شاید بتوان تکاوران نیروی دریایی ارتش را یکی از جذاب‌ترین یگان در سطح نیروهای مسلح برای بسیاری از جوانان علاقمند به موضوعات نظامی دانست. آمادگی‌های جسمانی بالا، تجهیزات و لباس‌های جذاب تکاوری و انجام عملیات‌های ویژه در سطح، زیر سطح و در خشکی ازجمله ویژگی‌هایی است که برای بسیاری از جوانان خوشایند است و توجه آنها را به خود جلب می‌کند.

حضور تکاوران دریایی در دریاهای آزاد و مقابله با دزدان دریایی یکی از عرصه‌های نمود توانمندی‌های آنهاست که شرایط ویژه‌ای را می‌طلبد. بر همین اساس تکاور دریایی آموزش‌های متعددی از جمله دفاع شخصی، غواصی، تیراندازی و مسیر یابی می‌بیند تا توان و تاب آوری آنها برای تحمل شرایط سخت مأموریتی و عملیاتی بالا برود و بتوانند در روز و شرایطی که تصورش هم برای بسیاری سخت است حضور یافته و بتوانند به بهترین شکل ممکن مأموریت خود را انجام دهند، این آموزش‌ها انقدر سخت و طاقت‌فرسا است که بسیاری از نفرات داوطلب توان به پایان رساندن آن را ندارند.

برای بررسی این موضوع و نیز وضعیت و برنامه‌های امروز یگان تکاوران نیروی دریایی راهبردی ارتش، با ناخدا یکم تکاور دریایی ستاد، گودرز بهرامی فرماندهی مرکز آموزش تفنگداران و تکاوران دریایی قمر بنی هاشم (ع) منجیل نداجا گفتگو کردیم.

بخش هایی از این گفتگو را بخوانید؛

*آموزش‌هایی که به نیروها می‌دهیم بسیار سخت و طاقت‌فرساست، نیروهایی که ۳ یا ۴ ماه به دریا اعزام می‌شوند باید از لحاظ جسمانی، روحی، روانی و تربیتی آماده باشند و در دریا دوام بیاورند و این آموزش‌ها حداقل شش ماه طول می‌کشد. ما تنها نیروی عملیاتی و تکاوری هستیم که در چند جهت هم از سطح، زیر سطح و هم هوا می‌توانیم بجنگیم و من به عنوان فرمانده این پایگاه نیز باید بتوانم پا به پای نیروی جوان ۲۰ ساله حرکت کنم.

*ما ارتشی‌ها برای این روزهای سخت آماده شده‌ایم. اگر قرار باشد با یک بیماری پادگان‌ها تعطیل شوند فردا روز چگونه می‌توانیم با دشمن مقابله کنیم! آموزش‌های ما به هیچ عنوان تعطیل نشد اتفاقاً دوره‌های ما بیشتر از سال گذشته برگزار می‌شوند آموزش‌ها را با قوت و شدت ادامه می‌دهیم نیروهای تکاور ما دوره‌های سختی می‌گذرانند. ما نسبت به سال گذشته بیشتر تلاش می‌کنیم و تاکنون شکر خدا حتی یک نفر هم کرونایی نداشتیم و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضدعفونی آسایشگاه پایگاه و منازل سازمانی و شهر لوشان منجیل رودبار رستم آباد در حال خدمت رسانی هستیم.

*برنامه‌های آموزشی ما به صورت سالانه بازنگری می‌شوند. با توجه به پیشرفت علم، تسلیحات مدرن و جدیدی که به ما واگذار می‌شود و یا سایر تجهیزات، همه‌ساله برنامه‌ها را به روز می‌کنیم، علاوه بر این تلاش می‌کنیم کشورهایی که رسته تفنگدار دریایی را دارند شناسایی و آموزش‌های شأن را رصد کنیم و آموزش‌هایی که در اینجا به نیروها داده می‌شود هم تراز سایر کشورها و شاید بالاتر از آنها است و هرسال دوره‌ها با سال گذشته متفاوت است. ما اساتید را برای دوره‌های مختلف اعزام می‌کنیم و فنونی که به دانشجویان آموزش می‌دهیم، هم‌سطح با کشورهایی است که نیروی دریایی بسیار قوی دارند.

*شهید صفا کسی بود که در انگلستان دوره دید و در آنجا بین تمام کشورها برای یک دوره در جنگل آمازون انتخاب شد. ایشان تقریباً ۱۵۰ تانک عراقی منهدم کرد و به شکارچی تانک معروف بود، زمانی که ایشان شهید شدند پایگاهی که در آن آموزش دیده بود در انگلستان سه روز عزای عمومی اعلام و پرچمش نیمه افراشته بود و مجسمه این شهید بزرگوار در آن پایگاه در معرض دید عموم است. ما در این مرکز پا جای پای این بزرگان گذاشته‌ایم و باید خود را با شرایط روز آماده کنیم.

*فرمانده اینجا کسی مثل امیر سیاری بودند که همه دنیا او را می‌شناسند و افتخار ما هستند، همینطور «ناخدا صمدی» از جمله فرماندهان این مرکز بودند و همه انسان‌هایی بزرگ و با روحیه بودند و خدا را شکر ما جا پای کسانی گذاشتیم که همه دنیا آنها را می‌شناسند.

*ما یگان ویژه هستیم و تجهیزات و امکانات خوبی داریم اما نیروی انسانی در تمام ابعاد نه فقط در بعد نظامی حرف اول را می‌زند، به همین خاطر ما در نیروی دریایی خصوصاً در عملیات ویژه و تکاوران دریایی همیشه می‌گوئیم که نیروی انسانی از هر چیزی با ارزش‌تر است. تجهیزات و امکاناتی که ما داریم به روز است و هر روز به این تجهیزات اضافه می‌شود و این طور نیست که ما در جا بزنیم. برای جنگ سوریه امیر کاویانی بزرگوار با چند نفر از نیروها اعزام شدند و تجارب خوبی کسب کردند و به ما هم انتقال دادند. در آن زمان شرایط طوری بود که گفتند ارتش نباید وارد عمل شود وگرنه ما تیم‌هایمان را آماده کرده بودیم. ما از تجارب امیر کاویانی و نیروها استفاده می‌کنیم، اما امروز چون جنگ به شکل نامنظم است سرفصل کلیه آموزش‌های ما جنگ نامنظم است.

* سال ۹۱ مصادف با عید بود و همه مرخصی رفته بودند که به ما گفتند کشتی ایرانی توسط دزدان دریایی دزدیده شده و حضرت آقا دستور دادند که هر طور شده باید این کشتی را آزاد کنید. به خاطر دارم زمانی که ما به نیروها این موضوع را اعلام کردیم شاید ۲۴ ساعت نکشیده بود که همه آماده شدند و این عملیات را انجام دادیم. هیچکس فکر نمی‌کرد بتوانیم این کشتی را آزاد کنیم اما ما نیروها را از بندرعباس اعزام کردیم و خدا را شکر این کشتی آزاد شد و همه نیروها صحیح و سالم برگشتند. در همین حین که ما داشتیم از نیروها استقبال می‌کردیم دوباره اعلام شد که یک کشتی چینی همان روز از بندر جاسک دزدیده شده و دوباره ما با نیروها اعزام شدیم و توانستیم و کشتی چینی را آزاد کنیم به یاد دارم که سفیر چین به آنجا آمده بودند بسیار خوشحال بودند و در سفری که با دانشجویان به چین داشتیم بسیار به ما محبت داشتند و دفترشان را به ما دادند که امضا کنیم و تفنگداران ما را بسیار تحویل گرفتند.

*عملیات رعد که کشتی خودمان را آزاد کردیم یک عملیات بسیار پیچیده بود و کشورهای خارجی مثل روسیه، آمریکا و انگلیس که نیروی دریایی قوی دارند باور نمی‌کردند که ما با سلاح‌های سبک بتوانیم بر دزدان دریایی که سلاح‌های پیشرفته داشتند پیروز شویم و کشتی را آزاد کنیم، الحمدلله هیچ صدمه‌ای به بچه‌های ما وارد نشد و بدون تلفات تمام دزدان دریایی را گرفتند و این نشان دهنده آن است که ما آموزش‌های خوبی می‌بینیم ان‌شاالله بتوانیم از این آموزش‌ها در جهت امنیت کشورمان به بهترین نحو استفاده کنیم.

*آمار دقیقی ندارم، اما تعداد درگیری‌ها زیاد است گاهی دزدان دریایی نزدیک می‌شوند اما با هوشیاری نیروهای ما می‌ترسند و فرار می‌کنند گاهی هم با هم درگیر می‌شوند. تعداد درگیری‌ها بالاست.

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند