به گزارش وایرد، این استارت آپ به مانند بورس اوراق بهادار ساعت های زندگی افراد را تا سقف ۵۰۰ ساعت قابل سرمایه‌گذاری می‌کند و هر ساعت برابر با یک سهم در نظر گرفته می‌شود.

هر چند بنیانگذاران این شرکت ایده‌ خود را جذاب می‌دانند، اما بسیاری از افراد معتقدند که چنین برنامه‌هایی کماکان بازتاب دهنده تبعیض‌ها و نابرابری‌ها در جهان خواهد بود.

uAsWjNXRxadS

چگونه زمان خودتان را می توانید ب‌فروشید؟

در پلتفرم Human IPO به شکل مستقیم بر روی انسان‌ها سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد. تریستان پولاک در حال حاضر به ارزش ۱۸۰ دلار معامله می‌شود که ۲۰ درصد بیشتر از قیمت ابتدایی او است. پولاک، یکی از سرمایه‌گذاران جدید این استارت‌آپ Human IPO، خودش را در اوایل ماه جاری در این فضا به فروش گذاشت. این پلتفرم به مردم امکان می‌دهد تا ۵۰۰ ساعت از وقت خود را در بازار آزاد و در ازای هر سهم در ساعت به فروش برسانند. سرمایه‌گذاران بر روی این ساعت‌ها شرط می‌بندد که ارزش ساعات خودشان یا دیگران در آینده بیشتر خواهد بود.

کریل گوریونوف و ولاس لزین بنیانگذاران Human IPO، در سال ۲۰۱۸ پس از آن که افراد را بهترین دارایی هر کمپانی دانستند این ایده را مطرح کردند. گوریونوف بیشتر عمر خود را در حوزه فناوری و اخیرا نیز در شرکت گوگل فعال یوده است. لزین هم معاون سابق بانک‌های بزرگ خصوصی ولز فارگو و گلدمن ساکس بوده است. هر دو نیز بر سر آن که در سرمایه انسانی یا همان ارزش نامحسوس هر فرد در محل کار خود ظرفیت بی‌نظیری برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. آن‌ها این شرکت را در اکتبر سال ۲۰۱۹ بی سر و صدا و تحت عنوان: انتشار، معامله و بازخرید سهام انسانی بر مبنای ساعت راه اندازی کردند.

humanipo-preview-20200516-1

مخالفان از برده‌داری مدرن می‌گویند

وب سایت این استارت‌آپ کم کم توجهات بیشتری را به خود جلب کرد که البته بسیاری از آن‌ها بازدیدکنندگان از آن چه می‌دیدند به هیچ عنوان خوششان نمی‌آمد. راوی باجنات، یک طراح، پس از آن که با یکی از بخش‌های برنامه به نام Product Hunt آشنا شد نوشت: «"با افراد عرضه عمومی شده ملاقات کنید"، یک تیتر جورج اورولی تکنوکراتیک برای توضیح برده‌داری مدرنی است که در سرمایه‌داری وجود دارد». استفان فون ایمهوف نیز که مدیر ارشد در یک استارت‌آپ است در کامنتی اظهار کرده است: «ایده‌هایی وجود دارند که بر روی کاغذ بسیار عالی به نظر می‌رسند، اما در واقع بسیار وحشتناک هستند. من فکر می‌کنم مشکلی اساسی در چنین ایده‌ای وجود دارد که لزوما ایده وحشتناکی هم نیست، اما از نظر برندینگ و چشم‌انداز تجاری وحشتناک است».

البته به نظر می‌رسد گوریونوف و لزین از این انتقادها کاملاً متعجب شده‌اند و این زوج می‌گویند که بسیار متاسف هستند از این بابت که گویا دیگران ایده آن‌ها را به اشتباه فهمیده‌اند. کارآفرینان عموما در مورد فروش ایده‌های خود در بازار آزاد صحبت می‌کنند، اما موسسان Human IPO تاکید دارند که ایده آن‌ها در ارتباظ با تاریخ سرمایه‌داران خطرپذیری است که بر روی بنیانگذاران سرمایه‌گذاری می‌کنند و نه لزوما بر روی خود شرکت‌ها. این همان چیزی است که منتقدان می‌گویند درباره اینکه تاریخی حقیقی در مورد خرید و فروش واقعی انسان وجود دارد. گوریونوف می‌گوید Human IPO در حال حاضر شامل بیش از هزار سرمایه‌گذار دارد و در مقابل ۶۰۰ نفر نیز وجود دارند که به دنبال فروش زمان خود در این پلتفرم هستند.

hy9bpVYChmgp

به چه قیمتی می‌توانید خود را بفروشید؟

در حال حاضر این شرکت به افراد اجازه می‌دهد تا قیمت ابتدایی خود را مشخص کنند، اما بنیانگذاران آن در حال توسعه الگوریتم ماشینی هستند از داده‌های پلتفرم‌هایی مانند لینکدین و گلس‌در برای ارزیابی یک فرد و پیشنهاد عرضه اولیه او استفاده کند.

لزین می‌گوید وقتی یک شرکت قرار است عرضه شود؛ شما با اعداد، میزان درآمد، سهم بازار شرکت و سایر چارچوب‌هایی روبه‌رو هستند که به شما کمک می‌کنند ارزش آن شرکت را تخمین بزنید و درک کنید. اما او و همکارش برای ارزش‌گذاری انسان‌ها مجبور بودند روش دیگری را به وجود آورند. او در ادامه می‌گوید که قرار است از فرمولی برای تخمین و پیش‌بینی ارزش زمان شخصی افراد در کوتاه مدت و بلند مدت استفاده کنند. البته هیچ کدام از بنیان‌گذاران شرکت حاضر به توضیح الگوریتم یا توصیف معیار‌های خود با جزئیات نیستند، اما می‌گویند که این الگوریتم به نوعی تلفیقی از تجزیه و تحلیل تجربه کاری یک فرد، پیشرفت شغلی معمول در یک صنعت و فاکتورهایی دیگر است.

8f3A7nIfbsR9

ارزش‌گذاری انسان‌ها و ساخت نظام تبعیض

این استارت‌آپ در اینترنت همزمان با اعتراضات سراسری جنبش Black Lives Matter در شهرهای آمریکا دیده شد. در حالی که بسیاری از مشاغل و صنایع با نژادپرستی سیستماتیکی دست و پنجه نرم می‌کنند که برخی از افراد را عقب تر از بقیه نگه می‌دارد؛ آیا بنیانگذاران آن سناریویی را تصور کرده‌اند که در آن، پلتفرم آن‌ها ارزش انواع خاصی از افراد را نسبت به دیگران افزایش دهد؟

الگوریتم Human IPO بی‌تردید ارزش بالاتری را برای افراد پردرآمد و ثروتمند اختصاص خواهد داد. لزین می‌گوید که «اختلافاتی در توزیع ثروت» وجود دارد. اما مدل ما بر این اساس که شما که هستید، چه کاری می‌توانید انجام دهید و بر اساس باوری که دیگران درباره شما دارند اداره می‌شود.

البته که این مدل به هیچ عنوان نمی‌تواند نشانگر ارزش‌های هیچ انسان باشد. چرا که دستمزد، عنوان شغلی و حتی فرصت‌هایی که افراد به دست می‌آورند، بدون تبعیض نیست. تحقیقات نشان می‌دهد که زنان و اقلیت‌ها همواره در ازای کار برابر و تولید ارزش برابر همواره کمتر از همتایان مرد سفید پوست خود دستمزد دریافت می‌کنند. در چنین شرایطی همانند سرمایه‌گذاران خطرپذیر که به دنبال موسسانی هستند که بیشترین بازده را برایشان داشته باشد؛ در این پلتفرم نیز همان اعداد مورد ادعای لزین می‌گویند که مردان سفید پوست بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری هستند، چون انسان‌های با ارزش‌تری هستند، که این امر به خودی خود کاملا نژادپرستانه، جنسیت‌گرایانه و تبعیض آمیز است.

جالب‌تر آن‌که هنگام کاوش در وب سایت Human IPO ، متوجه شدیم که در صفحه اصلی، دوازده مرد و دو زن حضور دارند. جالب آن‌جا بود که همه به جز دو نفر در ایالات متحده زندگی می کردند و به نظر می‌رسید همه‌ی آن‌ها به جز یک نفر، سفیدپوست هستند. هنگامی که این موضوع را با بنیانگذاران استارت‌آپ مطرج کردیم، لزین گفت: «این دقیقا انعکاس‌دهنده تنوع در جامعه کاربران ما نیست و آن‌ها صرفا پذیرندگان اولیه پلتفرم هستند.

البته قابل ذکر است که درست پس از تماس تیم وایرد با مدیران این شرکت، چند چهره جدید و متفاوت‌تر از آن‌چه در بالا ذکر کردیم در سایت ظاهر شدند!

xHyfcJec32cM

این مطلب برایم مفید اس

این مطلب برایم مفید است
23 نفر این پست را پسندیده اند