعیت حاکم بر منطقه را «بسیار دشوار»  توصیف کرد.

دور تازه درگیری‌ها بین این دو کشور همسایه خونین ترین نبرد بعد از آتش بس در سال ۱۹۹۴ است که تاکنون منجر به کشته شدن شمار قابل توجهی نظامی وغیرنظامی از دو طرف شده است. درگیری‌های شدید نظامی در منطقه «قره‌باغ کوهستانی» از  روز ششم مهر ماه میان ارتش جمهوری آذربایجان و ارتش ارمنستان آغاز شده است. منطقه قره‌باغ کوهستانی از منظر قواعد بین‌المللی بخشی از خاک جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود اما در حال حاضر در این منطقه یک جمهوری‌ خودخوانده قدرت را در دست دارد.

این مطلب برایم مفید است
45 نفر این پست را پسندیده اند