«الهام امین‌زاده»، معاون حقوقی پیشین رئیس‌ جمهور، درباره نگاه جریانات سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب به کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: به نظر می‌رسد مطرح شدن کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری برای بیشتر شدن رقابت‌های سیاسی است؛ به انتخابات ریاست جمهوری، نگاه جنسیتی داریم اما اگر در این باره شایسته‌سالاری مدنظر قرار گیرد، باید گفت یکی از مهمترین نیازهای امروز کشور ما همین موضوع است.

او افزود: به دور از نگاه جنسیتی و سیاسی، اگر بخواهیم ارزیابی کنیم در حال حاضر از منظر شایسته‌سالاری، فردی باید کاندیدا شود که متعهد، عملگرا، باتجربه، برخوردار از علم و دانش و در نتیجه مردمی باشد اگر این معیارها، برای کاندیداها تعیین شود و بحث جنسیت چه زن و چه مرد نیز در این میان، مطرح نباشد آن زمان می‌توانیم بپذیریم که چنین فردی به عنوان رئیس‌جمهور روی کار آید و اداره کشور را برعهده، بگیرد.

امین‌زاده در پاسخ به این سوال که استقبال یا میزان پذیرش کاندیدای زن از سوی مردم در شرایط فعلی با تاکید بر بحث کارآمدی کاندیداها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ تصریح کرد: پذیرش اجتماعی نسبت به یک کاندیدای زن نسبت به گذشته بسیار افزایش پیدا کرده است. زمانی که بنده به عنوان معاون رئیس جمهوری فعالیت می‌کردم در سفرهای استانی یا برای برخی مشورت ها با علمای قم، حضور داشتم هیچ مشکلی نداشتم و متوجه می‌شدم نگاه‌شان به یک زن در این جایگاه مثبت بوده و به زن یا مرد بودن آن جایگاه، توجه ندارند.

او اضافه کرد: حال اگر خانمی باشد که معیارهایی را در ارتباط با شایسته‌ بودن، سوابق، تعهد، دلسوزی و مردمی بودن را دارا باشد نیاز به تبیین و آگاهی به جامعه دارد؛ صرفا اینکه بگوییم یک زن رئیس‌جمهور شود، کفایت نمی‌کند.


 

سخنان کدخدایی درباره کاندیداتوری زنان نباید فرار روبه جلو تلقی شود

معاون حقوقی پیشین رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا تمایلی به کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری دارید و آیا این توانایی را در خود مشاهده می‌کنید؟ اشاره کرد: هنوز به آن فکر نکرده‌ام. رفتار انتخاباتی مردم اصلا قابل پیش بینی نیست، بستگی به اقناع آنها دارد ممکن است زمانی به یک فرد عملگرا  یا چهره‌های دیگر با شاخص‌های دیگر رأی دهند. در حال حاضر هم مشخص نیست که مردم به چه مولفه‌ای توجه می‌‎کنند در واقع این خاصیت دموکراسی در کشور است که مردم، تعیین کننده هستند.

این چهره سیاسی در پاسخ به این سوال که آیا خانم‎هایی مانند مولاوردی یا ابتکار، می‌توانند به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری مطرح شوند؟ آیا در این باره بحثی مطرح شده است؟ گفت: اینها گمانه‌زنی‌های یک سری گروه‌های سیاسی است؛ ما به دنبال سیاسی‌کاری نیستیم چون مردم از سیاسی‌کاری، دلزده شده‌اند اینکه بخواهیم سیاسی بودن و عضو یک گروه بودن، ملاک اصلی خود قرار دهیم و بعد از آن به دنبال شایسته‌سالاری برویم نه مردم و نه بسیاری از عقلای کشور، این قضیه را نمی‌پذیرند؛ در واقع مهم این است که شایستگی و نگاه فراجناحی در یک کاندیدای ریاست‌جمهوری وجود داشته باشد چراکه به هر حال فردی که می‌خواهد رئیس جمهور شود، نباید نگاه سیاسی داشته باشد بلکه نگاه آن باید به کارآمدی باشد.

امین‌زاده عنوان کرد: اگر مردم اطلاعات کافی داشته باشند می‌توانند قضاوت‌های درستی داشته باشند. به هر حال براساس احساسات و هیجانات نمی‌توان به افراد، نمره‌های قابل قبولی داد بلکه شناخت صحیحِ کاندیداها از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این رو امیدواریم فردی با شناخت صحیح روی کار آید تا بتواند با توجه به همه مشکلاتی که کشور چه اکنون و آینده روبروست، تدبیر لازم را داشته باشد.

ورود جامعه روحانیت مبارز به انتخابات ۱۴۰۰

حجت الاسلام «حسین ابراهیمی»،  عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز، درباره برنامه‌های این تشکل برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و اینکه آیا در مورد مصداق‌ها بحثی صورت گرفته است یا خیر؟ گفت: جامعه روحانیت هنوز به مصداقی برای ۱۴۰۰ نرسیده است؛ از این رو در مقدمات کار است و  در واقع به دنبال این است که برای تعیین روش‌های تمهید و برخورد با انتخابات ۱۴۰۰، چه اقداماتی را باید انجام دهد. در نتیجه به مصداقی نرسیده‌ایم تا بگوئیم چه فردی صلاحیت دارد یا ندارد. این پروسه نیاز به زمان دارد تا به این نتیجه برسند که چه کسی می‌تواند، مشکلات کشور را حل و این نظام را حفظ کند.

او با بیان اینکه با معرفی مصداق فاصله بسیاری داریم، افزود: در حال حاضر هم الی ماشاءالله شاهد لیست‌های بسیاری از کاندیداهای آینده ریاست‌جمهوری هستیم. در نتیجه باید ببینیم آن فردی که می‌تواند حل کننده مشکلات باشد چه ویژگی‌هایی را باید دارا باشد تا به تطبیق آن با مصداق، برسیم.

ابراهیمی با اشاره به حضور کاندیداهای نظامی در ۱۴۰۰ ادامه داد:  ما بر این باوریم که نظامی و غیرنظامی بودن کاندیداها مهم نیست چه بسا نظامی‌هایی که توان و قدرت اداره کشور را به نحو احسن دارند و داشتند. اگر شخصیتی مانند شهید سردار سلیمانی را در حال حاضر داشتیم یقینا ترجیح و اولویت‌مان او بود که بیاید و کشور را اداره کند. بنابراین نظامی و غیرنظامی بودن ملاک نیست بلکه توان فرد مطرح است تا بتواند مشکلات مردم را حل کند.

او با بیان اینکه در این باره هنوز بحثی در جامعه روحانیت مطرح نشده است، تاکید کرد: بر این باوریم که نظامی‌های ما از نخبگان کشور هستند بدین معنا که نظامی‌های ما چه ارتش و چه سپاه از توانایی بالایی برخوردارند و کارهایی که تاکنون انجام داده‌اند دلیل مهمی بر این ادعا است. کارهایی که آنها در بعُد امنیت، اقتدار و توان کشور انجام داده‌اند به نوعی مانع دشمن شده‌اند از این رو درباره چنین افرادی نمی‌توان گفت چون نظامی هستند نمی‌توانند رئیس جمهور شوند؛ در نتیجه نظامی و غیرنظامی ندارد چه بسا نظامی‌ها از توانایی و توانمندی بالاتری برخوردار باشند.

این عضو جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به این سوال که کدام یک از کاندیداها، بیشتر به مسئله اقتصاد کشور توجه دارند؟ عنوان کرد: در واقع گذشته و سوابق افراد نشان می‌دهد که در چه بخش‌های مدیریتی، خدمت کرده‌اند به هر حال افرادی که خود را در معرض کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری قرار می‌دهند، یقینا سوابق درخشانی داشته و یا اقدامات ارزنده‌ای انجام داده‌اند در نتیجه سوابق کاندیداها نشانگر آینده آنها است.

او اضافه کرد: بنابراین از میان این کاندیداها، باید بررسی کرد چه فردی توانسته در مدیریت‌های مختلف، سوابق و توانایی درخشانی را از خود برجای بگذارد تا براین اساس فرد شایسته را انتخاب کرد. بر این باورم که سابقه نظامی‌ها، ارزشمند است به عنوان مثال قرارگاه خاتم الانبیاء که برادران سپاه در آنجا فعالیت می‌کنند، خدمات و اقدامات بزرگی را انجام داده است به بیانی دیگر، در این قرارگاه، اقداماتی انجام شده که هیچ کس توانایی انجام آن کارها را ندارد.

ابراهیمی با تاکید براینکه انتخاب افراد بستگی به سوابق آنها دارد، بیان کرد: تجربیات یک کاندیدا، موجب می‌شود آن فرد توانایی اداره کشور را در آینده به نحو احسن داشته باشد. مولفه توانایی بر نظامی یا غیرنظامی بودن کاندیداها اولویت دارد و باید به سوابق افراد در گذشته توجه کرد.

او در پاسخ به این سوال که تاکنون چند کاندیدا در جلسات جامعه روحانیت مطرح شده‌اند؟ گفت: نه، هیچ کاندیدایی تاکنون مطرح نشده و نه مورد بررسی قرار گرفته‌اند حال اگر در جلسات آینده، کاندیدایی مطرح شود براساس توانایی‌ها و سوابق گذشته‌شان می‌توان تصمیم گرفت که چه فردی، صلاحیت‌های لازم را دارد.

این چهره سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که آیا درباره سردار سعید محمد، که یکی از کاندیدای مطرح شده است، تاکنون در جامعه روحانیت بحثی صورت گرفته؟ تاکید کرد: خیر. هیچ مصداقی مطرح نشده و شاید در جلسات آینده، پس از آماده شدن مقدمات کار، به این جا برسیم که ان‌شاءالله مطرح شود.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند