به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، حامیان آتامبایف در شبکه‌های اجتماعی گزارش کردند نیروهای امنیتی در قرقیزستان به محل عمارت وی در منطقه کوی تاش در فاصله ۱۲ مایلی از شهر بیشکک رفته‌اند. حزب وی نیز متعاقب این گزارشها اعلام داشت آتامبایف دستگیر شده است.

روز دوشنبه قرقیزستان شاهد اعتراضات گسترده بود و وضعیت در این کشور به مجرد تصرف چند ساختمان دولتی از سوی گروه‌های مخالفان متشنج شد. انگیزه اولیه این تظاهرات اعتراض به انتخابات مناقشه برانگیز این کشور که در ادامه لغو شد، بود.

کمیته امنیت ملی قرقیزستان در بیانیه‌ای تصریح کرد: روز ۱۰ اکتبر ۲۰۲۰ این کمیته به همراه وزارت کشور قرقیزستان آلمازبک آتامبایف، ساگیمبایف کی. و موساکیف دی. را بر اساس حکم صادر شده در چارچوب پرونده کیفری مربوط به سازماندهی ناآرامی گسترده در شهر بیشکک بازداشت کرد.

پیش از آن آتامبایف و حامیانش به محل تجمعی در مرکز بیشکک وارد شدند اما حامیان سادیر ژاپاروف، سیاستمدار اپوزیسیون که نامزدی‌اش برای سمت نخست وزیری قرقیزستان در تاریخ شش اکتبر از سوی پارلمان این کشور تایید شد، اجازه به برگزاری این تجمع ندادند.

گزارش شد در زمانی که رئیس جمهور سابق قرقیزستان در حال ترک میدان بود، فرد ناشناسی چند گلوله به سمت خودروی آتامبایف شلیک کرد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند