دکتر سیما سادات لاری با اشاره به آغاز فصل پاییز و سرد شدن هوا، گفت: به طور معمول زمان بیماری آنفلوآنزا فرارسیده است و پیش‌بینی اینکه پاییز و زمستان امسال با همراهی کووید۱۹ به چه صورت خواهد بود پیچیده است اما بر اساس آنچه که در رفتار ویروس‌های دیگر می‌بینیم احتمالا نگرانی زیادی برای شیوع گسترده‌تر بیماری طی ماه‌های آینده وجود دارد.

وی با اشاره به ماندگاری بیشتر افراد در محیط‌های بسته، اظهار کرد: پنجره‌ها بسته هستند و تهویه‌ی هوا به خوبی صورت نمی‌گیرد، تمام این موارد می‌تواند به شیوع گسترده‌تر بیماری کمک کند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: البته به نظر می‌رسد تغییر در الگوی رفتاری مردم جهان در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مانند شست‌وشوی دست‌ها، استفاده از ماسک، حفط فاصله اجتماعی و... بر پیشگیری از شیوع آنفلوآنزا هم تاثیر بسزایی بگذارد که تجربه کشورهای نیم‌کره جنوبی این موضوع را تایید می‌کند.

وی افزود: در صورت تکرار این تجربه در کشورهای شمالی نمی‌توان به قطعیت نطر داد اما به طور کلی برآورد ما این است که در فصل پاییز و زمستان شاهد هجمه نسبتا سنگین و همزمانی کووید۱۹ و آنفلوآنزا باشیم که این موضوع نشان دهنده اهمیت رعایت نکات بهداشتی طی هفته‌های آتی است.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند