روزنامه جمهوریت در این گزارش به نقل قولی از مقام‌های عربستان سعودی یا بیانیه‌ای که چنین تصمیمی را اعلام کند، استناد نکرده، اما به نقل از تاجران ترکیه‌ای نوشته عربستان سعودی کالاهای ترکیه‌ای را نمی‌پذیرد و مقام‌های این کشور از چند ماه پیش اجازه ترخیص کالاهای ترکیه‌ای از مناطق مرزی یا فرودگاه‌ها را نداده‌اند. 

روزنامه جمهوریت نوشته عربستان سعودی پانزدهمین بازار بزرگ صادرات برای ترکیه است. حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۴.۹۶ میلیارد دلار بوده است.

روزنامه جمهوریت در تیتر مطلب خود نوشته است: «ممنوعیت تجاری عربستان سعودی علیه ترکیه امروز رسمی شد.» این روزنامه نوشته این ممنوعیت‌های تجاری از ماه اکتبر به صورت کامل اجرایی خواهند شد و همه کالاهای ساخت ترکیه را در بر خواهند گرفت. 

یک تاجر ترکیه‌ای که خواسته نامش فاش نشود گفت: «مشتری‌های ما به محصولات ترکیه‌ای عادت کرده‌اند و از آنها رضایت دارند، اما الان دیگر نمی‌توانند این محصولات را بخرند.»

روزنامه جمهوریت نوشته این تحریم‌ها به صورت غیررسمی از دو سال پیش اعمال شده‌اند که دلیل آن تا حد زیادی تنش‌های ایجادشده در روابط ریاض-آنکارا به دلیل ترور «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی بوده است.

جمال خاشقچی ۵۹ ساله مهرماه سال ۱۳۹۷  برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد اما بعداً مشخص شد که او توسط عوامل وابسته به حکومت ریاض به قتل رسیده و جسدش تکه تکه شده است.

آنکارا اعلام کرد همزمان با ورود خاشقچی به ساختمان کنسولگری ۱۵ مقام امنیتی عربستان سعودی نیز با دو پرواز وارد استانبول شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

ترکیه به شدت اقدام عربستان سعودی را محکوم کرد.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند