به گزارش اسپوتنیک، در ادامه واکنش‌ها به گمانه‌زنی‌‎ها درباره عملیاتی شدن قریب‌الوقوع سامانه پدافند موشکی «اس-۴۰۰» در ترکیه، «کریس ون هولن» سناتور دموکرات عضو کمیته امور خارجی سنای و «جیمز لنکفورد» سناتور جمهوری‌خواه به وزیر خارجه آمریکا نامه نوشتند.

در نامه آنها آمده است: «ما در حالی این نامه را می‌نویسیم که گزارش‌های خبری نگران‌کننده منتشر شده مبنی بر اینکه ترکیه رادارهای سامانه پدافند اس-۴۰۰ ساخت روسیه را فعال‌سازی کرده تا جت‌های جنگنده‌ اف-۱۶ ساخت آمریکا را بعد از بازگشت از تمرین نظامی اواخر آگوست فرانسه، ایتالیا، یونان و قبرس شناسایی کند؛ تمرینی که در پاسخ به تجاوزات ترکیه در شرق مدیترانه انجام شد».

ون هولن و لنکفرد خطاب به مایک پامپئو نوشتند: «با توجه به اطلاعات موجود، ما بار دیگر از شما می‌خواهیم با توجه به قانون، علیه ترکیه تحریم‌هایی اعمال کنید».

این دو قانونگذار کنگره آمریکا همچنین از پامپئو خواستند تا ۱۴ اکتبر (۲۳ مهر) درباره اینکه آیا ترکیه سامانه «اس-۴۰۰» را برای شناسایی جت‌های اف ۱۶ عملیاتی کرده است یا نه، اطلاعات ارائه دهد.

هولن و لنکفرد همچنین از وزیر خارجه آمریکا خواستند درباره احتمال نفوذ روسیه به اطلاعات محرمانه ناتو در نتیجه عملیاتی شدن اس-۴۰۰ در ترکیه توضیحاتی ارائه دهد.

برخی منابع خبری پیشتر اعلام کردند که ترکیه قصد دارد رادارهای سامانه پدافند موشکی «اس-۴۰۰» خود را که از روسیه گرفته، به زودی فعال کند.

به ادعای این منابع، ترکیه با فعال کردن رادارهای سامانه موشکی اس-۴۰۰  از آن‌ها علیه جنگنده‌های «اف-۱۶» یونان استفاده کند.

همچنین شبکه آمریکایی «بلومبرگ» هم گزارش داد که ترکیه طی روزهای آتی قصد دارد سامانه اس-۴۰۰ خود را آزمایش کند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند