چهار طرح ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به صورت ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رسید و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری در این مراسم توضیحاتی را برای رییس جمهوری ارائه داد.

سورنا ستاری در این مراسم گفت: سال گذشته ۱.۹ میلیارد دلار مواد اولیه دارویی و دارو وارد شد. حدود یک میلیارد دلار از این رقم مربوط به حوزه مواد اولیه دارویی است‌.

وی ادامه داد: در این میان ۸۲ ماده اولیه ۴۰۰ میلیون دلار ارزش داشتند و تولید آنها اقتصادی است. با تولید آنها از خروج ۴۰۰ میلیون دلار جلوگیری می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین افزود: ۹۰۰ میلیون دلار نیز واردات خود داروی نهایی بوده است. از این رقم ۵۲۰ میلیون دلار داروی شیمیایی و ۳۸۰ میلیون دلار داروی زیستی است.  

افتتاح خط تولید فرآورده‌های مشتق از پلاسما

ستاری در افتتاح خط تولید فرآورده‌های مشتق از پلاسما گفت: امروز افتتاح خط تولید آلبومین و ایمونوگلوبین انسانی به عنوان مشتقات پلاسما را داریم.

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان درباره اهمیت این اقدام بیان کرد: ۴۰۰ هزار لیتر پلاسما هر سال عمدتا به آلمان و اتریش ارسال می‌کنیم تا این مشتقات را به ما تحویل دهند. ۱۷۰ یورو نیز به ازای هر لیتر دریافت می‌کنند.

ستاری ادامه داد: یک ویال ۵۰ میلی گرمی از این دارو ۲۰۰ یورو ارزش دارد که معادل ۱۰ بشکه نفت است. به این معنا که یک و نیم تن نفت صادر می‌شود و ۵۰ میلی گرم ماده دریافت می‌کنیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ سال است که قصد راه اندازی پالایشگاه خون را داریم، گفت: یک شرکت دانش بنیان در سه سال این کار را عملیاتی کرد. بیش از ۹۰ درصد دستگاه‌ها در داخل ساخته شده است و در حال حاضر ۳۰ درصد نیاز داخل را رفع می‌کنیم که تا یک سال آینده به کل نیاز می‌رسد.

در ادامه این مراسم معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم افتتاح خط تولید نخستین واکسن انسانی سرطان دهانه رحم در حضور رییس جمهوری نیز بیان کرد: تولید واکسن سرطان دهانه رحم اتفاق بزرگی در تاریخ کشور است. برای نخستین بار یک شرکت خصوصی واکسن انسانی تولید می‌کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان این محصول را دومین واکسن پرفروش دنیا نام برد و افزود: زیرا این بیماری دومین عامل مرگ زنان پس از سرطان سینه است. عمدتا برای تمام دختران ما از سن ۱۵ سال به بالا این واکسیناسیون باید انجام شود. این محصول جز واکسن‌های پیچیده است و تزریق آن در سه نوبت به فاصله شش ماه انجام می‌شود.

ستاری همچنین از تولید پنج واکسن انسانی دیگر تا پایان دولت توسط شرکت‌های خصوصی خبر داد و گفت: همین شرکت تولید کننده واکسن سرطان دهانه رحم تا آذر ماه سال جاری بخشی از واکسن آنفولانزا را تولید می‌کند و از سال آینده مشکلی برای تامین آن نخواهیم داشت.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند