والودین در ابتدای این تماس بر توسعه همکاری پارلمانی ایران و روسیه تأکید کرد و گفت: امیدواریم با فراهم شدن شرایط بهداشتی، شاهد تبادل هیات‌های پارلمانی میان مجالس دو کشور باشیم.

وی در ادامه، همکاری‌های متنوع ایران و روسیه را بخش مهمی از روابط فیمابین دانست و افزود: پارلمان روسیه آمادگی لازم برای کمک به تسهیل روابط در تمامی زمینه‌ها را با جمهوری اسلامی ایران دارد.

رییس دومای دولتی روسیه در پایان با اشاره به تشدید درگیری‌های ارمنستان و آذربایجان بر سر موضوع قره‌باغ گفت: همچون شما معتقد هستیم که باید این درگیری به صورت مسالمت آمیز و از طریق گفت‌وگو و مذاکره حل و فصل شود.

محمدباقر قالیباف نیز در این تماس تلفنی با اشاره به گذشت چند ماه از فعالیت مجلس یازدهم گفت: دوره پیشِ رو فرصت مغتنمی برای ایران و روسیه است که روابط پارلمانی خود را توسعه ببخشند و همکاریهای فیمابین را شتاب دهند.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: تداوم گفتگوی تهران - مسکو، هم در حوزه منطقه‌ای و هم در حوزه بین‌المللی تأثیرگذار خواهد بود و ما از استمرار گفت‌وگوهای سازنده دو کشور استقبال میکنیم.

قالیباف با اشاره به شرایط پیش‌آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا گفت: همه‌گیری کرونا برخی همکاریهای دو طرف را تحت تأثیر قرار داده است اما در شرایط حاضر انتظار داریم با رعایت پروتکلهای بهداشتی این همکاریها با سرعت بیشتری ادامه یابد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان تشدید تنشهای ارمنستان و آذربایجان را نگران کننده خواند و گفت: باید تلاش کنیم که درگیریها متوقف شود و طرفین با گفتگو به مناقشات موجود پایان دهند.

طرفین در این تماس تلفنی بر اهمیت ساز و کار کمیسیون عالی مشترک پارلمانی دو کشور تأکید کردند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند