علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: امروز یادمان مولانا شاعر بزرگ پارسی، عشق و صلح و همبستگی است. مولانا هم انسان شناس بزرگی بود و هم درد و رنج جامعه و بشر را به خوبی می دانست. او معتقد بود که صبوری و تاب آوری از رموز موفقیت انسان است.

ربیعی افزود: از نگاه مولانا تاب آوری به معنای چشم بستن بر مشکلات و پذیرش کاستی ها نبود او معتقد بود که باید به جای هیجان های منفی و احساس یاس و نومیدی با صبوری و شناخت بحران ها و رنج ها با چشمانی باز به آینده نگریست.

وی تاکید کرد: او باور داشت که تلخ و شیرین زندگی بهم آمیخته است و و در هر کجای جهان که قدم بگذاری رنج و شادی را توامان با هم خواهی یافت.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از خبرگزاری ایرنا، ایسنا و مهر بخوانید؛

* مولانا امیدواری را مهمترین اکسیر و داروی عبور از بحران ها می دانست و باور داشت که برای گذر از شب‌های تاریک و سخت و رهایی انسان از رنج زندگی باید چراغ امید را هم در جان و ذهن آدمی و هم جامعه روشن و پرنور نگه داشت. و با دو بال امید و صبر می‌توان انسان و جامعه را به مقصود و مقصد رساند.

*{ با اشاره به میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح کشور}: متاسفانه در خصوص کرونا شاهد کاهش رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی و در نتیجه افزایش تعداد مبتلایان و جان باختگان بودیم. نسبت کاملا مستقیمی میان رعایت پروتکل های بهداشتی و میزان مبتلایان وجود دارد و باید نسبت به این موضوع حساسیت داشت.

*رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور به ۸۵/۶۱ درصد کاهش یافته است. استفاده از ماسک در کشور نیز به ۵۸ درصد کاهش یافته و میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در صنوف  مراکز عمومی کامل اجرا نمی شود.

* بنابراین جلسه ستاد ملی کرونا اختیارات وسیع‌تری به استان‌ها برای اعمال محدودیت‌ها داد و برخوردهای قضایی با افرادی که از ماسک استفاده نمی کنند در دستور کار قرار گرفته است. یکی از موضوعات همپوشانی آنفولانزا و کرونا بود. بررسی کشورها در نیمکره جنوبی که فصل سرد را سپری کرده‌اند نشان می‌داد که در مقایسه با سال گذشته ابتلا به آنفولانزا خیلی کمتر بوده است.

*تعطیلی های مراکز و فاصله گذاری فیزیکی و رعایت پروتکل ها عامل کاهش آنفولانزا نسبت به سال قبل خواهد بود اما به رغم این مساله، تاکنون ۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفولانزا وارد کشور شده است. این تعداد برای گروه‌های در معرض خطر با ریسک بالا و خانم های باردار به مراکز بهداشتی و درمانی دولتی تحویل داده شده است که براساس پرونده های موجود به طور رایگان توزیع خواهد شد.

* تا اواخر مهرماه یک میلیون دوز دیگر در مراکز بهداشتی توزیع خواهد شد. در مجموع ۵/۲ میلیون دوز به طور رایگان برای گروه یاد شده در نظر گرفته شده است. لازم به یادآوری است که سال گذشته ۲۵۰ هزار دوز واکسن واردات داشته‌ایم.

* به علاوه ۱۴ میلیون دوز دیگر وارد کشور خواهد شد که با محاسبه نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی تحویل داروخانه ها برای جمعیت بالای ۶۵ سال و گروه‌های هدف دیگر داده خواهد شد که براساس کد برچسب روی دارو و کد ملی توزیع خواهد شد. در مورد این گروه نیز سال گذشته ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن خریداری شده بود.

*{ با اشاره به درگیری پیش آمده بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان}: ما با دقت و نگرانی مناقشه اخیر در مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان را تعقیب می‌کنیم. منطقه قفقاز در طول قرن‌های متمادی زیر چتر وحدت بخشِ حوزه تمدنِ اسلامی-ایرانی، جغرافیای همزیستی وآشتی ادیان، زبان‌ها و هویت های فرهنگی و دینی گوناگون بوده اما از هنگامی که برجسته‌سازی استعماریِ اختلاف های هویتی عرصه را بر مشترکات قرونِ تمدنی تنگ کرد شاهد عملیاتی از قبیل مهندسی ترکیب جمعیتی و پاکسازی های قومیتی وتبعید های دسته جمعی بوده ایم.

*ما براین باوریم که جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان با الهام وانرژی گرفتن از تاریخ و از عصر همزیستی تمدنی در قرون پیشااستعماری،و با تکیه بر مشترکات فرهنگی خود می توانند راهی صلح آمیز برای اسکان آوارگان و برای بازگشت به دوران پیش از اشغال بیابند.

* جمهوری اسلامی آماده کمک به برقراری صلح پایدار در این منطقه است. مواضع جمهوری اسلامی در خصوص ضرورت رعایت و به رسمیت شناختن تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان بسیار روشن است و دولت جمهوری اسلامی ایران تاکنون بارها بر این حق مشروع درچارچوب حقوق بین الملل و قطعنامه های سازمان ملل تاکید کرده است.

* ما همچنین براین باوریم که اختلاف دو کشور همسایه جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان راه حلِ صلح آمیز دارد و ایران و ترکیه و روسیه می توانند در جهت اجرایی‌سازی قطع نامه های سازمان ملل، آن دو همسایه را کمک کنند تا اختلافات خود را در اشکال مسالمت آمیز حل کنند.

*{ در خصوص تخلیه روستاها در مناطق مرزی غرب کشور}: در دل این پرسش چند اطلاعات غلط وجود دارد. در سال‌های گذشته که بیش از ۱۵ سال می شود به دلیل شرایط امنیتی، هم برای دفاع از مردم مرز نشین و هم جلوگیری از ورود افراد ناامن کننده تصمیماتی گرفته شد. روستاها به سه دسته تقسیم شدند که بخشی از آنها قرار شد با رضایت مردم و انتقال هزینه به آنها، جابجا شوند.

* در حال حاضر با توجه به تغییرات در شرایط امنیتی کارویژه مرزی تشکیل شد تا تجدید نظر کنند. ما به مرور زمان بهبود شرایط مرزی داشتیم و باید تجدیدنظر می شد. این روستاها نه اقدام به تخلیه شده است و نه درگیری صورت گرفته و این ادعا از اساس غلط است.  چه برسد به اینکه ان را با یک سفر سیاسی و اقتصادی مرتبط کنیم.

* هیچ رابطه معناداری در این زمینه وجود ندارد و هر تصمیمی با هماهنگی مردم منطقه صورت گرفته و مرز نشینان عاملان امنیت آور برای منطقه ما هستند و این سیاست ماست.

* فکر می‌کنم سوال در مورد روستای سردشت باشد اما براساس سوالاتی که از استاندار پرسیدم و معاون امنیتی وزارت کشور گفتند، روستاهایی بودند که باید تخلیه می شدند اما الان کسی اقدامی انجام نداده و درگیری هم رخ نداده است.

*{در رابطه با اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر اینکه یک میلیارد یوروی تخصیصی از صندوق توسعه ملی چه جایی هزینه شده است؟}: این پول از روزی که تخصیص داده شد و اجازه آن داده شد، برای دو کار در نظر گرفته شد، یکی برای کارگران بیمار شده ناشی از کرونا و تقویت صندوق بیمه بیکاری که عددش خیلی جزئی است و مورد دیگر برای وزارت بهداشت بود. پس نه جایی هزینه شده که مجوز بگیرد و نه تخلفی صورت گرفته است.

*{با اشاره به بحث کالاهای باقی مانده در گمرک}: این موضوع در چند جلسه ستاد اقتصادی و دولت مطرح شده بود. وزیر محترم اقتصاد تدابیری اندیشیدند و تعداد زیادی از این کالاها از گمرک ترخیص شدند. در ارتباط با کالاهایی که وارد گمرک شده ولی مجوز لازم از بانک مرکزی را دریافت نکرده بودند براساس تصمیم معاون اول در سفر به هرمزگان مقرر شد بانک مرکزی برای بیش از ۳.۵ میلیون کالایی که تا ۵ مهرماه به طور اعتباری خریداری شده اند، اقدام به تامین ارز کرده تا این کالاها از گمرک ترخیص شوند

*برخی از این کالاها نهاده های کشاورزی و بخشی دیگر مواد اولیه کارخانجات و یا ماشین آلات خطوط تولیدی است. به تولیدگران وارد کننده و تجار توصیه می کنیم از این فرصت که با هماهنگی وزارت‌خانه های صمت و اقتصاد  و بانک مرکزی به وجود آمده است استفاده و نسبت به تخلیه بار خود اقدام کنند.

* روز آتش نشان تبریک می گویم. دیروز روز آتش نشانی بود که ضمن تبریک به همه آتش نشانان و آرزی سلامت و موفقیت برای آنان داریم.

*امروز روز جهانی ناشنوانیان است، میزان انسانی بودن هر جامعه ای به میزان توجهی است که به گروهای کم توان دارد.

* برای اینکه بچه ها از کودکی معالجه شوند غربالگری ناشنوایی را از سال‌های قبل انجام می‌دهیم. برای همه ناشنوایان آرزوی سلامتی داریم و امیدواریم با همه مساعدت هایی که باید داشته باشیم زندگی راحت تر و آسوده تری داشته باشیم.

* از مجلس شورای اسلامی بابت رای اعتماد به علیرضا رزم حسینی تشکر می کنم و وزارت صنعت، معدن و تجارت وزارتخانه مهمی است و زندگی مردم با این وزارتخانه بیشتر سر و کار دارد.

*{ در رابطه با عادی سازی روابط میان بحرین و امارات با رژیم صهیونیستی}: اساسا از دیدگاه ما این تحول جدیدی نیست که رخ داده است. اینها از گذشته ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. به نظر ما این اقدام تصویری تبلیغاتی برای انتخابات آمریکا بوده و جدید نیست. البته شکستن قبح در اذهان عمومی موضوعی است که اتفاق افتاده است.

* فکر نمی کنیم هیچ کشور عاقلی فکر جنگ با ایران را به خود راه دهد. اتفاقا معتقد هستیم ممکن است امنیت خود این کشورها با مداخله اسرائیل در امور داخلی‌شان به خطر بیافتد.

*{ در رابطه با گزارشات غیر رسمی خبرگزاری های خارجی در مورد افزایش آمار فروش نفت در سپتامبر}: اخبار مشکوک، جعلی و تحریک کننده این مدت زیاد منتشر می شود. البته وزارت نفت تمام توان خود برای فروش نفت را به کار می بندد ولی با توجه به اینکه سیاست ما انتشار اطلاعات این چنین در شرایط جنگ اقتصادی نیست، آمار دقیقی ارائه نخواهیم کرد.

* این پول به جز این دو جا هزینه نخواهد شد و تصمیم دولت از ابتدا همین بوده است. اما در مورد اظهارات اخیر وزیر بهداشت و درمان، باید بگویم که آقای نمکی دوست دیرین من است. او فردی دلسوز و متعهد و با حساسیت زیاد است. فشار زیادی ناشی از جنگ اقتصادی بر همه‌ ارکان دولت وارد شده که بیان کردنش به مصلحت نیست. تمام دستگاه ها تحت فشار قرار دارند و کار را با دشواری مواجه کرده است. وزارت بهداشت در خط مقدم حفظ جان مردم است که هم ویروس کرونا هم بحث جنگ اقتصادی به این وزارتخانه فشار آورده است و این وزارتخانه دو فشار توامان با هم را تحمل می‌کند و بر اساس این شرایط سخت، گلایه های دلسوزانه ایشان کاملا قابل درک است.

*معمولا در این شرایط سخت میان توزیع کنندگان و مصرف کنندگان اختلاف ایجاد می شود و این سابقه دیرینه دارد. اگر یادتان باشد خانم دستجردی هم همین مشکل را داشت. شرایط سختی میان توزیع کننده پول و مصرف کننده پول هست.

* امروز آقای همتی برای ارز، تلاش گسترده ای می کند. یک میلیارد یورو متعلق به صندوق توسعه ملی و در سایر کشورها است. باید به مرور دسترسی به اینها ایجاد و تبدیل به ریال شود. اگر آقای همتی دقت نکند و ریال ناشی از ارزی که به دستش می‌رسد، وجود نداشته نباشد باید اسکناس چاپ کند که آثار تورمی وحشتناک دارد بنابراین این پول باید به مرور وارد بازار شود.

* در وزارت بهداشت به خاطر کرونا درآمدهای حاصل از درمان کاهش یافته است و کارانه های زیادی که باید به کادر پزشکی داده می‌شد عمدتا ناشی از کرونا کاهش یافته است. طبق گزارش دریافتی از بانک مرکزی در پنج مرحله از اردیبهشت، ۵۰۰ میلیون یورو را در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار دادیم. ۴۴۰ میلیون یورو پرداخت و هفته گذشته نیز ۶۰ میلیون یوروی دیگر در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است.

* بانک مرکزی هم با تاکیدات در هیئت وزیران، وصول ارزی را با سرعت بیشتری تبدیل خواهد کرد و در اختیار وزارت بهداشت می‌گذارد. نگرانی آقای نمکی قابل تقدیر است. جامعه هم مطمئن باشد ما همه تلاش خود را برای تقویت کادر پزشکی و درمانی به کار گرفتیم و ادامه خواهیم داد.

*{ در رابطه با فشار روسیه و چین که ایران راه ارتباط با آمریکا را باز بگذارد}: در رابطه با ادعای اینکه از ایران چنین درخواستی داشتند را تایید نمی کنم. ما به حسن نیت دوستانمان شک نداریم. ما تردیدهای خود را نسبت به کشورهای دوست انتقال دادیم و همه اطمینان دارند رژیم آمریکاست که مسیر را به سمت زورگیری تغییر داده است. آمریکا اعتماد به خود را با ترور سردار سلیمانی به طور کامل از بین برده است. ما هیچ امیدی به بازیابی دیپلماسی نمایشی آمریکا نخواهیم داشت. مادامی که اقدامات خود را جبران کنند و به برجامی که از آن خارج شدند برگردند، پایبندی بر معاهدات باقی است.

*{در رابطه با کوپنی شدن کارت الکترونیکی}: ابن موضوع از دو سال گذشته و حتی زمانی که وزیر رفاه بودم مطرح شد. این طرح دو چالش جدی دارد. اولین موضوع منابع است که در شرایط فعلی تبصره ۱۴ خودش کسری دارد. از سوی دیگر قرار بود به کالا تبدیل شود و ما معتقد هستیم هماهنگی بودجه باید با سازمان بودجه انجام شود. مسئولیت تعادل های اقتصادی و کاهش تورم با ستاد اقتصادی دولت است و آقای جهانگیری ماموریت دوره ای داشتند که تاثیرات خود را می گذارد.

* در مورد صادرات تخم مرغ تصمیماتی گرفته شد و قیمت مصوب آن مشخص شد. البته در چند روز اخیر من خودم تخم مرغ نگرفته ام. فعلا در میادین میوه و تره بار این شرایط وجود دارد و در جاهای دیگر نیز به این تعادل خواهیم رسید. از ۱۴ میلیارد ارز اختصاصی برای کالاهای یارانه ای امروز به عددهای کمی رسیده‌ایم و این به زندگی مردم فشار آورده و باید تلاش کنیم تصمیمات غلط مشکل ایجاد نکند.

* {در رابطه با اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه و خروج پول‌های حقیقی از بورس و اینکه آیا نارضایتی مردم از شرایط امرز بورس}: اولا این تخصیص در آخرین جلسات هیئت امنای صندوق توسعه مورد تصویب قرار گرفته و به زودی در اختیار بازار سرمایه قرار خواهد گرفت. هموطنان عزیز ما بارها اعلام کردیم که بورس دارای فراز و نشیب است و فراز و نشیب جزء ذاتی بورس است و مانند سرمایه گذاری در بانک نیست.‌

* تضمین دولت هیچ وقت این نبوده است و دولت گفته حمایت می کند. همه تلاش ما این است که هر که در بورس رفته نباید دچار مشکل شود. بورس تابع هزاران شرایط است و ممکن است بالا و پایین شود. با عرضه شرکت های مهم این کار را ادامه می دهیم. به زودی شرکت ستاره خلیج فارس وارد بورس خواهد شد و حمایت ما به منزله تصمیم درخصوص فرار و نشیب ها نبوده و معتقدیم بورس در دراز مدت بهترین گزینه سرمایه‌گذاری نسبت به سایر بازارها است و بازده بهتری داشته است.‌

*دولت بورس را بستر توسعه می داند. ما عرضه اولیه ها را افزایش دادیم و شرایط استفاده از سهام عدالت را با اذن رهبر انقلاب فراهم کردیم. در جریان نقدینگی و روند سودآوری شرکت ها این تصمیم اثر خوبی داشت.

* بازدهی پس اندازهای مردم در یونیت های سرمایه‌گذاری در دراز مدت بهتر خواهد بود. هر روز یک کارشناس در حال اظهار نظر در مورد بورس است. یک فایل صوتی را امروز برای آقای قالیباف اصل فرستادم گفت و اصلا چنین شخصی وجود ندارد. صوتی از شاهپور محمدی منتشر شد که سریعا از سوی آقای قالیباف اصل و خود آقای محمدی تکذیب شد. دیروز یک توئیت جعلی بی ادبانه از آقای همتی منتشر شد که جعلی بود و ایشان روحش هم خبر نداشت. تمام تلاش ما این است که بورس در دراز مدت سودآور باشد.‌ تمام تلاش مان این بوده که شرکت های سودآور را عرضه کنیم و در این زمینه هم کوتاهی نشده است.‌

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند