این سر اسقف واتیکان در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص تلاش دولت آمریکا برای بهره‌برداری از پاپ در آستانه انتخابات گفت: «بله دقیقاً به همین دلیل است که پاپ با مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا دیداری نخواهد داشت.

پامپئو که به ایتالیا سفر کرده است روز چهارشنبه در نشستی با نام آزادی ادیان به ایراد سخنرانی پرداخت. به نوشته گاردین، علاوه بر نزدیک بودن زمان انتخابات آمریکا، یک دلیل دیگر برای عدم دیدار پاپ با پامپئو می‌تواند حملات و فشارهای وزیر امور خارجه آمریکا علیه واتیکان به خاطر مواضعش در قبال چین باشد.

واتیکان قصد دارد توافق تاریخی با پکن را که دو سال پیش به امضای طرفین رسید گسترش دهد. با اینکه جزئیاتی از این توافق منتشر نشده است، انتصاب یک اسقف کاتولیک در چین را شامل می‌شود.

پامپئو روز چهارشنبه در دیدار با «جوزپه کنته» نخست‌وزیر ایتالیا نیز بازنگری دولت این کشور در به کار گیری فناوری چینی در شبکه‌های امنیتی این کشور را خواستار شد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین پس از دیدار با همتای ایتالیایی خود گفت: «من و وزیر امور خارجه درباره نگرانی‌های ایالات متحده درخصوص تلاش حزب کمونیست چین برای افزایش حضور در ایتالیا جهت مقاصد راهبردی گفت‌وگویی طولانی داشتند».

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند