بنابر اعلام پایگاه شبکه العربیة، یک کمیته پارلمانی امروز (دوشنبه) با اشاره به این‌که تحقیقات مسؤولان به نتایج پیشرفته‌ای درباره موضوع حمله به فعالان رسیده بود، اعلام کرد که کمیته‌هایی برای تحقیق درباره حمله به هیئت‌های دیپلماتیک تشکیل خواهند شد.

برخی منابع آمریکایی در عراق پیشتر مدعی شده بودند، اطلاعاتی مبنی بر وجود طرحی برای حمله به سفارتخانه و گروگان‌گیری به دست‌شان رسیده است و دولت عراق تمامی نیروهای امنیتی به استثنای تیپ ویژه را از منطقه الخضراء (سبز) خارج خواهد کرد.

به گفته منابع یاد شده، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز برای جلوگیری از تعطیل شدن سفارت این کشور در بغداد درخواست‌هایی از مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق داشت و به او فرصت داد پیش از تعطیلی سفارت این خواست‌ها را عملی کند.

همچنین منابع مذکور درباره خبرهایی مبنی بر اینکه ماتئو تولر، سفیر آمریکا در بغداد سفارتخانه را به مقصد اربیل ترک کرده، اعلام کردند که واشنگتن این موضوع را تکذیب کرد.

پامپئو در دیدار با الکاظمی ناخرسندی واشنگتن از ادامه حملات علیه سفارتش در بغداد را ابراز کرد و همچنین به نمایندگی از واشنگتن برای آخرین بار به بغداد برای دفع گروه‌هایی که به سفارت این کشور حمله می‌کنند،  فرصت داد و این مهلت نیز امروز (دوشنبه) پایان خواهد یافت.

از سوی دیگر عامر الفایز، عضو کمیته روابط خارجه پارلمان عراق نیز امروز در گفت‌وگویی با سایت المعلومه ضمن تاکید بر اینکه هدف از اعلام مستمر اینکه سفیر آمریکا بغداد را ترک کرده و دیگر خبرها افزایش تنش با عراق است، از وزارت خارجه عراق خواست درباره جزئیات تحرکات اخیر آمریکا توضیح دهد.

الفایز اظهار کرد: هدف از ارسال پیامی از طرف وزارت خارجه آمریکا برای رئیس جمهوری و تحرکات اخیر سفارت آمریکا افزایش تنش با عراق است.

او افزود: کمیته قصد دارد تمامی تحرکات دیپلماتیک آمریکا و هدف از آن را به ویژه با وجود افزایش تنش‌ها و اشاره‌ها به استفاده از زور علیه عراق مورد بحث و بررسی قرار دهد.

این عضو کمیته پارلمانی عراق در ادامه گفت: عراق با هدف قرار دادن هیئت‌های دیپلماتیک مخالف است و در نشست روسای سه گانه و نیز نشست وزازت خارجه بر این مساله تاکید کرده است.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند