به نوشته روزنامه واشنگتن تایمز، همزمان با اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مقامات دفاعی سابق و کنونی خود را به باد انتقاد گرفته است، رهبران پنتاگون در تلاشند تا جایی که می‌توانند از یک رقابت سیاسی به شدت زشت میان ترامپ و جو بایدن، رقیب دموکراتش در انتخابات نوامبر فاصله بگیرند و مطمئن شوند که پای آنها به جنجال‌های پیش از انتخابات کشیده نشود.

کارشناسان می‌گویند: همه این مسائل سطحی از تنش و هراس متقابل میان کاخ سفید و پنتاگون را به وجود آورده که بی‌سابقه است.

به عنوان شفاف‌ترین نمونه می‌توان به روابط میان ترامپ و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا اشاره کرد که به دنبال سری درگیری‌ها در خصوص مسائل سیاسی حساس از جمله نقش ارتش در کنترل و اداره ناآرامی‌های مدنی، می‌توان گفت که در بهترین حالت سرد شده است.

جیم تاونسند که در دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا معاون وزیر دفاع در امور سیاست اروپا و ناتو بود، گفت: یک نگرانی شدید در پنتاگون وجود دارد. این نگرانی نه در بین کارشناسان نظامی و غیرنظامی پنتاگون به چشم می‌خورد.

وی به روزنامه واشنگتن تایمز گفت: اسپر احتمالا به خاطر آنچه کاخ سفید ممکن است از او بخواهد انجام دهد، نگران است اما مساله این است که اسپر قرار نیست برای مدت طولانی در راس پنتاگون باشد.

در حقیقت گمانه‌زنی‌های بسیاری وجود داشت و انتظار می‌رفت پس از آنکه اسپر علنا با برنامه استقرار نیروهای وظیفه ارتش برای سرکوب ناآرامی‌های اخیر در شهرهای آمریکا مخالفت کرد، ترامپ وی را اخراج کند. ترامپ فورا این برنامه را کنار گذاشت و اسپر در سمت خود باقی ماند اگرچه به نظر می‌رسد که ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات نوامبر، وزیر دفاع جدیدی بر می‌گزیند.

آینده بی‌ثبات اسپر یکی از عواملی است که به این اوضاع متشنج دامن می‌زند. یکی دیگر عواملف افزایش ترس و نگرانی در بین مقامات نظامی کنونی و سابق آمریکاست که ترامپ ممکن است برای اهداف انتخاباتی به سراغ‌شان برود تا آنها به راهپیمایی‌های پس از انتخابات رسیدگی کنند.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند